Aľa Rachmanovová: Študenti, láska, Čeka a smrť

Aľa Rachmanovová je sedemnásťročné ruské dievča. Žije so svojou rodinou, má okolo seba kamarátky a ďalších ľudí, ktorí ju majú radi. Chystá sa na univerzitu, kde usilovne študuje a štúdium ju baví. Jej spokojný život sa však má čoskoro zmeniť. Najskôr sú to len náznaky politických problémov, ktoré postupne ovplyvňujú jej každodenný život. Práve vtedy sa totiž začínala občianska vojna, ktorá pokračovala boľševickou revolúciou a zmenila osudy miliónov ľudí nielen v Rusku.

Mám všetko, všetky želania sa mi plnia, všetci ma milujú a ja milujem ich. Môj dnešok je ako včerajšok a ako zajtrajšok. Všetko, čo mám, som dostala zadarmo, ani nadanie ma nič nestálo. Kreslím, píšem básne, tancujem, nič ma však neteší. Túžim po starostiach, utrpení, boji! Chcem zažiť biedu a núdzu, nenávisť! A potom si chcem všetko vydobyť sama, vlastnými rukami, až potom budem šťastná!

Knihu Študenti, láska, Čeka a smrť môžete čítať ako historickú kroniku. Denníkové zápisky sú autentické, a pokiaľ to čítate s týmto vedomím, pôsobia naozaj emotívne. Ak vás v škole učivo o Veľkej októbrovej socialistickej revolúcii len lizlo a ruský teror poznáte iba z dedkovho rozprávania, rozšírite si obzory.

Ja rada v knihách hľadám niečo viac, ako len dejovú líniu. Z tejto knihy vytŕča jeden varovný prst – akokoľvek sa nám môže zdať takéto rozprávanie vzdialené, môže byť omnoho bližšie, ako si myslíme.

Aľa Rachmanovová i jej rodina patrili k ruskej buržoázii. Bývali vo veľkom dome, zamestnávali služobníctvo, chodili v čistom oblečení, mali čo jesť… Jej otec bol lekár. Aľa, hoci patrila k takto dobre zabezpečenej rodine, sa necítila vôbec zámožne, všetko brala ako samozrejmosť, ale ak videla niekoho trpieť, rada pomohla. Nebola to žiadna namyslená slečinka s nosom dohora.

Práve proti takýmto ľuďom bola vedená občianska vojna, v ktorej príslušníci spodnej vrstvy bojovali proti bohatým buržujom. Ideál komunizmu – aby všetci mali rovnako, nikto nevyčnieval a nikto nebol vykorisťovaný boli kruto presadzované.

Pripomína vám to niečo?

Nechcem do literatúry pchať domácu politickú scénu, všade inde jej máme dosť. Bolo však pre mňa zaujímavé čítať o udalostiach spred sto rokov, ktoré sa začínali veľmi podobnými problémami, akými žijeme dnes my…

Aľa Rachmanovová je sedemnásťročné ruské dievča. Žije so svojou rodinou, má okolo seba kamarátky a ďalších ľudí, ktorí ju majú radi. Chystá sa na univerzitu, kde usilovne študuje a štúdium ju baví. Jej spokojný život sa však má čoskoro zmeniť. Najskôr sú to len náznaky politických problémov, ktoré postupne ovplyvňujú jej každodenný život. Práve vtedy sa totiž začínala občianska vojna, ktorá pokračovala boľševickou revolúciou a zmenila osudy miliónov ľudí nielen v Rusku. Mám všetko, všetky želania sa mi plnia, všetci ma milujú a ja milujem ich. Môj dnešok je ako včerajšok a ako zajtrajšok. Všetko, čo mám, som dostala zadarmo, ani…
Téma - 8.5
Dej - 8
Postavy - 8
Štýl - 8.5

8.3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Samuel Bjork: Sova

Jednou z najočakávanejších kníh tejto zimy bolo druhé pokračovanie detektívok s Holgerom Munchom a Miou s názvom Sova.…
prečítať