Čítajte e-knihy a ušetrite 126,83 € ročne

Už skoro 5 rokov sa venujem e-knihám, a predsa o nich na blogu píšem minimálne. Možno preto, že pri recenzovaní kníh nie je podstatná ich forma – či ich čítam v tlačenej forme, ako e-knihu či počúvam audioknihu.

Keď niekomu poviem, že pracujem s e-knihami, málokto si vie pod tým predstaviť niečo konkrétne. A hoci od začatia predaja e-kníh na Slovensku uplynulo už 7 rokov, ešte stále existuje veľa ľudí, ktorí čítanie e-kníh nikdy nevyskúšali.

Tento článok je teda hlavne pre tých, ktorí majú o e-knihách zatiaľ len nejasnú predstavu. Jeho cieľom nie je vás presvedčiť o ich výhodách, ale ak sa to podarí, hnevať sa nebudem :).

1. Čítanie e-kníh neznamená nečítanie papierových

Poviem vám tajomstvo. Hoci pracujem s e-knihami (a nie preto, aby som mala z čoho platiť účty), stále čítam veľa klasických papierových kníh. Dokonca toľko, že mi už povážlivo ubúda miesto na poličkách. Veľa kníh dostávam (na recenzovanie), a pri práci v kníhkupectve sa veľmi nedá vyhnúť najmä spontánnym nákupom. Samozrejme, stále sú tu aj knihy, ktoré si kupujem ako tlačené zámerne – majú krásny dizajn, zbieram knihy konkrétneho autora a pod.

Netreba zabúdať, že e-knihy sú len forma knihy.

Keď si chcete pozrieť film, je na vás, či pôjdete do kina, pustíte si DVD alebo si ho pozriete na tablete vo vlaku cestou na internát. Každý zážitok je úplne iný, ale budete pozerať stále ten istý film.

Čítať e-knihy neznamená rozhodnúť sa jedine pre ne a tlačené knihy vymazať zo svojho života. Aj keď je možné, že keď si raz na ne zvyknete, papierové knihy budete kupovať menej. Hneď vám vysvetlím prečo.

2. Čítačka e-kníh nie je povinnosť, ale radosť

E-knihu si prečítate dnes už na akomkoľvek zariadení. Občas hovorím, že aj na kalkulačke, ale určite napríklad na čomkoľvek, na čom práve čítate tento článok (PC, smartfón, tablet).

Oveľa dôležitejšie je pohodlie.

Ak si chcete čítanie e-kníh vyskúšať, postačí vám smartfón, ktorý má dnes už snáď každý. Na začiatok úplne stačí aplikácia na čítanie, ktorú tam už máte – na iPhonoch iBooks, na androidových Knihy Google Play.

Mne dáva ale viac zmysel špecializovaná čítačka e-kníh.

A asi nie som sama.

Napriek tomu, že sa okrem technických parametrov za posledných 10 rokov nijako zásadne nezmenili, stále sa vyrábajú, kupujú a používajú. Dokonca aj v dnes, keď existuje iPhone X či iPady s výkonom špičkového notebooku.

Čítačka e-kníh paradoxne zvládne menej ako najlacnejší smartfón, ale o to vlastne ide. Cca 2 roky som fungovala s Dibuk Sagou a nedávno som si kúpila (v rámci Black Friday) Kindle Paperwhite 3.

Z nejakého dôvodu na čítačke prečítam knihu oveľa skôr ako v papierovej forme. Možno tým, že ma ničím nerozptyľuje, že unesie všetky knihy naraz a aj 800-stranová tehla má rozmery malej doštičky na krájanie.

3. E-knihy vám ušetria peniaze. A veľa

Úplne prirodzene vnímame hmotné veci hodnotnejšie. Tlačenú knihu hodnotnejšiu ako e-knihu. Filmové DVD vo farebnom plastovom obale hodnotnejšie ako film stiahnutý z internetu. Aj virtuálne číselká na účte sa nám ľahšie míňajú ako peniaze v hotovosti.

Sme tiež zvyknutí sťahovať všetko zadarmo. Preto sa nám nezdá za niečo na internete platiť, či už je to hudba, filmy, softvér a tiež knihy. Obvykle to trvá do chvíle, kým sami niečo nevytvoríme a čakáme, že zaplatí niekto nám.

E-kniha nestojí zlomok ceny tlačenej, rovnako ako za film v kine zaplatíme len o niečo menej ako za filmové DVD. Stačí si uvedomiť, že autor knihy sa rovnako nadrel na poskladaní písmeniek, ktoré čítame v mobile alebo vytlačené v knižke a vnímať zľavu oproti cene tlačenej knihy ako ústretový krok, ktorého efekt pocíti aj naše bankové konto.

Pre ilustráciu som si spočítala, koľko by ste ušetrili, keby ste si chceli prečítať všetky knihy, ktoré som tento rok recenzovala – v papierovej alebo elektronickej forme.

Za 29 kníh recenzovaných tento rok by ste dali dohromady 387,53 € (vychádzala som z odporúčanej ceny, ktorú určujú vydavatelia). Za elektronické verzie by ste zaplatili 260,70 € (vychádzala som z ceny e-knihy na Martinus.sk/E-reading.cz), čím by ste ušetrili 126,83 € (asi 33 %). 30% zľava oproti tlačenej knihe je taký bežný štandard, ale prepočítať si to dohromady za balík kníh má úplne iný efekt.

V priemere teda na 1 knihe môžete ušetriť 3 – 5 eur, za ktoré občas kúpite ďalšiu e-knihu, najmä ak sledujete akcie a zľavy titulov, na ktoré si brúsite zuby. Za takmer 130 eur si môžete kúpiť nadupanú čítačku, vianočné darčeky pre celú rodinu alebo knižní fanatici aspoň 10 ďalších kníh ;).

Súťaž

Aby som len toľko nekecala, rozhodla som sa pomôcť so štartom v e-knižnom svete dvom z vás v súťaži.

Ako súťažiť?

  1. Vlož svoj e-mail do formulára nižšie.
  2. Pridaj pod článok komentár s odkazom na akúkoľvek e-knihu z Martinusu, ktorú by si si chcel prečítať. Vybrať si môžeš z ponuky 12 620 e-kníh.
  3. Zdieľaj tento článok a znásob tak svoju šancu na výhru

O čo súťažíme?

  • O e-knihu, ktorú si vyberieš. Výhercom pošlem darčekový kód, pomocou ktorého si budú môcť e-knihu stiahnuť a prečítať.
  • Vyhrá jeden vyžrebovaný súťažiaci a jeden s najväčším počtom žrebov zo zdieľania článku. Držím palce! :)

Vyhodnotenie

  • výhercom s najväčším počtom žrebov sa stáva tonajki@
  • vyžrebovaný súťažiaci willifisihing@
[contesthopper contest=”10638″]
18 comments
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like