Harlan Coben: Chýbaš mi

Už ste sa niekedy zoznamovali cez internet? Pred priateľmi by ste asi vehementne tvrdili, že nie, vy to nepotrebujete, ale… ruku na srdce. Veď profil na Pokeci mal svojho času snáď každý.

Kat Donovanová si takýto profil na zoznamke nezaložila sama. Založila jej ho kamoška Stacy, s cieľom nájsť pre Kat konečne poriadneho chlapa. No jo, ako policajtka z NYPD (newyorkského policajného zboru) si veľa príležitostí na zábavu neužije.

Kat na portáli tysimojtyp.com nájde svoju dávnu lásku – Jeffa, s ktorým bola pred 18 rokmi dokonca zasnúbená. Keď sa nakoniec odhodlá mu napísať, Jeff sa správa veľmi zvláštne. Tvári sa, že sa do minulosti nechce vracať, a preto to Kat (hoci nerada) zabalí. Zaujímavé to začne byť vtedy, keď ju v práci vyhľadá mladý Brandon a tvrdí, že jeho mama s týmto Jeffom odišla niekam na dovolenku – a správa sa zvláštne tiež. Domnieva sa, že niečo nie je s kostolným poriadkom a chce od Kat pomoc, hlavne keď z maminho účtu počas dovolenky záhadne miznú peniaze.

Prípad komplikuje to, že… to vlastne žiadny prípad nie je. Keď človek odíde s niekým na dovolenku, to predsa nie je dôvod, aby ho začala hľadať polícia. Žiaľbohu, ale niekedy aj chvalabohu, podobných prípadov je viac. Do toho však Kat ešte musí (ok, skôr chce) riešiť nové okolnosti týkajúce sa vraždy svojho otca, tiežpolicajta.

Chýbaš mi nie je úplne klasická detektívka, lebo Kat väčšinu svojej práce robí akoby na vlastné triko a tým vytáča svojich šéfov i kolegov. Som si istá, že mnohých ľudí bude baviť viac rozmýšľanie o tom, do čoho sa to Jeff zaplietol a či nakoniec skončia predsa len s Kat spolu, ako nejaké vyšetrovacie praktiky. Vcelku teda taká príjemná oddychovka.

Väčšiu výhradu mám len jednu, a to k prekladu. Tak strašne preloženú knihu som už dávno nevidela! Aspoň pár skvostov:

  • zoberte si ešte nejaké utišujúce prostriedky
  • zrejme by sme nemali otáľať
  • nemôžeme sa strmhlav na nich vyrútiť
  • zakrátko ťa navštívim

To sú len príklady viet, aké sa objavovali v dialógoch a tie tým pádom pôsobili strašne umelo. Tak sa možno vyjadroval Hercule Poirot, ale nie ľudia v roku 20XX. Preto knihu z hľadiska obsahu odporúčam, ale len ak si veľmi nepotrpíte na jazykovú formu…

Už ste sa niekedy zoznamovali cez internet? Pred priateľmi by ste asi vehementne tvrdili, že nie, vy to nepotrebujete, ale… ruku na srdce. Veď profil na Pokeci mal svojho času snáď každý. Kat Donovanová si takýto profil na zoznamke nezaložila sama. Založila jej ho kamoška Stacy, s cieľom nájsť pre Kat konečne poriadneho chlapa. No jo, ako policajtka z NYPD (newyorkského policajného zboru) si veľa príležitostí na zábavu neužije. Kat na portáli tysimojtyp.com nájde svoju dávnu lásku - Jeffa, s ktorým bola pred 18 rokmi dokonca zasnúbená. Keď sa nakoniec odhodlá mu napísať, Jeff sa správa veľmi zvláštne. Tvári sa,…
Téma - 7.5
Dej - 8
Postavy - 7.5
Štýl - 5.5

7.1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Knižný bazár

Bazár kníh Nedávno som robila poriadok v mojich stále sa plniacich policiach s knihami a vytriedila som také,…
prečítať