Smart playlisty v iTunes ušité na mieru

Ak používate operačný systém Mac OS X, určite vám nemusím predstavovať multimediálny program iTunes, ktorý používame ako hudobnú a filmovú knižnicu a synchronizačný program pre spojenie s iOS zariadeniami. Niektorí z vás možno používajú iTunes aj na Windowse, a keďže podľa mojich informácií tam mnohým spôsobuje rôzne komplikácie, pravdepodobne len preto, aby ste cez iTunes synchronizovali iPod, iPhone či iPad.

Pre používateľov Macov je však stále iTunes najpoužívanejší a najobľúbenejší program na správu hudby, snáď aj preto, že doteraz na Macu nemá žiadnu konkurenciu. S iTunes tiež rada pracujem, aj keď dokonalý hudobný prehrávač si predstavujem trochu inak. Dnes sa spolu pozrieme na jednu úžasnú vec, a tou sú smart playlisty. Táto funkcia je už určite implementovaná aj do iných hudobných prehrávačov, no v iTunes je dotiahnutá takmer do dokonalosti.

Smart (múdry alebo inteligentný) playlist je taký playlist, do ktorého nepridávate hudbu ručne, ale nadefinovaním jedného alebo niekoľkých pravidiel. Je to super riešenie pre každého, kto má vo svojej hudobnej zbierke tisicky skladieb a nechce stále dookola počúvať to isté. So smart playlistmi si dokážete za niekoľko sekúnd pustiť práve takú hudbu, na ktorú ani neviete, že máte chuť :).

Mne sa po čase playlisty nakopili, a tak som im začala triediť ešte do zložiek podľa interpreta, dátumu, žánru, počtu prehratí a hviezdičiek. Ukázalo sa to ako dobrá voľba, pretože takto si ešte skôr vyberiete, na ktorý playlist máte práve chuť a či sa chcete rozhodovať skôr podľa žánru alebo obľúbenosti.

Ešte malá poznámka k hviezdičkovaniu: používam klasické hviezdičkovanie od 1 po 5 hviezdičiek (niektorí používajú aj polhviezdičky, tým to potom pridáva nové možnosti). 1 hviezdičku dostávajú skladby a albumy, ktoré sú určené na vymazanie 2 hviezdičky skladby, ktoré len „trpím“, resp. uchovávam ich z nejakého archívneho dôvodu. Tri hviezdičky majú priemerné skladby, skrátka hudba, ktorá skôr tvorí kulisu. Kto dostane 4 alebo 5 hviezdičiek, automaticky sa dostáva aj na iPhonový playlist. 5 hviezdičkové skladby sú také, ktoré môžem počúvať stále dookola, sú to proste pecky. 4 hviezdičky sú o niečo horšie, ale je medzi nimi len tenká čiara (stáva sa, že aj 5 hviezdičková skladba sa mi opočúva a mením ju na 4 hviezdičkovú).

Playlisty podľa interpreta

 • Obľúbený interpret – ak máte obľúbených interpretov, ktorých radi počúvate a ich skladby sú roztrúsené v mnohých albumoch (u mňa napr. Glee), smart playlist zabezpečí, že jeho piesne budete mať stále pohromade a môžete ich počúvať stále dookola do nemoty :). Ak má intepret aj podpriemerné skladby, hviezdičkovým pravidlom ich z playlistu odstránite.

 • Top 10 albumov – tento playlist sa dá vytvoriť aj ručne, aj automaticky. Vytvorte si (bez vplyvu štatistík) váš zoznam 10 najobľúbenejších albumov a vytvorte z nich playlist. Môžete si ho pustiť vždy, keď máte chuť na to najlepšie z najlepšieho.

Playlisty podľa dátumu pridania

 • Pridané za posledné 3 mesiace – nájdete tu najčerstvejšiu hudbu. 3 mesiace je optimálna doba, počas ktorej sa vám v playliste nazhromaždia aj polozabudnuté novinky.
 • Pridané za posledný týždeň – často mávam hudobné výpady, kedy za jeden večer popridávam do iTunes množstvo hudby, ktorú potom postupne počúvam. Aby vám z najhorúcejších noviniek nič neušlo, vytvorte si pre ne takýto špeciálny playlist. 

Playlisty podľa žánru

 • Obľúbené žánre – hoci počúvam rôznu hudbu (v hudobnej knižnici mám momentálne niečo cez 20 žánrov), mojou srdcovkou je alternative & indie štýl. Takže som si pre ne vytvorila osobitný playlist, ktorý sa dá potom vyšpecifikovať ďalšími pravidlami.
 • Všeobecný playlist – toto je veľmi dôležitý playlist, lebo slúži ako základ pre ďalšiu iTunes funkciu – iTunes DJ. Aby som sa zbavila niektorých vedľajších a sezónnych žánrov, odstránila som ich, a tak v playliste nájdeme takmer všetku počúvateľnú hudbu.

Playlisty podľa počtu/dátumu prehratia

 • Zaujímavé skladby – sú pre mňa také, ktoré majú 4 alebo 5 hviezdičiek a nehrali za posledný mesiac. Takže ak mám chuť na niečo dobré, čo som dávnejšie nepočula, vždy siahnem po tomto playliste.
 • Menej hrané – sú také, ktoré nehrali už naozaj dlhšiu dobu, ale sú počúvateľné. Čiže musia mať aspoň 3 hviezdičky. Aby som sa necítila, že počúvam nikdy nekončiaci playlist, obmedzila som dĺžu playlistu na 25 skladieb, no nechala zapnuté updatovanie, takže playlist sa stále priebežne dopĺňa.
 • Najhranejšie – keďže moja najhranejšia skladba má momentálne 65 prehratí, musela som playlist vyšpecifikovať tak, aby obsahoval naozaj len tie top najhranejšie veci. Dolná hranica pre počet prehratí je u mňa teda 30 a v playliste je 34 skladieb. Odporúčam ho nastaviť tak, aby ste v ňom nemali viac ako 50 skladieb.

Playlisty podľa hviezdičiek

 • Ohviezdičkované za posledné 3 mesiace – ak pridávame do iTunes novú hudbu, tak hoci sa nám páči, v tej veľkej kope best songov, ktoré sme už 50x počuli, sa nám rychlo stratia. Preto je dobré oddeliť nové a ohviezdičkované skladby, aby sme mali šancu si ich napočúvať.
 • 4* – tento playlist je vytvorený rovnako ako 5 hviezdičkový. Prečo som vytvorila osobitný aj pre 4 hviezdičkové skladby? Je to jednoduché, tie 5* sú predsa len najopočúvanejšie a najhranejšie, a tak môžem dať príležitosť aj tým, ktoré sú tiež takmer dokonalé, ale počúvam ich o čosi menej.
 • 5* – pravdepodobne najhranejší playlist. Je tu skrátka to najlepšie, a je už na vás, ak máte tých 5* vecí veľa, či ho ešte nejako dokoreníte a vyšpecifikujete.

Na smart playlistoch je najzaujímavejšie, že kombinácia pravidiel je pre každého taká špecifická, že sa v tomto smere nedá ani veľmi radiť. Ak ale pochopíte ich systém, nie je potom nič ľahšie ako vytvoriť si pre seba playlisty šité na mieru.  S tými svojimi sa môžete podeliť aj v komentároch pod článkom.

A pre tých, ktorí majú účet na last.fm dávam do pozornosti môj účet – monicqa_zet – budem rada, ak si ma tam pridáte a prípadne sa inšpirujete hudbou, ktorú počúvam :).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like