Kristína Ježovičová: Nevyslovené

Na Nevyslovené som dávnejšie narazila na Goodreads. Erik Fazekaš je známy svojimi emotívnymi recenziami, ktorými bez potreby akejkoľvek diplomacie hodnotí knihy, ktoré mu prešli cez ruku. Táto mu, zdá sa, odpálila dekel, a to býva zárukou dobrého čítania (hľa, aj knižní blogeri majú svojich čitateľských inšpirátorov).

Hneď po jej vydaní som si teda urobila na knihu zálusk a veľmi rýchlo som pochopila, čo mal na mysli.

Ide totiž o príbeh dvoch tínedžerov, Violy a Freddyho. Delí ich síce jedna generácia, ale aj na tom krásne vidno, že s podobnými problémami sa zápasilo a žiaľ ešte asi aj dlho bude. Viola je možno typická puberťáčka, navonok rebelka, ktorej už ani nie je blbé prísť domov opitá či pod vplyvom drog, o neviazanom sexe ani nehovorím. V jej vnútri je však duša zranená nedostatkom lásky od otca, neistotou vo vzťahoch i postojom k sebe samej.

Freddy je na tom ešte horšie – už odmalička ho otec sexuálne zneužíval, čo je v knihe vykreslené do najmenších detailov, a „vďaka“ tomu skončil ako zakomplexovaná kôpka nešťastia – tučibomba s mastnými vlasmi bez priateľov, pocitu sebahodnoty, bezpečia a nádeje na lepšiu budúcnosť.

V tejto knihe vlastne nikto nie je normálny, no vôbec mi to nepripadá ako literárna umelina. Každý zápasí s vlastnými démonmi, aj tí, ktorí sa javia byť na prvý pohľad v pohode. Efekt ešte umocňuje to, že je v nej použitý reálny jazyk tínedžerov vrátane nadávok. Pamätajte na to, ak ju budete kupovať ako darček.

Je tu tiež kopec (úryvkov) textov piesní, kniha sa už od začiatku netají tým, že vznikla aj na počesť Chestera z Linkin Parku. Možno by stálo za to uviesť aspoň originálne názvy, pretože mne sa podarilo identifikovať len Demons od Imagine Dragons. Dal by sa z nich vytvoriť aj pekný knižný soundtrack.

Neviem vlastne, komu by som odporúčala túto knihu čítať. Bola by som najradšej, ak by ju nemusel čítať vôbec nikto – najmä nie decká, ktoré niečo podobné prežili či prežívajú. Ale podobne ako Mŕtve dievča neklame je to výborný matroš na to, aby sa o týchto veciach hovorilo a najmä aby sa hovorilo, že to naozaj nie je ok.

Hlavný efekt knihy by mal byť, aby sa decká nebáli hovoriť o svojich problémoch – s priateľmi, s rodinou, alebo ak nikoho takého nemajú – skrátka s niekým, komu aspoň trošku dôverujú. Ak sa aj vďaka tejto knihe podarí pomôcť aspoň jednému z nich, stálo to za to.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • tínedžerov
  • fanúšikov Linkin Park
  • milovníkov silných príbehov

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • ste citlivá povaha
  • hľadáte veselé čítanie
  • nerozumiete mladej generácii
Na Nevyslovené som dávnejšie narazila na Goodreads. Erik Fazekaš je známy svojimi emotívnymi recenziami, ktorými bez potreby akejkoľvek diplomacie hodnotí knihy, ktoré mu prešli cez ruku. Táto mu, zdá sa, odpálila dekel, a to býva zárukou dobrého čítania (hľa, aj knižní blogeri majú svojich čitateľských inšpirátorov). Hneď po jej vydaní som si teda urobila na knihu zálusk a veľmi rýchlo som pochopila, čo mal na mysli. Ide totiž o príbeh dvoch tínedžerov, Violy a Freddyho. Delí ich síce jedna generácia, ale aj na tom krásne vidno, že s podobnými problémami sa zápasilo a žiaľ ešte asi aj dlho bude. Viola…
Téma - 10
Dej - 8
Postavy - 8.5
Štýl - 9

8.9

1 comment
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like