Lebo sa na nič nehrajú. Jednoduchou rečou rozprávajú jednoduchý príbeh, aby vyjadrili jednoduchú myšlienku. Jasné, ľudia v produktívnom veku či dokonca starší žijú inými vecami ako násťroční. Ale kto je mladý duchom, rýchlo zistí, že sú to často témy, ku ktorým je dobré vrátiť sa aj veľkým dospelákom.
Pred niekoľkými týždňami zomrel Philip Roth a ja som mala už dlhšie v čítačke Americkú idylu, román, ktorý bol v roku 1998 ocenený Pulitzerovou cenou. Zdalo sa mi, že je ideálny čas si ju prečítať, hoci sa ma od toho niektorí snažili odradiť.
Takto: ono to nebola zlá kniha. Malo to super myšlienku, ale tá bola taká schovaná pod nánosom nezáživných príbehov a americko-židovských reálií, že som ju objavila až niekde v dvoch tretinách knihy.
Preto sa mi nečudujte, že som hneď po nej začala čítať Leto bez vody. Dajme tomu, že young adult, hoci to pôsobilo viac young ako adult – napriek tomu, že hlavnou hrdinkou bola prakticky dospelá mladá žienka (pred posledným ročníkom na strednej škole).
Sľúbila som jednoduchý príbeh, a tu je: Anise miluje surfovanie a svojich priateľov. Na leto však musia s otcom odísť na druhý koniec Ameriky, aby sa postarali o deti jej tety, ktorá mala autonehodu. Anise teda na 2 mesiace príde o svoje 2 najobľúbenejšie veci: oceán a blízkosť priateľov. Namiesto toho sa naučí jazdiť na skejte a rieši problémy 9-ročných bratrancov a 12-ročnej sesternice.
Ako správna knižka pre tínedžerov obsahuje aj kus romantiky – jedného chalana síce nechá doma, ale s druhým sa zoznámi. Celé je to také jasné a logické, že už po prvých pár stranách viete, ako to celé skončí. Ale viete čo? Ja som si to užila.
Leto bez vody neobsahuje žiadny zásadný wow efekt, nečakaný zvrat či kontroverzné názory. Dokonca aj literárna úroveň mi pripomína level, ktorý som dosiahla už pri písaní poviedok na strednej. Po komplikovanej Americkej idyle som však úplne hltala stránky o nových priateľstvách, prekonávaní vlastného pohodlia a dôležitosti rodiny. Bez sexu, samovrážd, šikovania či domáceho násilia je to možno práve tip pre vás rodičov, starých rodičov či ujov a tety na darček pre vašu tínedžerku, čo máte doma. Tip na knihu, ktorá trošku baví i trošku vychováva – a tak to má byť.
Pozitíva • Koho bude kniha baviť?
- tínedžerky na strednej škole
- milovníkov surfovania, skejtboardov a mora/oceánu
- tých, ktorí nemajú chuť čítať o kontroverzných témach
Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:
- nie ste mladí duchom
- nepatríte k cieľovke
- surfovanie ani skejtboardy vám absolútne nič nehovoria