Blogujeme na WordPresse: 1. Kde si založiť blog?

Blogeri sú (ešte stále) cool

Už som veľakrát čítala, že blogy sú na ústupe a na večné veky tu s nami budú len fejsbuky, twittery a pinteresty. Čuduj sa svete, blogy sú stále obľúbené a blogerov pribúda. Veď nech blogujete o čomkoľvek a niekto vaše články číta, pomáhate sebe (triedite si myšlienky, učíte sa zrozumiteľne vyjadrovať, budujete si svoju značku) i druhým (prinášate užitočné info či zábavu).

blogging

Ale o tom, či byť blogerom, dnes nebudem písať – rozhodla som sa, že začnem písať trochu technickejší seriál o WordPresse – celosvetovo najpoužívanejšej blogovacej platforme. Dnes sa dá na WordPresse postaviť takmer hocijaký web. Ja sa však sústredím práve na blog – blogeri sú často obyčajní ľudia s priemernými technickými znalosťami, ktorí chcú jednoduché riešenia a nechcú sa trápiť zbytočnými detailami. S mojou pomocou si dokážete vytvoriť blog na WordPresse aj vy.

Ktorú blogovaciu platformu si vybrať?

Pri výbere treba zvážiť všetky pre a proti, pozrieť sa aj trošku do budúcnosti a premyslieť si, na aké účely chcete blog využívať. Má to byť len akýsi internetový denníček bez hlbšieho zmyslu, alebo viete, o čom chcete písať? Má vám takýto web slúžiť aj pre budovanie selfmarketingu a chcete si postupne vytvárať online portfólio?

Blogger

Každý, kto má Gmail, si môže vytvoriť základný blog niekoľkými klikmi. Vďaka jednoduchému nastaveniu je Blogger obľúbený hlavne medzi nováčikmi, ktorí sa nechcú zapodievať komplikovanejšími riešeniami. Má dobré východiskové SEO (veď ho vlastní Google) či prepojenie na Google Analytics a Adsense. Jednoduchosť vám však môže postupne začať prekážať – môžete písať koľko chcete, ale to je asi tak všetko…

blogger

Tumblr

Veľmi obľúbená mikroblogovacia platforma, kde môžete pridávať nielen písané príspevky, ale aj obrázky, audio a video. Nastavovanie vám tu takisto nezaberie veľa času a môžete si vybrať nejakú peknú dizajnovú šablónu (ich štýl sa snaží napodobňovať aj WordPress). Tumblr je skvele prepojený s Facebookom a Twitterom, okrem toho príspevky môžete odosielať aj z mobilnej aplikácie. Ak sa chcete blogovaním predovšetkým baviť a písať skôr krátke články, Tumblr bude možno práve pre vás.

tumblr

Posterous

Veľmi často sa Posterous a Tumblr uvádzajú ako dve veľmi podobné alternatívy a vypočítavajú sa ich plusy a mínusy. Posterous nie je až tak sexi, no ponúka viac možností (a nastavení). Je vhodnejší pre dlhšie články ako Tumblr, no odkedy ho kúpil Twitter, ťažko povedať, ako dlho bude ešte fungovať v nezmenenej podobe.

posterous

blog.sme.sk

K celosvetovo používaným platformám musím zaradiť aj najpoužívanejšiu slovenskú – blog.sme.sk. Napriek značným technickým obmedzeniam a nepríjemnostiam pri samotnom zakladaní blogu má blog.sme.sk niekoľko nesporných výhod: nakoľko funguje v rámci najčítanejšieho spravodajského internetového denníka, ľahko dosiahnete niekoľkotisícovú návštevnosť, takže rýchlejšie dostanete na svoje články spätnú väzbu. Vo všetkých ostatných prípadoch si svoj okruh čitateľov budete musieť budovať postupne.

