Ján Uličiansky: Malá princezná

Dnes dospelí čítajú väčšinou len dospelácku literatúru – odborné knihy, bulvárne denníky, romány a napínavé detektívky. Lepšie sú na tom len tí, ktorí majú deti a čítajú im rozprávky. Veď siahnuť dospelákovi len tak po rozprávke sa nepatrí.

Ťažko ale nájdeme niekoho, kto by nečítal Exupéryho Malého princa. Hoci je to moderná kniha, patrí už ku klasike. Deti ju čítajú ako rozprávkový príbeh a nám dospelým dokážu učarovať krištáľovo čisté myšlienky, z ktorých sa každá jedna môže stať životným mottom.

Malého princa nespomínam náhodou. Kniha Malá princezná, ktorú vám chcem predstaviť, je týmto príbehom priamo inšpirovaná, dokonca naň aj priamo odkazuje.

Iste, naše príbehy majú veľa spoločného. Antoine de Saint Exupéry bol, samozrejme, oveľa lepší – vo všetkom. Navyše dokázal riadiť lietadlo a vedel kresliť obrázky veľhadov kráľovských zvonku i zvnútra. A ešte debničky pre baránkov s tromi otvormi, aby mohli dýchať.

Ján Uličiansky, autor rozprávky, je známym a veľmi dobrým slovenským spisovateľom pre deti. Malá princezná má rovnakú ambíciu ako Malý princ. Ukázať ľuďom, akí vlastne sú. Jej príbeh je modernou autorskou rozprávkou, dobrodružným príbehom, ale aj filozofickou úvahou o hodnotách života na našej planéte. Planétou Malej princeznej je panelák na ulici Planétová 612, vchod B.

Mne sa do rúk dostalo zvláštne vydanie tejto knihy – elektronické. E-knihu pre iPad vydal slovenský vývojársky tím iAdverti (ktorý má na svedomí napr. aj originálnu kreatívnu aplikáciu BeCreative). Je špeciálna v tom, že okrem textu ju dopĺňajú aj perfektné ilustrácie Miloša Koptáka, interaktívne animácie (z 81 strán knihy je 36 animovaných a interaktívnych) a silná hudba. E-kniha obsahuje slovenskú aj anglickú verziu (super pre učenie sa po anglicky s deťmi), prepnúť sa medzi nimi môžete len jednoduchým otočením iPadu.

Tímu iAdverti sa opäť podarilo dokázať vytvoriť niečo umelecky hodnotné, technicky vyspelé, moderné a pritom nežne očarujúce. Páči sa mi spôsob, akým spracovávajú originálne diela – ukazujú tak možný spôsob budúcnosti elektronických kníh. O ktorých každý hovorí, ale len málokto posúva túto oblasť vpred.

„Rozprávková próza Jána Uličianskeho Malá princezná bazíruje na osvedčených hodnotách a spoľahlivých princípoch – citovosti, priateľstve, solidarite, životnom optimizme, harmónii, hĺbke, trvalosti. (…) Dokonale však spája túžbu čitateľa po pútavom deji, uzloch, ktoré sa nakoniec rozuzlia a posolstve rozprávky: dobro nakoniec víťazí. Je to však súčasná rozprávka, a tak nie je v nej nič zastarané a staromódne. Naopak, odohráva sa v kulisách našich životov – v paneláku, vo výťahu, v bytoch, v ktorých bývame. Postavy, ktoré malá princezná na svojej ceste stretáva, dôverne poznáme – pani Perfektná, pani Sklamaná, Veštkyňa. Jediný rozprávkový element je malé dievčatko – princezná. Ak si spomenieme na Malého princa Saint-Exupéryho, nebudeme vedľa a zároveň sa pomýlime. Dalo by sa povedať, že posolstvo tejto prózy je „exupéryovské“, ale môžeme smelo povedať, že je „uličianskovské“. Každé dieťa je pre nás princom či princeznou. Že to znie veľmi rozprávkovo? Ak áno, tak rozprávkar splnil svoju misiu v tomto dospeláckom svete.“ (Daniel Hevier)

Knihu Malá princezná môžem naozaj len odporučiť. Za 4,49 € si ju môžete stiahnuť do svojho iPadu.

1 comment
  1. mam, kupil som a nelutujem. Uzasneeeeeeeeeeeee. Nemam rad superlativy, ale skutocne je to nieco , co v nasich koncinach len tak nevidiet. Zohnal som si aj “papierovu knihu” a konstaujem, ze ta v iPade je lepsia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like