Helen Fielding: Dieťa Bridget Jonesovej

Nostalgia je silná emócia a pri knihách obzvlášť. Keď si vás nejaký knižný hrdina získa, chcete o ňom vedieť všetko. Platí to aj o Bridget.

Bridget Jonesová nie je postava veľkej literatúry. Knihy o nej nenájdete vo výberoch typu „aké knihy by ste si mali prečítať počas svojho života“. Je to typická ženská literatúra, záchodové čítanie, kabelkový titul, skrátka knižka, ktorú nenájdete na instagrame vážnetoberúceho knihomoľa. Dajte ju ale do ruky priemernej ženskej a zhltne ju za dva večery.

Ak sa vám zdá, že patrím k fanúšikom Bridget a len sa to snažím týmito úvodnými rečami obkecať, tušíte správne. S Bridget som kamoška od prvého (dnes už legendárneho filmu) a pamätám si, že knihu som prečítala hneď ako si ju mama požičala z miestnej knižnice.

Bridget Jonesová je typická žena-milión. Má rodičov, ktorých znepokojuje fakt, že ich milovaná dcéra si ešte nenašla chlapa, partiu priateľov, ktorí jej dňom-nocou radia, ako nájsť a udržať muža svojich snov a, samozrejme, aj konkrétny sex idol, o ktorom po nociach sníva.

Skrátka postava, s ktorou sa vie stotožniť minimálne 8 z 10 ženských. Každú situáciu zvláda svojou elegantnou trápnosťou a dáva tak signál každej žene, ktorá má mindráky z vlastne nedokonalosti: buď sama sebou!

Skvelá spisovateľská téma? Žiaľ, s každou ďalšou knihou o Bridget mám čoraz silnejší pocit, že najmä obchodný ťah. Po úspešnom prvom dieli prišiel druhý. Zamilovaný príbeh ako vytrhnutý z Pýchy a predsudku musí mať predsa pokračovanie – všetci chcú vedieť, či to Bridget s Markom Darcym (vlastne skôr Mark s Bridget) naozaj vydrží. Pri treťom dieli to už bol risk:

Z Bridget je už päťdesiatnička, má dve deti a opäť sa pokúša nájsť si partnera. Snaží sa udržať svoj život pod kontrolou a chvíľku sa jej zdá, že sa stačí len rozhodnúť – a môže byť úžasnou, šarmantnou a všetkozvládajúcou dámou, presne ako sa patrí na jej vek.

Našťastie aj tu si udržala svoju knižnú dôstojnosť – všetko, na čo sme boli pri nej zvyknutí, sme mohli opäť nájsť. Okrem Marka Darcyho, ten sa tam už nezmestil. A možno to bolo dobre, veď ani v skutočnom živote vždy neplatí, že skončíte so svojou najväčšou láskou.

Predstavujem si ten rozhovor vo vydavateľstve:

„Dávno sme nič nezarobili na Bridget Jonesovej. Napíš o nej nejakú novú knihu!“

„Ale už som napísala všetko, Bridget by už musela byť v ďalšej knihe veľmi stará, to nikto nebude čítať.“

„Kašli na to. NIkto si nepamätá, čo bolo v predchádzajúcich dieloch. Napíš… napíš o tom, ako je tehotná. To ešte nebolo!

„Ale veď v 3. dieli už mala 2 deti!

„No a? Ale nie s Darcym! Alebo nech má to dieťa s Cleaverom! Alebo… alebo nech nevie s kým – to bude super!

„???“

„$$$!“

„No dobre.“

Inak si neviem predstaviť, že by Fieldingová napísala takú nelogickú a najmä oveľa menej zábavnú knihu. Nazdávam sa, že by ju zatienila aj trochu nadpriemernejšia fanfiction.

Takže aby sme to zhrnuli?

  • Ako dlho som sa tešila na prečítanie knihy? Aspoň mesiac.
  • Ako dlho som sa z nej tešila? Chvíľku – prečítala som ju veľmi rýchlo.
  • Ako dlho som nadávala, že sprznili moju Bridget? Až kým som sa nevypísala v tejto recenzii.

P. S. Viete, čo je ešte na facku? Že vo filme hrá Daniela Cleavera Patrick Dempsey (Derek Shepard z Kliniky Grace). Už ani ten Hugh Grant to nechcel točiť :(

Nostalgia je silná emócia a pri knihách obzvlášť. Keď si vás nejaký knižný hrdina získa, chcete o ňom vedieť všetko. Platí to aj o Bridget. Bridget Jonesová nie je postava veľkej literatúry. Knihy o nej nenájdete vo výberoch typu „aké knihy by ste si mali prečítať počas svojho života“. Je to typická ženská literatúra, záchodové čítanie, kabelkový titul, skrátka knižka, ktorú nenájdete na instagrame vážnetoberúceho knihomoľa. Dajte ju ale do ruky priemernej ženskej a zhltne ju za dva večery. Ak sa vám zdá, že patrím k fanúšikom Bridget a len sa to snažím týmito úvodnými rečami obkecať, tušíte správne. S…
Téma - 4
Dej - 4
Postavy - 6
Štýl - 5

4.8

1 comment
  1. Ahoj, písala som ti na FB stránku do správ, chcela by som ťa zaradiť do jedného článku…ak si správu nájdeš, prosím mohla by si sa mi ozvať? :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like