Shaun Bythell: Diary of a Bookseller

Skôr, ako vám poviem niečo o tejto knihe, pozrite sa na tú obálku:

Tak čo? Nie je vám zrazu jedno, o čom to je? Lebo mne teda bolo, keď som ju kupovala. Je to jedna z kníh, ktoré som si kúpila pri mojej poslednej návšteve Paríža v Shakespeare & Company. Ak ste tam niekedy boli, spomeňte si na ten priestor a na atmosféru, ktorá tam vládla. Takto nejako som si predstavovala obchodík z knihy Denník kníhkupca.

Hneď upozorňujem, že v slovenčine kniha (zatiaľ) nevyšla, ale ak si netrúfate na angličtinu, je k dispozícii aspoň česká verzia, podľa všetkého novinka.

<strong>The Diary of a Bookseller</strong> Book Cover
The Diary of a Bookseller Profile Books 2018

The Diary of a bookseller by som mohla pokojne zaradiť do tohto minuloročného výberu. Sú to totiž reálne denníkové zápisy majiteľa kníhkupectva, lepšie povedané antikvariátu, pretože viac ako novinky predáva knihy z druhej ruky.

Celý jeho život (odkedy kníhkupectvo kúpil) sa točí okolo zopár opakujúcich sa činností. Volajú mu ľudia, ktorí zdedia celú rodinnú knižnicu, aby prišiel obzrieť a naceniť desiatky krabíc kníh. Udržiava samotný obchod v chode, manažuje svojich zamestnancov, lepšie povedané zamestnankyne s dobre podrezaným jazykom, angažuje sa v organizovaní knižného festivalu, bojuje s všemohúcim Amazonom no a najmä: znáša všetky zvláštne povahy zákazníkov. A ako vieme, ich otázky či požiadavky dokážu byť niekedy poriadne bizarné.

Z nejakého dôvodu ma bavilo čítať tieto zápisky. Napriek tomu, že boli občas menej zaujímavé (aj z dôvodu genia loci), často opakujúce sa, boli najmä autentické a tie krátke útržky (niekedy len pár viet, niekedy pár strán) odsýpali fakt rýchlo.

Do tohto kníhkupectva môžete skutočne zavítať (ak by ste mali cestu do Škótska) a ešte jedna dobrá správa: existuje (v obchodoch aj na mojej poličke) už aj druhý diel, teda pokračovanie denníku. Mňa by len zaujímalo, ako by takáto kniha vyzerala, ak by ju napísal lokálny majiteľ kníhkupectva. Tuším dám šéfovi tip ;)

Na Martinuse kúpite
tlačenú verziu knihy
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like