Keď som si pred dvomi rokmi kúpila nový iPhone, začala som naplno skúmať všetky možnosti, ktoré ponúka. A keďže potenciál iPhonu, najlepšieho telefónu súčasnosti, spočíva ani nie tak vo svojom operačnom systéme (pretože uznávam, že aj Android má niečo do seba a páči sa mi napr. aj nový Windows Phone 7.5 Mango), ale práve v obrovskom obchode s aplikáciami (a tiež knihami, hudbou, filmami, atď.), skúšala som rad za radom všetky možné aplikácie aj ja. Z toho som už ale vyrástla a dnes už neexperimentujem, mám kôpku aplikácií a hier, ktoré sa mi počas tých dvoch rokov ukázali ako najlepšie. Ak ste si práve kúpili váš prvý iPhone, v tomto článku nájdete tipy na zopár aplikácií, ktoré sa môžu hodiť aj vám.
Homescreen
Hlavná plocha môjho iPhonu obsahuje (logicky) aplikácie, ktoré používam najviac, alebo ktoré je dôležité mať čo najviac poruke. Okrem klasických systémových, resp. priamo od Apple – Telefón, Mail, Hudba, Správy, Pripomienky (hoci pre ne nemám ešte úplne využitie), Počasie, Hodiny, Game Center, Kalkulačka, Kiosk, Remote, iBooks. Hoci pre mnohé z nich existujú alternatívy, snažím sa systémové aplikácie využívať čo najviac – nie z pohodlnosti, ako z dôvery v to, že vďaka 100% integrácii budú fungovať najlepšie. Najväčšiu výnimku má asi prehliadač – zvykla som si na iCabMobile, poskytuje omnoho lepšie možnosti ako systémové Safari.
Sociálne siete + komunikácia
Keďže som aktívna na sociálnych sieťach, najviac poruke mám Facebook, Twitter a Foursquare. Opäť nemám dôvod používať niečo iné ako oficiálne aplikácie, fungujú výborne tak, ako to od nich očakávam, venuje sa im najviac pozornosti a updatov a všetko je na svojom mieste tak, ako to očakávam. Na komunikáciu používam IM+ Pro, čo je síce drahšia appka, ale dostala som ju v rámci nejakej recenzie zdarma, a keďže funguje spoľahlivo, nemám dôvodu ju meniť. Dajú sa k nej pripojiť všetky možné protokoly, ja využívam len Gtalk a Skype.
Čítanie
Na homescreene majú svoje miesto Reeder (čítačka RSS pre Google Reader), Read It Later (čítačka na offline použitie, písala som o nej v osobitnej recenzii), vo vstavanom Kiosku sa mi sťahuje NY Times. V iBooks práve čítam staršiu knihu Jo Nesba – Devil’s star.
Foto
iPhonovský 5 Mpix foťák robí naozaj pekné fotky a v mobilnej postprodukcii sa dajú veľmi pekne upraviť, takže pre fotoaplikácie mám vyhradený samostatný priečinok. Okrem systémového foťáku používam najaviac Cameru+ a Instagram. Pre zvláštne prípady sa tu ukrýva aj Photosynth, čo je appka na fotenie panorám.
Produktivita
V jednoduchosti je krása, a tak celý môj GTD systém spočíva v zabehnutej todo appke Wunderlist (je zdarma, má bezproblémovú synchronizáciu a super dizajn). Skúšala som viaceré programy pre kalendár, ale nádejná Calvetica je už zložitejšia, ako chcela byť, a Agende ešte chvíľu potrvá, kým to bude 100%, takže používam systémový.
Obchody
K App Store a iTunes Store som pridala perfektnú appku od Martinusu a tiež Threadless, obe sa používajú veľmi komfortne, takmer ako samotný web týchto firiem.
2nd screen
Druhá obrazovka ukrýva skupiny aplikácií, ktoré nepoužívam každý deň, preto sa nemusia vyhrievať na výslní homescreenu. Mám ich tu podelené do zložiek, takže viem, že všetky nájdem tu a nemusím sa prehrábávať v množstve obrazoviek.
Video
Air Video je skvelá vec na pozeranie videa priamo z postele – s iMacom mám spárovaný iPhone aj iPad, a keď sa mi už nechce pozerať do veľkej obrazovky, pozriem si svoj obľúbený seriál takto. Výhodou je, že netreba nič zdĺhavo kopírovať a konvertovať, video sa posiela bezdrôtovo a v reálnom čase. Keď idem na cesty, nahádžem si videá do BUZZ Playera. V iMovie sa dajú pekne postrihať videá natočené telefónom a Trailers sú nová apka od Applu s najnovšími trailermi.