Treba však spomenúť aj nevýhody. Sem patrí pomerne tvrdá cenzúra tém a diskusií, v ktorých sa príliš často objavujú dementné komentáre rôznych odkundesov. Mínusom pri používaní je aj zastaraný systém na pridávanie príspevkov a nijako neoslňujúci dizajn blogu. Články sa na seba podobajú ako vajce vajcu, bloger má možnosť napísať si iba krátke info o sebe a pripojiť fotku. Musíte teda písať tak dobre, aby ste sa od šedej masy nejako odlíšili.

blog-sme

WordPress

Štatisticky najobľúbenejšia a najpoužívanejšia možnosť nakoniec. Obrovské množstvo motívov vzhľadu (tém) a pluginov zabezpečuje, že z WordPressu môže byť blog, portfólio, e-shop či firemný web. Môžete si vybrať jednoduchšie riešenie a založiť si blog na WordPress.com alebo rozbehnúť svoj web na vlastnom hostingu. WordPress vám pomôže vytvoriť si vlastnú internetovú vizitku, podľa potrieb si ho upravíte presne na svoj obraz a ak budete chcieť v budúcnosti urobiť nejaké zmeny v samotnom charaktere webu, nebudete si musieť trhať vlasy.

wordpress

Nabudúce sa dozviete, kde začať, ak chcete rozbehnúť blog na vlastnom hostingu. V ďalších častiach seriálu sa budem zaoberať všetkými potrebnými nastaveniami od spustenia webu, cez prvé články až po tipy na údržbu webu. Poteším sa, ak mi do komentárov napíšete, čo by ste sa chceli dozvedieť, budem sa snažiť to do článkov zakomponovať.

Ak vás táto téma zaujíma, follownite ma na Twitteri, lajknite na Facebooku alebo si ma pridajte do RSS, aby vám neušiel žiadný článok :).

Celý seriál o WordPresse pre začiatočníkov:

  1. Blogujeme na WordPresse: 1. Kde si založiť blog?
  2. Blogujeme na WordPresse: 2. Spustenie blogu
  3. Blogujeme na WordPresse: 3. Výber grafickej témy
66 comments
  1. Dobry den. Chcel by som sa spytat, ci osobne udaje (meno, priezvisko, atd) uvadzane pri tvorbe blogu cez gmail su i verejne nejakym sposobom, cize ci sa da takto blogovat anonymne.

  2. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či sa dá na wordpresse najskôr založiť blog a po čase (keď budem chcieť) ho zmeniť na blog na vlastnom hostingu…vopred ďakujem za odpoveď

  3. Dobry den,

    Chcel by som sa spytat, ze ked by som si rad zalozil blog a pisal o filmoch. Potrebujem nejake povolenie na pouzitie filmovach fotografii, ktore by som si napr. stiahol z googlu? A ci vobec by bola taka moznost na wordpresse, kde si zvazujem zalozit blog?

    Vopred dakujem za odpoved a prajem pekny vecer :)

  4. Chcem sa opýtať, ak chcem prevádzkovať web-blog aj v SK aj EN jazyku, ako je to možné urobiť? Či len pracne prekladať SK stránku do EN verzie?

    Ďakujem

  5. Ahoj, práve som napísal blog o tom, prečo je výhodné mať osobný blog (hlavne pre študentov) a kompletný návod, ako blog vytvoriť. Píšem o dómene, hostingu, porovnávam free a platený hosting, redakčné systémy, píšem o inštalácii a nastavení wordpressu, o nevyhnutných a maximálne užitočných pluginoch. Posledná časť návodu je o tvorbe obsahu.

    Môžete si ho prečítať tu:

    Študenti vďaka osobnému blogu získajú jednoznačnú konkurenčnú výhodu oproti ostatných uchádzačom. To výrazne zvýši šancu, že dostanú stáž alebo získajú lepšiu prácu. Ako to? V blogu vysvetľujem štyri konkrétne prínosy osobného blogu, stačí kliknúť na link a prečítať :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like