Barcamp 4: networking bol najlepší!

O Barcampe ako o skvelom mieste na neformálne vzdelávanie a získavanie kontaktov (networking) som už písala. Minulý rok sa mi naň žiaľ nepodarilo prísť, a tak som si ho tento rok zaznačila do kalendára už poriadne zavčasu, aby mi po štvrtýkrát neušiel.

Dokonca som bola oslovená, či by som nechcela aj prednášať na nejakú slovenčinársku tému (verím, že by sa mnohým blogerom, copywriterom etc. hodila). Bola som poctená, a aj som to zvažovala, ale nakoniec som sa rozhodla, že prvý Barcamp si vychutnám len ako divák.

Príprava na Barcamp spočívala vo vyhrabaní cien do tomboly a zháňaní odvozu (done & done).

V deň D (28. mája 2011) ma na miesto činu – neobyčajnú žilinskú stanicu Záriečie, ktorá slúži ako obľúbené kultúrne miesto pre všetkých z okolia doviezol @OndrejJombik, ktorého mi @Peter_Kucerka predstavil ako „super chalana so super autom“ :D. Počas cesty do Žiliny som sa dozvedela, že sa venuje hlavne serverovým riešeniam, a že na Barcamp sa ide zdokonaliť v marketingových zručnostiach.

Po príchode na miesto ma prekvapila nielen vysoká koncentrácia ľudí na pomerne malom priestore, ale aj fakt, že síce sa followujem s mnohými prítomnými účastníkmi, naživo v podstate nepoznám nikoho, okrem starého známeho @matusgura. Takže mi odľahlo, keď som uvidela aspoň @FranzMilec, ktorý celý deň pobehoval hore-dole a nestihol zase ani jednu prednášku. Stihol ale rozhovor pre @radiofm, ktorý ale skoro nikto nepočul, lebo Feri ho veľmi rýchlo „scenzuroval“.

„Povinná jazda“ v podobe registrácie, zakúpenia tombolových lístkov, nahrabanie placiek a pripojenie sa na wifinu, skontrolovanie programu a – nastal čas na prvú prednášku. Program bol múdro rozdelený tak, že v jednej sále boli skôr odbornejšie prednášky a v druhej skôr tie „populárno-náučné“ (a v tretej už od obeda DrupalCamp). Keďže tie odbornejšie ma tentokrát svojím zameraním trochu obišli (poväčšine programovanie, vývoj iOS, Android), strávila som väčšinu dňa v sále S2.

Hneď na začiatok vystúpila @ZuzanaUrbanova s témou „Rozbehnúť startup na Slovensku? (Ne)možné!“ Rozprávala o startupe, ktorý rozbehla so svojím manželom a spomenula rôzne veci, ktoré zažili od vzniku nápadu až po dnešok. Ja osobne som sa nedozvedela nič zásadne nové, ale Zuzka rozprávala zaujímavo, takže určite viacerým nováčikom pomohla. Zaujímavé bolo aj to, že aspoň zo začiatku ľudia viac tweetovali ako počúvali :).

Keďže druhá prednáška v S2 bola témou podobná prvej, skočila som nachvíľu do Galérie na prednášku Michala Krála – Praktické skúsenosti s viacerými analytickými nástrojmi na webe Pricemania.sk. Nemám veľkú dôveru voči kvalite takýchto PR prednášok, ktorých zmysel je síce na 50% informovať a učiť, ale 50% urobiť si vlastné promo – a tak mi pripadala aj táto. Michal Král nerozprával nudne, ale bolo vidieť, že len plní nejakú úlohu a chýbala tomu akási bezprostrednosť.

Posledná prednáška v predobednm bloku bola napokon vrcholom celého Barcampu: @mirosifra rozprával o tom, „Ako budeme rozprávať deťom Popolušku o 20 rokov?“ Na túto tému som sa tešila špeciálne, lebo Mira som nedávno začala sledovať a má naozaj zaujímavé a inšpiratívne myšlienky. Spolu s ním prišli (aj keď len v hľadisku sedeli ľudia od Pala Grausa). Ak si nájdete čas, určite si ju pozrite online. Vyzdvihla by som to, že Miro najskôr rozprával o transmédiách ako takých (spojenie viacerých médií pre vyrozprávanie nejakého príbehu z rôznych strán), ale hoci by mala jeho prednáška zmysel aj keby na tomto mieste skončil, pokračoval ešte praktickým prenesením týchto informácií aj do sveta marketingu a pod.

Miro Šifra: „Nepoužívajte rôzne médiá na distribúciu rovnakého obsahu. Rozšírte váš príbeh a ľudí zaujmete viac.“

O jednej sa skončil prvý blok prednášok, a nasledovala hodinová pauza na obed. K dispo boli ako minule bagety, ale kto bol náročnejší, stihol sa ísť najesť aj do mesta. Ja som sa počas obeda trochu nudila, z nudy ma vytrhol ale chlapec v zelenom tričku Nad Tatrou sa blýska, ktorý mi kázal spomenúť ho v článku, a tak aj činím :).

