Mountain Lion & Windows 8 – o krok bližšie ku človeku

Nedávno Apple predstavil novú verziu svojho operačného systému Mac OS X s verziou 8 (10.8 Mountain Lion) a pred pár dňami sa objavila aj Consumer Preview verzia Windows 8. Fanúšikovia oboch platform sa vysmievajú navzájom z divných nápadov materských firiem a vypočítavajú, o koľko inovácií vs. nedostatkov ich systémy majú.

Smerovanie Mac OS X systému smerom k rozraniu a filozofii iOS bolo načrtnuté už s príchodom verzie 10.7 (Lion). Gestá, fullscreen, prispôsobené priestorné aplikácie – to sú novinky, ktoré väčšina prijala s pochopením. Ozvali sa ale aj hlasy, ktoré tento nastupujúci trend skritizovali: My očakávame od systému niečo nové!. Keď sa ich ale opýtate, čo konkrétne by to malo byť, odpovedia: Nevieme, to nám má ukázať Apple.

Určite by každý vedel vymenovať, aké zmeny v systéme by prijal. Niekomu chýba prepracovanejší Finder, niekto chce silnejší nástroj na organizovanie hudby, niekto vylepšiť mailového klienta, iný kalendár… A hoci to nie je ideálne, takéto drobné zmeny sa neustále v systéme dejú. Otázkou je, ako sa dá priniesť niečo skutočne inovatívne.

Kedysi bol svet počítačov jedna veľká Narnia, Alicin svet za zrkadlom. Zdalo sa, že len vyvolení, ktorí rozumejú všetkým technickým pojmom, skratkám a princípom fungovania, sú kráľmi tohto sveta. Ostatní boli len poddaní, odkázaní na dobrotivú silu a moc PC technikov, ktorí nám piatimi klikmi vedeli rozchodiť tlačiareň, zrýchliť spomalený systém, preinštalovať Word a nastaviť odosielanie mailov.

Ako je to dnes? Všetko smeruje k maximálnemu zjednodušeniu – počítače sa inštalujú pár klikmi, stačí si vybrať ikonku profilu. Nastavením hocijakej služby nás prevedie zrozumiteľný sprievodca, a keď sa niečo predsa len pokazí, počítač to skúsi sám opraviť. Po nociach prebieha automatická údržba, periférne zariadenia väčšinou stačí len pripojiť. Počítače, ale aj mobilné telefóny a ostatná elektronika, sú stále viac osobnejšie a používateľsky prívetivejšie. Aj preto mnohých technickejšie orientovaných používateľov štve, že skláři nebudou mít co žrát a pomoc IT odborníkov už budeme potrebovať len pri zložitejších problémoch.

Dôležitú úlohu pri rozvíjaní tohto trendu zohrali práve tablety. Pri predstavení iPadu si nikto (ani ja) nevedel predstaviť, načo nám bude zariadenie typu ani mobil, ani počítač, no stal sa z neho technologický hit – nástroj určený v prvom rade na konzumáciu obsahu, ovládateľný tak jednoducho, že ho vie používať aj malé dieťa (dokonca aj niektorí domáci miláčikovia). iPad a po ňom všetky tablety, ktoré sa ním inšpirovali, ukázali, že ľudia chcú mať predovšetkým ľahký prístup k obsahu a nič iné neriešiť.

Apple aj Microsoft si toto veľmi dobre uvedomujú – preto ďalšia verzia systému Mac OS X bude znovu o čosi viac tabletoidná, a preto aj Microsoft stavil vo Windowse 8 kartu na Metro. Momentálne je technologickým centrom práce aj zábavy počítač – okolo neho sa točia, ale od neho aj závisia ďalšie  zariadenia – telefóny, tablety, televízia, tlačiarne, multimediálne centrá – všetko je prepojené na hlavný počítač. Myslím si však, že onedlho bude počítač len jedným zo zariadení, ktoré budú všetky prepojené navzájom bez potreby akejkoľvek hierarchie (pripravuje nás na to už aj posledná verzia iOS a prepojenie cez iCloud) a všetky budú používať jeden systém – iba minimálne upravený pre každý typ zariadenia.

Pozitívne je, že sa na také niečo pripravujú obe konkurenčné firmy (Google môže tiež zamiešať karty, no skôr v dlhodobejšom horizonte). Víťazom v tomto boji môže byť potom práve ten, ktorý ponúkne maximálnu integráciu svojich služieb, ale zároveň bude najmenej obmedzovať používateľa využívať takýto systém podľa svojich požiadaviek. Osobne si myslím, že lepšie naštartované riešenie má zatiaľ Apple – už teraz ponúka špičkové zariadenia, ktoré bude pravdepodobne len zdokonaľovať a stále viac zjednocovať. Držím palce ale aj Microsoftu, ak príde so zaujímavým riešením, bude sa aspoň v  IT svete stále diať niečo zaujímavé.

3 comments
  1. Dobre napísane :) osobne si myslím, že Metro veľký úspech mať nebude … vlastne súhlasim s tým, čo povedali Petr Mára a Ján Březina v Digite.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like