Freakonomics

Každý, kto v dnešnom svete nechce byť len pasívnym divákom, sa pýta a hľadá, ako veci fungujú. Mechanizmy, ktoré hýbu svetom, sú bežne rozoberané v krčme pri pive, kde je každý odborníkom na všetko. Ak vás zaujíma hlbší pohľad, prípadne sa nechcete uspokojiť krčmovými teóriami, môžete sa naučiť rozmýšľať sami za seba pomocou knihy od Stevena D. Levitta a Stephena J. Dubnera – Freakonomics.

Nebojte sa, nie je vôbec o ekonómii. Aspoň nie o takej, akú si pravdepodobne predstavujete. Autori už na začiatku varujú, že nemá žiadnu spoločnú tému, jej obsah sa nedá zhrnúť pod jeden nadpis. Namiesto toho upozorňujú:

Účelom tejto knihy je v prvom rade odstrániť jednu alebo dve vrstvy balastu, ktoré zakrývajú to, čomu hovoríme skutočnosť.

Je normálne, že sa zaujímame o všetko okolo seba a pokúšame sa formulovať najrôznejšie teórie. Ale väčšinou sa uspokojíme len s povrchnými vysvetleniami. Až keď sa od nich odpútame a začneme skúmať príčiny a súvislosti hlbšie, dopátrame sa k zaujímavým zisteniam.

Autori knihy Freakonomics neponúkajú zázračné vysvetlenia na všetko. Pomocou niekoľkých príkladov nám ukazujú cestu, ako môžeme aj my rozmýšľať, keď chceme zistiť príčinu, prečo je to tak.

Začínajú úvodným príbehom o obrovskej miere zločinnosti, ktorá vládla v USA začiatkom 90. rokov. Odborníci hľadali príčiny, ktoré spôsobili tento stav a tiež formulovali návrhy a opatrenia, ako predísť narastaniu zločinnosti ešte ďalej. Tá začala zrazu z ničoho nič klesať. Všetci boli šokovaní, pretože namiesto predpovedaného zvyšovaniu trestných činov ich zrazu polovica ubudla. Čo sa stalo? Mohla za to istá pani Norma McCorveyová z Dallasu, ktorá sa súdila kvôli legalizovaniu potratov. Odvtedy boli potraty v USA povolené a vďaka nim sa nerodili deti v dysfunkčných a neúplných rodinách, ktoré deti nechceli, a ktoré patrili k skupine problémových detí a mládeži, ktorá páchala najviac trestných činov.

V podobnom duchu sa nesú aj ďalšie kapitoly, ktoré majú zaujímavé názvy, napr.: Čo majú spoločné učitelia a zápasníci sumo? alebo Prečo zostávajú drogoví díleri tak dlho v starostlivosti svojich matiek? Všetky tvrdenia sú doložené uskutočnenými výskumami, takže nejde len o nejaké špekulovanie. A ešte raz podotýkam, že nejde o snahu autorov vnútiť vám hotové teórie, ale o ich snahu naučiť vás rozmýšľať trochu inak.

Ak sa teda zaujímate o to, ako to v dnešnom svete beží, knihy zo série Freakonomics vám môžem len odporučiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like