E. Lockhartová: Klamári

Klamári sú príbehom štyroch mladých ľudí v období ich 15 – 17 rokov. Sesternice Cadence a Mirren, bratranci John a Gat, potomkovia slávnej rodiny Sinclairovcov, sa každé leto stretávajú na súkromnom rodinnom ostrove a užívajú si tam prázdniny.

Počas 15. leta sa tam stane nehoda. Cadence, rozprávačka príbehu sa preberie až v nemocnici a nič si nepamätá. Objavujú sa jej len záblesky príbehu, ktoré podčiarkuje fakt, že všetci okolo nej sa správajú nejako zvláštne. Preto začne pátrať po tom, čo sa stalo, až kým nespozná pravdu.

Mnohí to v recenziách označujú za úžasný zvrat, kvôli ktorému sa vlastne oplatí knihu čítať. A majú do istej miery pravdu, kniha by inak nebola ničím výnimočná, avšak, ani samotný zvrat môže knihu vylepšiť len o kúsok.

Kniha ma pôvodne zaujala z niekoľkých dôvodov:

  1. pôvodne ju vydal Host, čo je pre mňa ako ventilček kvality
  2. je to žáner young adult, ale už na prvý pohľad nie klasický príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí sa do seba zamilujú
  3. má zaujímavú anotáciu
  4. odporúčala ju kamoška a kolegyňa Leňásek v tomto videu, s ktoru mám dosť podobný knižný vkus
  5. v nejakej recenzii som čítala, že to pripomína Gossip Girl, môj obľúbený seriál

Čiže keď som zistila, že ju vydáva Ikar, ktorý ma každý mesiac zásobuje horúcimi novinkami, ani chvíľu som neváhala.

klamariSamotné rozprávanie však nie je ničím výnimočné a hoci mám v obľube príbehy typu Gossip Girl, v tejto knihe som si určite neprišla na svoje. Autorke knihy sa nepodarilo navodiť atmosféru ľudí z horných 10 000. Samotné prostredie súkromného ostrova, pekne zariadených domov a toho, že postavy jedli na obed homárov, na to skrátka nestačili.

Pozitívne sú však vsuvky vymyslených rozprávok, ktoré rozpráva Cadence, a ktoré sú na celej knihe asi najzaujímavejšie – cez ne dáva nahliadnuť do skutočných vzťahov v rodine a trošku hororovo naznačuje blížiaci sa zvrat. Okrem toho sa kniha ľahko a rýchlo číta – cca 230 strán zvládnete za deň-dva.

Klamárov odporúčam skôr nenáročným čitateľom, ktorých poteší originálny príbeh a nehľadajú žiadnu veľkú literatúru.

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Klamári sú príbehom štyroch mladých ľudí v období ich 15 - 17 rokov. Sesternice Cadence a Mirren, bratranci John a Gat, potomkovia slávnej rodiny Sinclairovcov, sa každé leto stretávajú na súkromnom rodinnom ostrove a užívajú si tam prázdniny. Počas 15. leta sa tam stane nehoda. Cadence, rozprávačka príbehu sa preberie až v nemocnici a nič si nepamätá. Objavujú sa jej len záblesky príbehu, ktoré podčiarkuje fakt, že všetci okolo nej sa správajú nejako zvláštne. Preto začne pátrať po tom, čo sa stalo, až kým nespozná pravdu. Mnohí to v recenziách označujú za úžasný zvrat, kvôli ktorému sa vlastne oplatí knihu…
Téma - 6.5
Dej - 7.5
Postavy - 5.5
Štýl - 6

6.4

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like