Tom Fox: Dominus

Thrillerov z prostredia cirkvi u nás nevychádza veľa. Preto ma minulý mesiac zaujala novinka od Ikaru od u nás neznámeho autora Toma Foxa – Dominus. Odohráva sa v prostredí Vatikánu a začína sa zázračným (?) uzdravením pápeža Gregora XVII.

Pápež trpí nevyliečiteľnou chorobou chrbtice, no keď sa raz na omši v Chráme sv. Petra objaví zvláštny charizmatický chlapík, ktorý sa bez problémov dostane cez všetku ochranku, zrazu sa dokáže narovnať a fungovať ako normálny zdravý človek.

Gregor XVII. je síce vymyslená postava, ale tipujem, že súčasný pápež František bol pre túto postavu veľkou inšpiráciou. Je to dobrý chlap, ktorý nemá žiadne pyšné maniere a jeho túžbou je urobiť trošku v zaprášených cirkevných kruhoch vietor. Podobne teda sympatická a populárna osobnosť.

dominusLenže aj pápež má svojich nepriateľov a pre dobrý thriller treba poriadnu zápletku. O tú sa postará pohľad ďalších postáv príbehu, predovšetkým novinára (a bývalého kňaza) Alexandra a silno veriacej policajtky Gabrielle. Ani nevedia ako sa ocitnú v nebezpečenstve a postupne odhaľujú, že vatikánske zázračné uzdravenie nebude až také zázračné a že sa pápež nachádza vo veľkom nebezpečenstve.

Ak čakáte nového Browna, trochu vás sklamem, no pre mňa osobne je to oveľa lepšia kniha.

Brownova špecialita je použitie rôznych historických a kultúrnych faktov, ktorými oživuje konšpiračnú zápletku. Fox síce na konšpirácie stavil taktiež, no jeho príbeh je oveľa viac realistický: predmetom konšpirácie je len Cirkev, nie obsah viery ako taký. Nenarazila som teda na žiadne spochybňovanie náuky cirkvi, čo je z môjho pohľadu sympatické.

Naopak, pokiaľ ide o jej ľudskú stránku, s tou zďaleka nezaobchádza v rukavičkách. Naznačuje, že v bašte kresťanstva to vôbec nie je ideálne a že popri verných služobníkoch aj tu existujú skupiny ľudí s odlišnými zámermi.

Originálne je, že sa kniha nezačína zločinom a dej je vyskladaný tak, že budete ešte aj po dočítaní rozmýšľať, či v prípade uzdravenia pápeža nešlo naozaj o zázrak. Striedanie krátkych kapitol viacerých rozprávačov prispieva k dynamike knihy, a tak ju ako pohodové jarné čítanie môžem len odporučiť.

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Thrillerov z prostredia cirkvi u nás nevychádza veľa. Preto ma minulý mesiac zaujala novinka od Ikaru od u nás neznámeho autora Toma Foxa - Dominus. Odohráva sa v prostredí Vatikánu a začína sa zázračným (?) uzdravením pápeža Gregora XVII. Pápež trpí nevyliečiteľnou chorobou chrbtice, no keď sa raz na omši v Chráme sv. Petra objaví zvláštny charizmatický chlapík, ktorý sa bez problémov dostane cez všetku ochranku, zrazu sa dokáže narovnať a fungovať ako normálny zdravý človek. Gregor XVII. je síce vymyslená postava, ale tipujem, že súčasný pápež František bol pre túto postavu veľkou inšpiráciou. Je to dobrý chlap, ktorý nemá…
Téma - 8.5
Dej - 8.5
Postavy - 7.5
Štýl - 8

8.1

2 comments
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Jozef Karika: Strach

Jozef Karika nepatrí do kategórie slovenských autorov, ktorých knihy bývajú nominované na Anasoft literu, ale pomaly každá sa…
prečítať