Robert Galbraith: Volanie Kukučky

Zatváram knihu, idem k počítaču, naťukám Goodreads a kliknem na dočítanie knihy. Volanie Kukučky je za mnou po vyše mesiaci čítania (!), no vyslúžilo si len 3 z 5 hviezdičiek. Tak by som chcela dať lepšie hodnotenie, ale nemôžem… Pre mňa je detektívka synonymom napätia, akcie a chuti neodložiť knihu ani na chvíľu. Túto som odkladala až príliš často.

Ak čírou náhodou o Volaní Kukučky zatiaľ nič neviete, urobím malé intro. Máme dočinenia s klasickou detektívkou, kde je hlavnou postavou súkromný detektív. Ale keďže sme v 21. storočí, nie je to nadpriemerný hrdina typu Sherlocka Holmesa, ale „obyčajný“ chlap. Cormoran Strike, syn rokovej hviezdy, slúžil v Afganistane a prišiel tam o nohu. Nevyznačuje sa žiadnymi výnimočnými schopnosťami a jediné, čo je na ňom zaujímavé je, že po rozchode s priateľkou prespáva v kancelárii. Ďalej tu máme sekretárku Robin. Pre ňu je táto práca splnením životného sna a celú knihu sa rozhoduje, či jej za to stojí, že sa kvôli nej háda so svojím snúbencom. Pre toho sa to javí ako podradný džob.

Detektívna dvojka (našťastie sa to medzi nimi nezvrhne k romantickej zápletke) sa usiluje z malej kancelárie v Londýne rozriešiť prípad smrti slávnej modelky Lulu Landry (s prezývkou Kukučka). Prípad už dlhšie uzavretý ako samovražda. Jej bratovi, Johnovi Bristowovi, sa to však nezdá a požiada Cormorana, aby sa v tom pre istotu ešte poňúral, lebo podľa neho išlo o vraždu.

Čo si budeme klamať, severské detektívky nás rozmaznali. Hlavné postavy, väčšinou z radov polície, vyšetrujú ťažké prípady sériových vrahov a rôznych narušených jedincov. Preto v nich na každej strane môžeme čakať napätie, zvrat v prípade, a hlavne rýchly spád celého príbehu. Porovnávať s nimi Volanie Kukučky by nedopadlo dobre. Vyšetruje sa síce vražda, ale všetko nasvedčuje tomu, že pôjde skôr o zločin z vášne, pre peniaze či moc.

Fascinujúci debut (?)

Tak nazvali recenzenti knihu Roberta Galbraitha ešte predtým, ako pomocou počítačových programov zistili, že ide o svetoznámu Džejkej Rowlingovú. Kniha sa preto neubráni porovnávaniu s Prázdnym miestom, ktoré je už žánrovo odlišné od klasického Pottera. A z toho na prvý pohľad vyplýva logické tvrdenie, že keď sa kniha páčila pod pseudonymom, aj bez poznania skutočnej identity autora je naozaj dobrá.

Ja to vnímam inak.

Ak by som túto knihu hodnotila s vedomím, že ide o debut neznámeho autora, pravdepodobne by som tiež pridala jednu hviezdu navyše – s tušením, že ďalšie knihy už budú len lepšie (aj dobrý autor sa potrebuje trochu vypísať). Ale keď viem, že za pseudonymom sa skrýva autorka, ktorá už má za sebou jednu megaúspešnú sériu a jeden rozpačitý román – nemôžem knihu hodnotiť bez ohľadu na jej literárnu históriu.

Už v úvode som naznačila, že ma kniha nudila. Vlastne ani neviem, čím viac – či nevýraznou dvojicou Cormoran & Robin (ktorá sa trochu rozbehne až keď si potykajú), alebo samotným prípadom Kukučkinej smrti, ktorá ako zisťujem, ma vôbec nezaujíma. Rovnako, ako je chladný celý svet celebrít, v ktorom sa príbeh odohráva (modelky, herci, hudobníci a pod.), ma necháva chladnou aj chúďaťko Lulu – so svojimi problémami jej neobyčajného sveta. Nemám s ňou súcit, nie je mi sympatická – hoci autor(ka) sa empatiu snaží vyvolať informáciami o jej nešťastnom detstve a rodinných problémoch.

Volanie Kukučky je celé založené na opisoch a dialógoch. Opisy nie sú, našťastie, prudko suchopárne, ale pekne splývajú s dialógmi, o postavách sa teda dozvieme kadejaké serepetičky len tak mimochodom. To je pre mňa asi najväčšia kvalita tejto autorky – dokázala to už aj v Prázdnom mieste. Dialógy sú síce zvládnuté dobre, ale mňa osobne po chvíli prestalo baviť točiť sa donekonečna okolo tých istých vecí, na ktoré sa Cormoran každého vypytoval zo všetkých strán. Áno, to je to kúzlo poctivej detektívky (asi), ale mám pocit, že kniha bola až predialógovaná.

Komu by sa kniha mohla páčiť?

  • Vášmu otcovi, pre ktorého bude Cormoran sympatický chlap, s ktorým by rád išiel na pivo. Bude to pre neho pohodové čítanie v nedeľu poobede pri káve, keď vie, že sa nemá kam ponáhľať a keď si pomedzi čítanie na hodinku schrupne, nikto ho za to nemôže viniť.
  • Urobíte ňou radosť každému (alebo sami sebe), komu sa páčilo Prázdne miesto. Podobne slabá dynamika, ale dobre napísané + focus na postavy. Ak sa vám páči takýto štýl, Volanie Kukučky je kniha pre vás.
  • Po knihe siahnite aj v prípade, že sa vám nepáčil Harry Potter (príliš detské, príliš kúzelnícke) a máte radi príbehy z reálneho života dospelákov. A zároveň chcete čítať Rowlingovú, lebo je to teraz in.

Perlička na záver – Rowlingová ohlásila, že z Cormorana Strikea urobí opäť hrdinu sedemdielnej série detektívok. Môžete sa teda tešiť, ako bude Strike v treťom dieli bojovať s dementormi, v štvrtom súťažiť na Svetovom pohári v metlobale a už teraz sa pripravme, že siedmy diel bude potom vo filmovej verzii rozdelený na dve časti…

Filmový trailer

Aktualizácia: Knihu Volanie Kukučky vyhráva leni.kava@ :) Gratulujem!

Zatváram knihu, idem k počítaču, naťukám Goodreads a kliknem na dočítanie knihy. Volanie Kukučky je za mnou po vyše mesiaci čítania (!), no vyslúžilo si len 3 z 5 hviezdičiek. Tak by som chcela dať lepšie hodnotenie, ale nemôžem... Pre mňa je detektívka synonymom napätia, akcie a chuti neodložiť knihu ani na chvíľu. Túto som odkladala až príliš často. Ak čírou náhodou o Volaní Kukučky zatiaľ nič neviete, urobím malé intro. Máme dočinenia s klasickou detektívkou, kde je hlavnou postavou súkromný detektív. Ale keďže sme v 21. storočí, nie je to nadpriemerný hrdina typu Sherlocka Holmesa, ale „obyčajný“ chlap. Cormoran Strike,…
Téma - 5
Dej - 6
Postavy - 6.5
Štýl - 6

5.9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like