Colleen Hooverová: Beznádejná

Už pri letmom pohľade na moje recenzie zistíte, že mi je žáner tzv. young adult literatúry na míle vzdialený. Hoci som pochválila Greenove Na vine sú hviezdy, a okrem toho prečítala ešte zopár podobných titulov, moja šálka kávy to určite nie je. Ja som v puberte čítala Annu zo Zeleného domu či dokonca Julesa Verna, súčasné príbehy sa však točia stále okolo toho istého – láska, sex, škola, vzťahy – a hlavne – sú plné literárneho klišé od postáv, cez plytké dialógy až po samotný (čo najjednoduchší) dej.

Aj preto podvedome meriam kvalitu young adult knihy počtom prevrátenia očí nad vecami, ktoré ma v takýchto knihách vytáčajú. A dosť ma prekvapilo, že pri knihe Beznádejná som ich neprevracala vôbec. (Ok, trošku kvôli prekladu, ale to už je údel čitateľov prekladovej literatúry.)

Bolo raz jedno obyčajné dievča…

Väčšina takýchto kníh má za hlavnú hrdinku typickú postavu – obyčajné dievča s obyčajným životom. Treba predsa, aby sme sa vedeli s ním všetci stotožniť. Ale v živote to tak nefunguje – tých obyčajných dievčat je stále menej a menej – či už preto, lebo každá túži byť originálna, výnimočná a sama sebou, alebo skrátka žije v pomeroch, ktoré obyčajný život nedovoľujú.

Takže inak.

beznadejna

Bolo raz jedno neobyčajné dievča…

To už je lepšie. Sky vôbec nie je obyčajná postava, lebo…

  1. Má divné meno (Sky = Obloha), ale to zatiaľ nie je dôležité.
  2. Nechodí do školy. Jej mama ju učí doma. Naveľa ju prehovorí, aby ju do školy zapísala aspoň na posledný rok strednej, nech si užije trochu tej obyčajnosti.
  3. Jej mama je vlastne jej nevlastná mama. Sky bol adoptovaná, keď mala asi 3 roky.
  4. Má najlepšiu kamarátku Six (ďalšie divné meno), ku ktorej prelieza oknom.
  5. Najskôr však vybaví chalanskú návštevu. Grayson má chuť na zbližovanie, Sky však pri takýchto intímnostiach nič necíti, a preto ho pošle dokelu.
  6. Sky rada behá (to je teraz moderné) a pri behaní sa na ňu nalepí tajomný bad boy Holder, ktorý v nej konečne prebudí doteraz nepoznané pocity brutálnej namotanosti.

hooverova beznadejnaTrochu som sa bála, že Holder bude naozaj nejaký niktoš, a Sky sa bude kvôli nemu trápiť – čo by bolo veľmi nudné a prvoplánové. Lenže ono je to všetko inak, a ako čerešnička na torte ich vzájomné namotávanie sa sprevádzajú veľmi vtipné dialógy.

Postupne začnete chápať, že Beznádejná nie je len o veľmi zvláštne rozohratom romantickom príbehu, ale že v sebe skrýva isté posolstvo. To je možné v záverečnej tretine komunikované až príliš výchovne, čo je aj dôvod celkového nižšieho dojmu a hodnotenia. Vytkla by som aj dizajn obálky, ktorá sa mi ku knihe vôbec nehodila – vzbudzuje úplne iný dojem, ako potom samotný obsah. Napriek tomu ide o nadpriemernú knihu, ktorá osloví aj staršiu mládež.

Už pri letmom pohľade na moje recenzie zistíte, že mi je žáner tzv. young adult literatúry na míle vzdialený. Hoci som pochválila Greenove Na vine sú hviezdy, a okrem toho prečítala ešte zopár podobných titulov, moja šálka kávy to určite nie je. Ja som v puberte čítala Annu zo Zeleného domu či dokonca Julesa Verna, súčasné príbehy sa však točia stále okolo toho istého - láska, sex, škola, vzťahy - a hlavne - sú plné literárneho klišé od postáv, cez plytké dialógy až po samotný (čo najjednoduchší) dej. Aj preto podvedome meriam kvalitu young adult knihy počtom prevrátenia očí nad…
Téma - 6.5
Dej - 8.5
Postavy - 9.5
Štýl - 8.5

8.3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like