Lee Matthew Goldberg: Učiteľ

Keď ide o trilery, dávam prednosť skôr psychošinám v štýle Gone Girl (Zmiznutá) ako témam zo CIA, FBI, mafie či s podobnými chlapskými témami. Osobitnú slabosť mám pre trilery z knižného sveta, a to aj vo filmovej podobe. Učiteľ sa radí do tejto kategórie úplne jednoznačne.

Oproti sebe stoja dve hlavné postavy: profesor Lensing a jeho bývalý študent Kyle Broder. Kyle mal dosť divoký život počas študentských čias, ale práve vďaka svojmu profesorovi sa prepol do normálneho režimu. Dnes pracuje vo veľkom vydavateľstve a práve podpísal lukratívnu zmluvu s nádejnou spisovateľkou.

William Lensing je profesorom literatúry už dlhé roky, preto niet divu, že sám pracuje na vlastnom románe. A komu inému zveriť jeho vydanie ako bývalému obľúbenému študentovi? Potiaľto by bolo všetko v poriadku, keby Williamovo dielo nebol úplne zvrátený text s kanibalistickými prvkami. A je napísaný tak presvedčivo, že Kyle začne podozrievať Williama z čerpania námetu z vlastného života…

K tomu sa pridá fakt, že profesor začína byť nepríjemne neodbytný: keď Kyle jeho dielo odmietne, začnú sa komplikovať veci v práci, s priateľkou a dokonca začne byť sám podozrivý z vraždy. William v ničom nezaostáva, prekážky kladie s takou inteligenciou, aby vyzerali ako náhody, a tak sa skóre o tom, kto je vlastne záporák, prehupuje zo strany na stranu.

Učiteľ je jedna z kníh, ktorej sa asi nedostane extra publicity, ale je to poctivý triler so všetkým, čo k tomu patrí. Nenápadne mi pripomína Pravdu o afére Harryho Queberta, hoci toto bolo oveľa brutálnejšie a krvavejšie spracovanie podobného námetu; je to tiež menej o láske a viac (aj) o pohľade do života knižných vydavateľstiev. Prečo sa bestsellermi nestávajú takéto knihy, ale blbosti v štýle Dievča vo vlaku?

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • máte radi príbehy z literárneho sveta
  • ste spisovateľ, redaktor alebo učiteľ
  • máte radi trilerové jednohubky na dva večery

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • máte slabý žalúdok
Keď ide o trilery, dávam prednosť skôr psychošinám v štýle Gone Girl (Zmiznutá) ako témam zo CIA, FBI, mafie či s podobnými chlapskými témami. Osobitnú slabosť mám pre trilery z knižného sveta, a to aj vo filmovej podobe. Učiteľ sa radí do tejto kategórie úplne jednoznačne. Oproti sebe stoja dve hlavné postavy: profesor Lensing a jeho bývalý študent Kyle Broder. Kyle mal dosť divoký život počas študentských čias, ale práve vďaka svojmu profesorovi sa prepol do normálneho režimu. Dnes pracuje vo veľkom vydavateľstve a práve podpísal lukratívnu zmluvu s nádejnou spisovateľkou. William Lensing je profesorom literatúry už dlhé roky, preto…
Téma - 9.5
Dej - 9
Postavy - 8.5
Štýl - 8.5

8.9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like