Po obede ako prvý v S2 (v ktorej som sa potom už len zdržiavala) vystúpil Jakub Ondrušek s témou, ktorá sa mi zdala najskôr dosť všeobecná, ale nakoniec to bolo celkom zaujímavé: „Cenzúra – nástroj na kontrolu kvality obsahu?“ Diskutovali sme o diskusiách a o tom, ako čo najefektívnejšie internetové diskusie moderovať. Jakub predstavil nové riešenie (tzv. profanity filter) v spojení robota a ľudského faktoru, ktorý by mal byť efektívnejší vo filtrovaní nevhodných komentárov.

Jakub Ondrušek: „Spamu je v diskusiách, ktoré sleduje Profanity filter, už len 7 %. 80 % príspevkov je v poriadku.“

Jakuba vystriedal @m_charvat a jeho prednáška mala názov: „Spriatelené grafy markeťáka“. Okrem iných bol na nej predstavený tzv. Trubanov graf, ktorý musí vždy zásadne smerovať optimisticky smerom hore :).

Poslednou prednáškou tohto bloku bola super-truper offline prezentácia, ktorú mal na svedomí @Peter_Kucerka; mala príznačný názov: „Serte na sociálne médiá”. Peťo sa nám svojím svojským štýlom snažil prezentovať myšlienku, že sociálne médiá treba využívať tam, kde sa naozaj hodia, a tiež, že to nie je len tak, byť niekde na fejsbúku alebo na twitri.

Peter Kučerka: „Niektorí už pochopili, že sociálne médiá nie sú o predávaní, ale o zábave.“

Poobedňajšiu prestávku vyplnilo losovanie tomboly, kde som vraj najviac hviezdila ja, keďže som vyhrala svoju vlastnú cenu :D. Inak som oficiálne nevyhrala nič, ale @tiso bol zlatý, keď mi podaroval jeho výhru, ktorú som veľmi chcela – brošňu od mladej umelkyne a šperkárky Michalky Líškovej.

Týmto bodom programu sa pre mňa oficiálne Barcamp skončil, pretože už (neplánovane) nasledoval iba networking. Pre tých slušnejších – to je oficiálny názov pre chlastanie pri bare :D. Ale aby som to len tak nezjednodušovala: začalo sa to VIP nákupom v mojom obľúbenom Innocent Store, odkiaľ mi na moje špeciálne prianie priniesol ukázať zopár obalov @marek_k. A keďže sa Monička nevedela rozhodnúť, zobrala si hneď dva, ružový aj fialový.

V rámci malého networkingu pri bare (aj s @its_me_frankie, na ktorého som sa dosť tešila) sme sa s @FranzMilec a @pecosita (spoluorganizátorkou Barcampu) odpojili a išli sme do mesta pozrieť novootvorenú galériu +/- 0,0 – kde som sa zoznámila aj s autorkou mojej brošne. Po ceste späť sme sa zastavili na dobrú paradajkovú polievočku so syrom a tiež sme si všímali rôzne pamätihodnosti mesta ;). A dostala som aj Franzov špeciálny náramok, ktorý má istý súvis s holým pupkom :D.

Vrátili sme sa okolo pol ôsmej, a o ôsmej už mal vyrážať geekbus naspäť do Bratislavy a Brna. Pri bare ešte malý networking s @tankista, @jurajivan a @jarozacko, no po odchode geekbusu, na ktorý spontánne nastúpil aj Franz, už pre mňa Barcamp skončil aj neoficiálne. @JuRoot sa už dávnejšie ponúkol, že ma odvezie domov, čo som veľmi rada prijala a po ceste sme ešte vyhodili aj @branorac (maskot podujatia) a pána herca @misonemeth ;).

Celkovo hodnotím prvý Barcamp, na ktorý som sa dostala, veľmi dobre. Myslím, že sa to dá vycítiť aj zo všetkých zážitkov, prameniacich hlavne zo spoznania sa s mnohými novými ľuďmi. Tiež je zaujímavé osobne sa spoznať s tými, s ktorými som bola doteraz len v online kontakte.

Jediná výčitka, ktorú mám, je voči niektorým prednášajúcim (spíkrom), a je to presne to, čo je v tejto vete naznačené – nadmerné používanie anglicizmov. Viem, je to (hlavne v našom svete) už akýsi „moderný“ štandard. Obkecanie tejto myšlienky by mohlo byť na ďalší článok, takže viac o tom písať nebudem. Ak neexistuje dobrý slovenský ekvivalent, anglické slovo je ok. Ale niektoré slová mi už (vyslovené x-tý krát) prekážali. Podľa mňa content môže byť ešte stále obsah, message môže byť posolstvo, správa. No o tom možno niekedy nabudúce :).

O Barcampe píše aj:

(P. S.: Prihodím sem aj tvoj článok, stačí poslať link)

3 comments
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like