Pavol Rankov: Matky

Premýšľali ste niekedy nad tým, v akom stave je súčasná slovenská literatúra? Už sa o nej veľa popísalo a v podstate sa pri rozhovoroch na túto tému točíme stále okolo pohoršovania nad poklesnutými žánrami alebo sa rozhorčujeme nad literárnym Olympom plnom nezaujímavých spisovateľov, podporovaných štátom, ktorých ale v podstate nikto nemá rád.

Pavla Rankova som si dlho nevedela zaradiť. Čítala som od neho zopár poviedok, potom jeho predchádzajúci román Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy), dokonca som mala v ruke aj Informačnú spoločnosť. Ale až jeho posledná kniha, román Matky, ma presvedčila, že sa v ňom ukrývajú spisovateľské kvality presahujúce hranice Slovenska.

Pôrod dieťaťa v gulagu alebo otázka materstva ako taká – to je hlavná téma románu, ktorý by sa mohol volať aj Formy a špecifiká realizácie materstva v hraničnej sociálnej situácii. A to mi akademicky nešibe, je to totiž názov diplomovej práce, ktorú píše študentka Lucia. Lepšie povedané, podľa pokynov svojho školiteľa zaznamenáva metódou oral history zážitky dnes už 85-ročnej Zuzany Laukovej, hlavnej postavy románu.

Ako mladučká sa zapletie s partizánom Alexejom. Jeho zastrelia, ona ostane tehotná. Nedorozumením sa dostane až do sovietskeho trestaneckého lágra, do gulagu. Udalosti jej života až po Stalinovu smrť, prepustenie a boj o syna Alexa teda nezaznamenáva autor, ale sama Lucia. Tá cez priateľstvo so starou pani Laukovou rieši svoje problémy – tehotenstvo vs. nespokojná matka, ktorá pre dcéru vysnívala lepší život…

Hoci sa na prvý pohľad javí román Matky ako čítanie pre ženskú časť populácie, nech vás takmer čisto ženské osadenie nemýli. Autor píše ľahko, ale odkrýva silné ľudské témy. Knihu odporúčam ako to najlepšie, čo som za posledný rok v slovenskej literatúre čítala. Ak vás zaujala, odporúčam prečítať aj ďalšiu recenziu (Postoy.sk).

Premýšľali ste niekedy nad tým, v akom stave je súčasná slovenská literatúra? Už sa o nej veľa popísalo a v podstate sa pri rozhovoroch na túto tému točíme stále okolo pohoršovania nad poklesnutými žánrami alebo sa rozhorčujeme nad literárnym Olympom plnom nezaujímavých spisovateľov, podporovaných štátom, ktorých ale v podstate nikto nemá rád. Pavla Rankova som si dlho nevedela zaradiť. Čítala som od neho zopár poviedok, potom jeho predchádzajúci román Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy), dokonca som mala v ruke aj Informačnú spoločnosť. Ale až jeho posledná kniha, román Matky, ma presvedčila, že sa v ňom ukrývajú spisovateľské kvality presahujúce…
Téma - 9.5
Dej - 9
Postavy - 8.5
Štýl - 9.5

9.1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like