Kate Eberlen: Kde si?

Nenápadná knižka s pomerne nudnou obálkou bola moja voľba pre januárovú recenziu číslo 1. Upútala ma najmä jej prvá veta:

Dnes je prvý deň zvyšku tvojho života.

Tá vlastne tiež nie je originálna, rovnako ako téma či dokonca samotný dej tohto romantického príbehu. Asi nie je úplne logické, že ho uvádzam takto nepríťažlivo, napriek tomu, že mu dávam pomerne vysoké hodnotenie. Chcem tým totiž vytvoriť istý kontrast: keď ma zaujme kniha, ktorá na to nemá „papierové predpoklady“, je to ešte väčšia radosť, ako keď očakávania naplní oceňovaný bestseller.

Kde si? je o dvoch mladých ľuďoch, Tess a Gusovi. Skúsený čitateľ od začiatku tuší, že sa tí dvaja dajú dohromady (nie, naozaj netreba čakať nejaký nečakaný záver). Prvý raz sa stretávajú v slnkom zaliatej a turistmi zaplnenej Florencii. Lenže nie je to tretnutie, po ktorom sa budú na druhý deň držať za ruky a na treťom rande sa spolu vyspia. Ich stretnutie je totálne náhodné a len ťažko ho nazvať osudovým.

Potom na seba narazia ešte niekoľko ráz. Lenže roky bežia, každý si žije svoj vlastný život, prežíva svoje problémy, hľadá iné lásky, až má človek pocit, že to skončí tak, že sa dohromady nikdy nedajú – navzdory osvedčenej osudovej romantike.

Má to niečo z Nichollsovho My, niečo z Jedného dňa, až by ste si povedali, že autorkou nie je nejaká Erberlenová (kto?), ale práve tento autor. Obe príbehové línie sa pekne dopĺňajú, občas pretínajú a ako roky ubiehajú, mení sa doba aj postavy v nej.

Tess aj Gus sú sympatickí – hoci som sa nevedela stotožniť ani s jedným. Tess bola na môj vkus príliš málo ambiciózna a odvážna a z Gusa sa vykľul trošku väčší hajzlík, ako som čakala. Ale to bolo pri čítaní práve príjemné – ani jeden z nich nepredstavoval žiadny knižný ideál, ale reálneho človeka, ktorému z ťažkostí nepomôže nová kapitola.

Preto sa Tess musí rozlúčiť s umeleckou kariérou a starať sa o svoju autistickú sestru, preto Gus doplatí na svoje sexuálne zálety a ublíži mnohým okolo seba.

Ale nebola by kniha knihou, aby sa predsa nestalo niečo z toho, „čo sa stáva len v knihách“. Nebude spojlerom, keď poviem, že sa tí dvaja nakoniec dohromady dajú, a bude to také milé, že to bude naozaj stáť za to.

Kniha nie je žiadny kandidát na bestseller, ale ak by sme použili školské známkovanie, tak je to taká poctivá dvojka. Pohodová oddychovka, ktorá neurazí, pobaví a zaslúži si svoje miesto na poličke.

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Nenápadná knižka s pomerne nudnou obálkou bola moja voľba pre januárovú recenziu číslo 1. Upútala ma najmä jej prvá veta: Dnes je prvý deň zvyšku tvojho života. Tá vlastne tiež nie je originálna, rovnako ako téma či dokonca samotný dej tohto romantického príbehu. Asi nie je úplne logické, že ho uvádzam takto nepríťažlivo, napriek tomu, že mu dávam pomerne vysoké hodnotenie. Chcem tým totiž vytvoriť istý kontrast: keď ma zaujme kniha, ktorá na to nemá „papierové predpoklady“, je to ešte väčšia radosť, ako keď očakávania naplní oceňovaný bestseller. Kde si? je o dvoch mladých ľuďoch, Tess a Gusovi. Skúsený čitateľ od…
Téma - 7
Dej - 8
Postavy - 7.5
Štýl - 8

7.6

1 comment
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Samuel Bjork: Sova

Jednou z najočakávanejších kníh tejto zimy bolo druhé pokračovanie detektívok s Holgerom Munchom a Miou s názvom Sova.…
prečítať