Keď na názore druhých nezáleží

Rada spomínam na to, ako boli hlavnými zdrojmi aktuálnych informácií len televízia, rozhlas a noviny. Ako keď som chcela napísať do Od kuka do kuka alebo Crn-Crn, musela som si kúpiť korešpondenčný lístok, nalepiť naň známku za tri koruny a hodiť ho do poštovej schránky. Alebo ako keď bývala Maxihra, a ja som závidela deťom, ktoré tam volali, pretože my sme doma nemali pevnú linku.

To boli časy! Keď chcel človek vyjadriť svoj názor, zapojiť sa do diskusie alebo si len zasúťažiť, musel si dobre premyslieť, čo povie. Väčšinou mal len jeden pokus a na hlúposti nebol čas ani peniaze.

Internet nás naučil správať sa presne opačne. Interaktívnosť na weboch, blogoch a cez sociálne médiá nás učí na všetko reagovať. Teraz, rýchlo, nepremyslene. Páči sa ti to? Lajkni, tweetuj, zdieľaj, komentuj. Nepáči sa ti to? Vyjadri svoj názor. Ľudia sa stali odborníkmi na všetko, zdôrazňuje sa individualita, vlastný názor, kritické myslenie.

So spätnou väzbou teda všade rátame. Niekedy, ak sa týka práve vás, je ťažšie prijať ju. Hneď, ako sa pre niečo rozhodnete alebo niečo vytvoríte a zdieľate, vždy sa nájdu ochotní ľudia, ktorí vám povedia svoj názor na danú vec.

Ak vytvoríte nový web, vyjadria názor na jeho názov, logo, použité farby, umiestnenie menu, typ písma či dokonca ilustračné obrázky k článkom (!). Ak si kúpite počítač, telefón, foťák, tenisky, auto, stoličku alebo kávu, pýtajú sa vás, či ste sa zbláznili, veď iný typ je predsa stokrát lepší.

Problém je, že ono to nikdy neznie ako kritika, ale ako dobre mienená rada. A kto by neposlúchol, keď mu druhý v dobrom múdro radí? Omyl. Ten druhý (aj keď si to niekedy neuvedomuje) rovnako len vyjadruje svoj názor tak ako vy, keď ste sa rozhodli pre vašu farbu a váš typ tenisiek alebo telefónu.

Ľudia nikdy nebudú na 100 % spokojní s tým, čo urobíte. Vždy sa nájde niekto, komu bude niečo prekážať. A vy môžete buď skákať, ako druhí pískajú, alebo sa v štýle think different rozhodovať podľa seba. Stále sa hovorí think outside the box, ale keď to tak niekto urobí, zlynčuje ho zástup ortodoxných presadzovateľov tradičných riešení.

Pozor, neznamená to, že nemáte nikoho počúvať. Spätná väzba je skvelý nástroj na vlastné zdokonaľovanie seba a svojich aktivít. Treba pri nej však rozmýšľať a neprispôsobovať sa automaticky názorom dobrosdrečných kritikov. Neplatí ani to, že priatelia vám radia dobre a cudzí zle. Býva to aj naopak. Musíte to citlivo odhadnúť a riadiť sa vždy podľa svojej intuície.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Redizajn blogu

Po dlhšom čase je tu opäť redizajn blogu/stránky, ktorá slúži ako moja hlavná internetová vizitka a blog. Niektorí…
prečítať