Jonas Jonasson: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Keď sa nejaká kniha začína vyskočením storočného starčeka z okna, môže to dopadnúť všelijako. Buď stoletý stařík padne na hubu a kniha sa po prvej strane skončí, alebo to môže znamenať zaujímavý začiatok v štýle in medias res, ľudovo povedané – hneď k veci.

„Vysrát se můžu jít, kdy chci?“

Alan Karlsson sa s tým naozaj „neserie“. Nasadne na najbližší autobus a dá sa odviezť na miesto vzdialené 50 korún, čo bol jeho rozpočet na cestovanie. Tak sa začína prvá línia príbehu, ktorá zahŕňa kufor plný peňazí, nových priateľov (vrátane slona), nejaké tie nešťastné úmrtia a policajné vyšetrovanie. Stále lepšie ako sedieť v domove dôchodcov a nechať sa buzerovať zlou sestrou Alicou, ktorá nemá pochopenie pre jeho dobrodružnú povahu.

Životní filozofii mladého Alana definitivně zformovalo něco, co matka pronesla v souvislosti se zprávou o otcově smrti. Chvíli sice trvalo, než to mladému muži prosáklo do duše, ale pak už to tam zůstalo navždy: Je tak, jak je, a bude tak, jak bude.

Alergický na politiku, závislý na pálenke

Keďže je celá kniha postavená na absurdite, nie náhodou sa Alan Karlsson – človek s odporom k politike – stretne počas celého života (druhá línia príbehu) s väčšinou mocipánov 20. storočia. Nerozlišuje republikánov a demokratov, kapitalistov ani komunistov. Podstatné pre neho je, či si s ním chcú dať za hlt pálenky, prípadne aj dobrú večeru. Láska k dobrému jedlu a alkoholu presahuje aj politické presvedčenie. Preto si Alan dá do nosa s generálom Frankom, niekoľkými prezidentmi USA, Stalinom či Mao Ce Tungom. Aby to na vás pôsobilo humorne, mali by ste mať aspoň zbežný prehľad v dejinách 20. storočia ;).

Jinak Alan ještě zaslechl, že USA, Francie a Velká Británie sloučily svoje okupační zóny a založily Spolkovou republiku Německo. Rozzlobený Stalin ihned kontroval tím, že si vytvořil vlastní Německo, takže teď měl Západ i Východ každý jedno Německo, což Alanovi připadalo praktické.

stolety_starik2Švejk, Forrest Gump & Cimrman

V diskusiách o knihe čitatelia prirovnávajú hlavnú postavu práve k týmto trom pánom a delia sa na dva opozičné tábory. Jedni tvrdia, že všetko, čo v knihe nájdete, tu už bolo a podobnosť so známymi postavami považujú skôr za negatívum. Druhá strana, ku ktorej sa pripájam aj ja, oceňuje tento typ suchého humoru „len tak mimochodom“ a Alan Karlsson je pre nich literárnou postavou kráčajúcou v duchu týchto velikánov. Veď prečo sa neinšpirovať kvalitou? Okrem toho aspoň môžeme pekne vidieť, ako sa dejiny opakujú.

Pokud se něco naučil, pak to, že vůbec největší a napohled nejabsurdnější konflikty pod sluncem pramení z teze: Ty jsi blbec. – Ne, blbec jsi ty. – Ne, blbec jsi ty. To se dá leckdy vyřešit tak, dodal Alan, že lidi spolu vymlasknou flašku kořalky a začnou se dívat dopředu.

Kniha vyšla v slovenskom i českom preklade a práve čeština jej dodáva tú švejkovskú ukecanosť. Ak vás nebaví/nemáte čas čítať, stoletý stařík je aj audiokniha, ktorú nahovoril známy český herec Martin Stránský.

Alanovi přišlo zbytečné, že se ti, kdo žili v sedmnáctém století, navzájem zabíjeli.
Kdyby se trošku zklidnili, tak jako tak by časem umřeli.
A to vlastně platí ve všech dobách.

Keď sa nejaká kniha začína vyskočením storočného starčeka z okna, môže to dopadnúť všelijako. Buď stoletý stařík padne na hubu a kniha sa po prvej strane skončí, alebo to môže znamenať zaujímavý začiatok v štýle in medias res, ľudovo povedané – hneď k veci. „Vysrát se můžu jít, kdy chci?“ Alan Karlsson sa s tým naozaj „neserie“. Nasadne na najbližší autobus a dá sa odviezť na miesto vzdialené 50 korún, čo bol jeho rozpočet na cestovanie. Tak sa začína prvá línia príbehu, ktorá zahŕňa kufor plný peňazí, nových priateľov (vrátane slona), nejaké tie nešťastné úmrtia a policajné vyšetrovanie. Stále lepšie…
Téma - 9
Dej - 8.5
Postavy - 9
Štýl - 9.5

9

2 comments
  1. Toto bola úžasná kniha… Aj keď obsahovo širšia, dalo sa to s prehľadom za pár dní “zhlntnúť” :) Tú knihu som dočítal len nedávno no nikdy nezabudnem čo sa mi stalo pri čítaní. Nejaký “umelec” mi rozbil okno v obývačke, tak som okamžite musel zalarmovať môjho kamaráta, ktorý mi našťastie ešte v ten deň vymenil okno no aj tak to bola riadna divočina. Ach bože.. BTW: Neviete ešte o podobnej knižke? Nemám teraz čo čítať :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like