Angela Marsons: Tichý výkrik

Položím vám na začiatok otázku. Keby ste sa mali rozhodnúť – začnete čítať novú detektívku so sľubným dejom i postavami, alebo siahnete radšej po ďalšom dieli z rozčítanej série? Ja jednoznačne po pokračovaní. Obyčajná ľudská zvedavosť na ďalšie osudy postáv, ktoré som už spoznala a chcem vedieť, čo zažijú v ďalšej knihe.

Niečo podobné si asi hovoria aj spisovatelia, ktorí sa neboja púšťať do rozsiahlych sérií románov, fantasy príbehov či detektívok, a taktiež vydavatelia, ktorí s prísľubom dobrého príbehu zas a znova vydávajú debuty nových a často neznámych autorov v nádeji, že objavia nového Nesba.

Mrzia ma dve veci – keď si po prečítaní novej knihy poviem, že som mala radšej siahnuť po niečom overenom, alebo – keď si naopak novú knihu obľúbim, no vydavateľstvo nepokračuje vo vydávaní pokračovaní (napr. už dlhšie čakám na nového Samuela Bjorka alebo Lisu Gardnerovú, o Franckovi Thilliezovi ani nehovorím).

Tento dlhší úvod som si dovolila najmä preto, lebo ešte stále premýšľam o tom, či sa budem na už ďalšie pokračovanie knihy Tichý výkrik (z novej série s detektívkou Kim) tešiť. Skúsim to postupne rozriešiť práve v tejto recenzii.

angela-marsons-tichy-vykrikTémou knihy je vražda v detskom domove. Trochu hardcore, poviete si. O to zaujímavejší hardcore, keď zistíte, že otrasné zločiny sériového vraha má vyšetrovať niekto, kto si tým v detstve sám prešiel. Detektívka Kim je totiž produktom systému pestúnskej starostlivosti, v detstve okrem toho stratila mladšieho brata a keď sa už zdalo, že bude všetko dobré, zase sa to po… viete čo.

Všetko toto dáva základ jej veľmi zvláštnej povahy, ktorú budete buď milovať, alebo neznášať. Kim totiž nič nie je sväté, naopak – je to drzá papuľa, ktorá nemá rešpekt pred autoritami a vlastne len ťažko nájdete osobu, s ktorou by dokázala vychádzať. Snáď jediným človekom naladeným na jej osobitosť je kolega Bryant, ktorý jej sekunduje počas celého riešenia prípadu.

Spomínané zločiny sa stali už pred niekoľkými rokmi, Kim teda pracuje na vykopávkach tiel s tímom forenzných antropológov. Taká múdra pri ich pomenovaní som len preto, lebo je to vlastne to isté, čo poznáte zo seriálu Kosti – s jediným rozdielom, že tu hrajú len vedľajšiu úlohu. Aby to bolo celé zaujímavejšie, zamiešajú sa do toho aj vraždy posledných dní, ktoré samozrejme tiež súvisia so zhoreným detským domovom. Niekto postupne zabíja bývalých zamestnancov domova.

Ku knihe mám dve výhrady. Prvá sa týka Kim – ako som spomínala, pre jej zvláštne správanie ju budete buď milovať alebo neznášať. Povedala by som, že po prvom dieli mám bližšie k tomu druhému pólu. Ja som v reálnom živote tiež dobrá papuľa, ale povedala by som, že Kim toto správanie doťahuje do dokonalosti tak, že tým dokáže naštvať aj mňa. Jasné, chápem, že to nemala v detstve ľahké, ale za to nemusí zhadzovať všetkých a všetko. No uvidím, asi jej dám ešte šancu, aby si ma svojou hajzlíkovitou povahou ešte získala.

Druhá sa týka naozaj veľmi zlej redakcie textu. Pri niektorých pasážach som mala pocit, že tam niektoré frázy vôbec nepasujú, akoby sa jeden pýtal na jednu vec a druhý odpovedal na niečo úplne iné. Dosť mi to narúšalo čítanie, lebo som sa musela často vracať k tomu, čo tým asi chcelo byť povedané. Neviem, či je to problém originálu alebo prekladu, ale kvôli tomu musím dať knihe horšie hodnotenie, lebo mi to ovplyvnilo komplet celý dojem.

Je teda Tichý výkrik sľubný začiatok novej série? S rukou na srdci musím priznať, že žiadna sláva to nebola. Ale na zodpovednejšie hodnotenie si počkám ešte na druhý diel.

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

 

Položím vám na začiatok otázku. Keby ste sa mali rozhodnúť - začnete čítať novú detektívku so sľubným dejom i postavami, alebo siahnete radšej po ďalšom dieli z rozčítanej série? Ja jednoznačne po pokračovaní. Obyčajná ľudská zvedavosť na ďalšie osudy postáv, ktoré som už spoznala a chcem vedieť, čo zažijú v ďalšej knihe. Niečo podobné si asi hovoria aj spisovatelia, ktorí sa neboja púšťať do rozsiahlych sérií románov, fantasy príbehov či detektívok, a taktiež vydavatelia, ktorí s prísľubom dobrého príbehu zas a znova vydávajú debuty nových a často neznámych autorov v nádeji, že objavia nového Nesba. Mrzia ma dve veci -…
Téma - 8
Dej - 7.5
Postavy - 6.5
Štýl - 5

6.8

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like