Edith Whartonová: Triumf noci

Prečo majú ľudia radi strašidelné príbehy? Z psychologického hľadiska pri čítaní strašidelnej knihy alebo pozeraní hororových scén vo filme sa v našom tele začína tvoriť adrenalín a vyplavuje sa, keď takáto scéna skončí. Páči sa nám, že zažívame niečo nebezpečné, ale v bezpečí nášho domova či kina.

Strašidelných filmov je určite viac, ako strašidelných kníh, aspoň tých známych. Snáď najznámejšia autorka tohto klasického žánru sa volá Edith Whartonová. Držiteľka Pulitzerovej ceny je označovaná za prvú dámu americkej strašidelnej poviedky. Nečakajte žiadny prvoplánový strach – rozbité lebky, rozrezané telá ani satanské rituály. Jej poviedky vlastne ani nie sú o strašidlách, skôr o strachu ako takom – iracionálnom a všadeprítomnom.

Whartonovej dielo pochádza zo začiatku 20. storočia. Spája tradíciu americkej ghost story a modernú hororovú poviedku, v ktorej sú gotické prvky prevtelené do súčasnosti: moderných domov, áut, rozhlasu, ale aj podnikateľského spôsobu myslenia či vzťahov medzi mužmi a ženami.

Triumf noci je prvý výber Whartonovej poviedok, ktorý v češtine vyšiel a zároveň prináša to najlepšie, čo Whartonová v tomto žánri vytvorila. Ak sa radi ponoríte do ríše tajomna neočakávaných situácií a viete oceniť klasickú literatúru a majstrovskú štylistiku, Triumf noci bude pre vás kniha ako stvorená.

Prečo majú ľudia radi strašidelné príbehy? Z psychologického hľadiska pri čítaní strašidelnej knihy alebo pozeraní hororových scén vo filme sa v našom tele začína tvoriť adrenalín a vyplavuje sa, keď takáto scéna skončí. Páči sa nám, že zažívame niečo nebezpečné, ale v bezpečí nášho domova či kina. Strašidelných filmov je určite viac, ako strašidelných kníh, aspoň tých známych. Snáď najznámejšia autorka tohto klasického žánru sa volá Edith Whartonová. Držiteľka Pulitzerovej ceny je označovaná za prvú dámu americkej strašidelnej poviedky. Nečakajte žiadny prvoplánový strach - rozbité lebky, rozrezané telá ani satanské rituály. Jej poviedky vlastne ani nie sú o strašidlách, skôr…
Téma - 7
Dej - 5.5
Postavy - 4.5
Štýl - 7

6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like