Mary Torjussen: Bez výstrahy

Predstavujem vám najkontroverznejšiu knihu roka. Už niekoľko dní som sa strojila, že keď Bez výstrahy dočítam, napíšem o nej oduševnenú recenziu, v ktorej ju vychválim do neba. Nakoniec to však bolo úplne inak.

Na nevýraznej knihe neznámej autorky Mary Torjussen ma hneď upútala zápletka. Hannah sa po vracia domov po úspešnom školení a dom nájde prázdny. Chýba v ňom nielen jej partner Matt, ale aj všetky jeho veci. Od fotiek cez šálky, platne až po televízor a nielen to. Hannah zistí, že jej z mobilu zmizlo aj jeho číslo, posledné hovory, profil na Facebooku deaktivovaný – Matt akoby nikdy neexistoval.

Okolie Hannah ponúka len jedno vysvetlenie – Matt ju skrátka opustil. Kruté, rozhodne nečakané, ale môže sa to predsa stať každému, aj tomu najzaľúbenejšiemu páru. Lenže Hannah tuší, že sa za jeho zmiznutím skrýva niečo iné – zmizol bez varovania a s takým zahladením stôp, že by sa zaň nehanbil ani žiadny kriminálnik.

A potom sa začnú diať divné veci.

Doma nájde čerstvé kvety, voňu partnerovej kolínskej, v aute jeho obľúbenú pesničku či ďalšie znaky jeho prítomnosti. Lenže po ňom akoby sa prepadla zem.

Priznám sa, že som naozaj netušila, ako to skončí. Prečo Matt odišiel? Nemohol Hannah len tak opustiť. Nemal dôvod a mohol to urobiť oveľa jednoduchšie. Bol do niečoho zapletený? Neodišiel náhodou preto, aby Hannah ochránil? Ak ak naozaj odišiel z vlastného rozhodnutia, prečo sa jej stále pletie do života?

Dosť dlho som rozmýšľala, ako túto recenziu napísať a čo si vlastne o knihe myslím. Často sa stáva, že aj na prvý pohľad nevýrazná kniha sa rozbehne a zanechá perfektný dojem, no menej často sa sľubný dej zvrhne do veľmi zvláštneho rozuzlenia. Bez výstrahy je z tej druhej kategórie, jej koniec ma síce vyslovene nesklamal, ale celkom negatívne prekvapil.

Bez výstrahy je typická komerčná oddychovka a svojím štýlom mi pripomínala thriller Komu možno veriť, ktorý som pár mesiacov dozadu chválila, kade som chodila. Horšie to bolo s postavami, ale keď viete, do čoho idete, neprekáža ich plochosť či povrchné vzťahy, dokonca ani troška literárneho klišé. Autorka postavila všetko na jednu kartu, a tak je asi jediným dôvodom, prečo po knihe siahnuť, práve spomínaná zápletka.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • máte radi dobrú zápletku a rýchly dej
  • zažili ste prekvapivý rozchod s partnerom
  • nie ste agresívni, ak vás koniec knihy sklame

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • ste cholerici
  • ste nároční na literárnu logiku knihy
  • nemáte chuť na povrchné témy
Predstavujem vám najkontroverznejšiu knihu roka. Už niekoľko dní som sa strojila, že keď Bez výstrahy dočítam, napíšem o nej oduševnenú recenziu, v ktorej ju vychválim do neba. Nakoniec to však bolo úplne inak. Na nevýraznej knihe neznámej autorky Mary Torjussen ma hneď upútala zápletka. Hannah sa po vracia domov po úspešnom školení a dom nájde prázdny. Chýba v ňom nielen jej partner Matt, ale aj všetky jeho veci. Od fotiek cez šálky, platne až po televízor a nielen to. Hannah zistí, že jej z mobilu zmizlo aj jeho číslo, posledné hovory, profil na Facebooku deaktivovaný - Matt akoby nikdy neexistoval.…
Téma - 7
Dej - 8
Postavy - 6
Štýl - 8.5

7.4

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like