Konečne sme sa dočkali niečoho, o čom sme už ani nesnívali. Práve dnes vychádza 4. pokračovanie série Millennium, ktorej autorom bol doteraz Stieg Larsson. Je to určite jedna z najväčších knižných udalostí roka a hneď z niekoľkých dôvodov:
- Stieg Larsson je mŕtvy.
- Ten Stieg Larsson, ktorého trilógia Millenium odštartovala ten obrovský boom severských detektívok.
- Napriek tomu, že autor série Milénium už nežije, dnes vychádza jej 4. diel. Presne 10 rokov po jeho smrti.
- „Milosť“ napísať ho dostal David Lagercrantz. Hoci 4. diel rozpracoval ešte Larsson, Lagercrantz v ňom nepokračoval, ale napísal úplne novú knihu.
- Štvrtý diel pod názvom Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti vychádza dnes po celom svete naraz – až v 38 jazykoch.
- Je to taká veľká udalosť, že až do dnešného dňa pre knihu platilo prísne embargo.
- Zákaz recenzných kópií a uverejňovania recenzií pred dňom vydania.
A preto sa do tej mojej môžete začítať až teraz.
Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti dejom voľne nadväzuje tam, kde skončil tretí diel (ktorého obsah nám na prvých stranách občas pripomenie). Mikael pôsobí stále v časopise Millenium, ten je však v kríze – chce ho ovládnuť veľký vydavateľský dom a urobiť z neho akýsi bulvárny plátok. Blomkvist aj s celou redakciou preto potrebujú poriadne veľkú tému čo najskôr.
Kým sa dostane na scénu Lisbeth, priestor dostáva nová postava – špičkový odborník na výskum umelej inteligencie, Frans Balder. Ten sa vracia z USA a napriek tomu, že sa okolo neho sťahuje slučka kvôli jeho supertajnej práci, berie si k sebe od bývalej manželky do opatery autistického syna Augusta.
Keď sa všetko rozohrá a premieša, priestor dostáva konečne aj Lisbeth – najskôr sa o nej hovorí len tajuplne a v náznakoch, no niet pochýb, že je to stále ona. Lisbeth sa počas uplynulých rokov nenudila, a po škandále a smrti jej otca Zalačenka pracuje na ďalších nevyrovnaných účtoch, do ktorých sú zapletené aj tajné služby.
Ako podľa vás zareaguje počítač, keď si jedného dňa uvedomí, že ho spútal a kontroluje primitívny človek? Prečo by sa mal s tým zmieriť?
Zvykli sme si, že Larsson v Milleniu písal o nespravodlivostiach, hlavne o tých, ktoré boli páchané na ženách. Tu sa od tohto zamerania trochu upúšťa. Témy počítačov, kyberzločinov, umelej inteligencie, tajných služieb, hackerstva či autizmu nie sú vôbec jednoduché. Je možné, že niektorým pasážam úplne odborne neporozumiete. Náročnosť témy považujem za jedinú slabinu príbehu.
Je tiež pravda, že to nie je kniha, v ktorej by ste si na každej strane podčiarkovali vzletné myšlienky. No miestami aj tak dokázala prekvapiť – páčila sa mi napr. dlhšia pasáž s predstavením Andreia Zandera, nového kolegu v redakcii Millenia.
Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti je opäť poctivá detektívka, ktorej nechýba zaujímavá zápletka, napätie, ale predovšetkým obľúbené postavy Mikaela Blomkvista a Lisbeth Salanderovej.
Práve vychádzala na most Västerbron, keď jej Mikael Blomkvist zavolal na Redphone, aby jej oznámil, že ju vystopovala NSA.
„Odkáž im, že aj ja som vystopovala ich,“ odvrkla.
Potom sa zastavila u Rogera Wintera a vydesila ho na smrť.
No povedzte, komu sa pri tejto pasáži nezdvihnú kútiky úst? Krásny dôkaz toho, že naše obľúbené postavy sú v literárnom svete stále živé a zdravé. A stále rovnaké, ako si ich pamätáme. To je aj odpoveď na zatiaľ nepoloženú otázku – je toto pokračovanie skutočne také dobré? Neublížilo knihe, že ju nenapísal pôvodný autor?
Trilógia ležala dlho u nás doma na poličke, no k jej čítaniu som sa odhodlala až pred dvomi-tromi rokmi. Pamätám sa, že som bola nadšená. Aj keď uchvátená som už nebola. Predsa len som medzitým prišla do kontaktu s Nesbom a ďalšími knihami tohto žánru. Mohla som porovnávať, hodnotiť z bezpečnej vzdialenosti.
Napriek tomu (alebo práve preto?) dávam dievčaťu v pavúčej sieti vysoké hodnotenie. Lagercrantz svoju úlohu zvládol dobre. Nie som literárny vedec, ak by sme robili rozbory a porovnávania jeho knihy s tými predchádzajúcimi, isto by sme narazili na odlišnosti. To však pre mňa vôbec nie je podstatné.
Predstavte si, že by mal vyjsť 8. diel Harryho Pottera. Alebo 11. kniha o Harry Holeovi. Boli by sme natešení a náš zážitok by ovplyvnila už samotná radosť z toho, že môžeme čítať niečo, s čím sme sa už dávno rozlúčili. Preto bez mučenia priznávam, že moje hodnotenie oplyvnila táto neštandardná situácia – že za autora, ktorý už písať nemôže, preberie žezlo niekto iný. A robí to rovnako dobre.
Čo to znamená do budúcnosti? Bude Lagercrantz písať sériu Millenium aj ďalej? To sa pravdepodobne ukáže podľa toho, aký bude mať jeho kniha úspech. Ja som všetkými desiatimi za to, aby v písaní pokračoval.
[contesthopper contest=”9505″]Súťaž sa skončila. Výhercom sa stáva Dadaa167@ – gratulujem!
1 comment
Musím říct, že osobně bych nepoznala, rozdíl mezi Larssonem a Lagencrantzem. Daleko horší mi přijdou výměny překladatelů. Tuto knihu jsem četla už jen ze zvědavosti, ale Lisbeth už pro mne není takovou hrdinkou jako v prvním díle. Teďka si užívám vyprávění Jussi Adlera Olsena (https://cs.wikipedia.org/wiki/Jussi_Adler-Olsen nebo http://www.jussiadlerolsen.cz) a jeho charismatického hrdiny Carla Morcka.