Lokalizačné služby
Tú sú len dvaja zástupcovia, oba z dielne Applu – Nájsť iPhone a Priatelia, prvá na trackovanie mojich zariadení a druhá na trackovanie priateľov, ktorých si tam môžete pridať.
Informácie
Na identifikovanie hranej skladby mi slúži už legendárny Shazam, mám tu Zlaté stránky, na zisťovanie odchodov bratislavskej MHD iTransit, aplikácie a hry v zľave skrýva AppShopper a na správu hesiel (prepojenú s Macom) je 1Password.
Dokumenty
Na ukladanie a prezeranie dokumentov je výborný GoodReader, netreba predstavovať ani Dropbox a Plain Text je jednoduchý textový editor (aj pre iPad).
Slovníky
Ako anglicko-slovenský slovník sa mi osvedčil najviac iSlovnik, od iAdverti tu mám Cudzie slová a aby som sa cítila múdro, je tu ešte Oxfordský slovník angličtiny.
Utility
NumberKey slúži ako externá numerická klávesnica (stačí bezdrôtovo prepojiť s Macom), Convert je jednoduchá apka na konvertovanie kurzov meny, QR Code Reader je obľúbená apka na skenovanie QR kódov. Hunter Touch je externe zosynchronizovaná databáza filmov, ktoré mám doma, TeamViewer slúži na vzdialení prístup do iných počítačov a Počúvaj sú všetky slovenské rádiá pohromade.
Fitness
Tieto apky mám v pláne používať čo najviac, ale najmenej sa mi to darí :D. Nike Training, RunKeeper a FitFu sú sprievodcovia vášho behania, bikovania, posilovania, čohokoľvek, čomu sa venujete.
Timers&Clocks
Sleep Cycle hovorí, že bude analyzovať fázy vášho spánku a zobudí vás vtedy, keď to bude pre vás najmenej bolestné. Zatiaľ len viem, že je to dosť veľký požierač baterky, ale inak skvelý koncept. Awaken je štýlový budík (hodiny), využívaný skôr na iPade, moodO’Clock vás zase zobudí melódiou podľa nálady. PerfectClock sú štýlové hodiny od Vladstudia, takže ak mávate iPhone v stojane, vedia vám pekne skrášliť pracovný priestor.
Financie
Nie veľmi vydarené aplikácie mojich dvoch bánk – Slovenskej sporiteľne (Moja banka) a Tatrabanky, ale čakajú na svoju príležitosť ;). Billings mám prepojený so svojím programom na Macu, cez ktorý fakturujem objednávky. Bankomaty hľadajú najbližšie bankomaty v okolí, no nie sú veľmi presné (ale na neznámom mieste aspoň niečo).
Knihy
Tu má svoje miesto Holy Bible – veľmi pekná aplikácia, kde sa dá stiahnuť slovenské Sväté písmo, a tiež Wooky na čítanie elektronických kníh. Už niekoľko mesiacov čítam Nepostrádateľných :).
Navigation
MotionX-GPS sa hodí pri trackovaní športových výkonov a Sygic je jedna z najlepších turn-by-turn navigácií, a to dokonca od slovenskej firmy.
Sociálne siete a komunikácia
To, čo nevyužívam pravidelne, má miesto tu: Google+, Google (s funkciou Google Googles), Skype a LinkedIn (pekná aplikácia, škoda, že LinkedIn tu má tak slabé využitie)
3rd screen
Tretiu obrazovku zaberajú hry, a to je vše, přátelé… Keďže článok je o apkách, nebudem sa o hrách viac rozpisovať. Tam má každý iný vkus a tie, ktoré mám nainštalované ja, sú väčšinou tie, ktoré všetci poznajú (prezradím, že najviac je závodných). O tých možno v inom článku.
Budem rada, ak sa podelíte so svojimi apkami, ak máte pre nejaký účel overené niečo lepšie.
P. S.: Mnohé z aplikácií, ktoré som sem dala, majú linky na plné verzie. Väčšina z nich má aj lite verziu, ktorú môžete vyskúšať predtým, ako si apku kúpite. A veľa z nich má tiež aj iPad verziu (alebo sú univerzálne), či dokonca aj Mac verziu. Len aby sa nezabudlo :).
1 comment
Pre mňa ako čerstvého konvertitu je to veľmi užitočný článok. Mám síce Android, ale na nálepkách až tak nezáleží. Predpokladám, že ku všetkému, čo je pre iPhone nájdem nejakú alternatívu