Jo Nesbø: Spasiteľ

V poslednej dobe mi dokážu učarovať severské veci. Možno je to aj tým, že sme boli v lete v Nórsku a Švédsku, ale aj tou zvláštnou atmosférou, ktorá ide zo severských filmov a kníh. (Okrem iného aj preto, lebo sa v knihách stále stretávam zo zlými prekladmi z angličtiny, kde cítim mechanicky preložené anglické konštrukcie viet a pri čítaní ma to ruší.) Filmov som videla zopár, z kníh mám za sebou prvú z Larssonovej trilógie a jedného Nesba. A práve Nesbova nová kniha Spasiteľ, ktorá vychádza práve dnes, mi túto moju severskú náklonnosť opäť potvrdila.

Nesbø je autorom bestsellerov a k tým mám už z princípu nedôveru. Lovcov hláv som ale zhltla, Nesbø zabodoval, takže na Spasiteľa som sa už veľmi tešila. Hlavnou postavou je po krátkej prestávke opäť svojrázny detektív Harry Hole. Vďaka nemu sa Nesbø vlastne stal slávny. V Lovcoch hláv sa z tohto smeru nachvíľu odklonil, preto som bola zvedavá, aký Harry Hole je a ako s ním Nesbø pracuje.

Nevyhnem sa porovnávaniu – v úvode ma Spasiteľ trochu sklamal. V Lovcoch sa mi totiž úvod veľmi páčil, mal super drive a ním si ma vlastne získal pre celú knihu. Tu na začiatok opatrne Nesbø odkrýva 3 hlavné paralelné línie, ktorými nás uvádza do prostredia, deja a postáv. Striedaním línií sa dej rozbieha veľmi pomaly a keďže som každý večer pred spaním prečítala kvôli tomu len zopár strán, subjektívne sa mi to zdalo ešte pomalšie.

Nesbø si našťastie vyberá veľmi zaujímavé prostredie a dejové motívy. Tentokrát prepája Armádu spásy a Chorvátsku vojnu, pričom určite tušíte, že klasické rozdelenie ľudí na dobrých a zlých nefunguje nielen v reálnom svete, ale ani v tejto knihe. Viac vám nepoviem, rada čítam knihy bez akéhokoľvek náznaku deja, a o takýchto knihách čím menej viete, tým viac si ju môžete vychutnať. Z piatich hviezdičiek jej dávam päť, z desiatich deväť – kvôli tomu pomalšiemu úvodu – ale inak skvelá kniha, ktorú určite odporúčam prečítať a už teraz sa teším na ďalšieho Nesba… :)

V poslednej dobe mi dokážu učarovať severské veci. Možno je to aj tým, že sme boli v lete v Nórsku a Švédsku, ale aj tou zvláštnou atmosférou, ktorá ide zo severských filmov a kníh. (Okrem iného aj preto, lebo sa v knihách stále stretávam zo zlými prekladmi z angličtiny, kde cítim mechanicky preložené anglické konštrukcie viet a pri čítaní ma to ruší.) Filmov som videla zopár, z kníh mám za sebou prvú z Larssonovej trilógie a jedného Nesba. A práve Nesbova nová kniha Spasiteľ, ktorá vychádza práve dnes, mi túto moju severskú náklonnosť opäť potvrdila. Nesbø je autorom bestsellerov a k…
Téma - 8
Dej - 9
Postavy - 8.5
Štýl - 9

8.6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Nápad za milión

Bez ohľadu na to, či pracujete v reklame, public relations, marketingu, alebo v neziskovej organizácii, či ste manažér,…
prečítať