Gail Honeyman: V podstate som celkom v poriadku

Ten typ poznáme z filmov aj z reálneho života. Čudáčka. Škaredé káčatko. Tichá myška. Žena, ktorá sa nemôže pochváliť svojou krásou a nedokáže jej nedostatok nahradiť ani pohotovým vystupovaním, priateľskou povahou či dobrou náladou. Tá, ku akej si nesadneme v autobuse, ktorá v škole sedávala v lavici sama a ktorá nie je zapájaná do žiadnych skupinových aktivít. Lebo je skrátka divná.

Zoznámte sa s Eleanor Olifantovou. Pri prvom pohľade vás upúta zjazvené líce, rukavica na zakrytie ekzému a keď prehovorí, má vo zvyku povedať čokoľvek, čo má na srdci, či už sa to hodí alebo nie (väčšinou nie).

Mama mi hovorievala, že som škaredá, skazená a mrzká. Začalo sa to ešte predtým, než som nadobudla jazvy. Teraz som sa tešila na zmenu. Bola som vo vytržení. Som nepopísaná kniha.

V podstate som celkom v poriadku

Jej týždenný harmonogram je úplne presný. Z práce rovno domov, po večeroch pozerá prírodopisné dokumenty alebo číta, na víkend si kúpi fľašu vodky a mrazenú pizzu a je tu zase pondelok. Treba z hlavy vypudiť všetky boľavé myšlienky, ktoré sa tam občas objavujú a narúšajú tento pokojný stav.

To sa stáva najmä v stredu po pravidlných telefonátoch od mamy, ktorá svoju 30-ročnú dcéru neustále kontroluje. Zabudnite ale na starostlivé otázky typu „máš čo jesť?“ – sú to skôr sarkastické poznámky o jej neschopnosti či dokonca urážky, lebo Eleanor si podľa nej nič iné ani nezaslúži.

Tak čo, skamošili by ste sa v práci s takouto ženou?

Eleanor v nás ale nechce vyvolať súcit a už vôbec nie znechutenie. Ja som jej správanie sledovala skôr pobavene – lebo hoci je veľmi svojská, nie je žiadna hlúpa hus. Pomedzi riadky rýchlo vycítite, že za svoju povahu môže poďakovať krutému detstvu, ktoré ukrýva nejedno tajomstvo. Na druhej strane má rokmi vytvorený systém života, ktorý jej vyhovuje a na zmeny reaguje síce nedôverčivo, ale dobrodružne.

Ocení Sammy studené cestoviny s pestom? Na večeru uvarím dvojitú porciu a jeho časť mu na druhý deň prinesiem v plastovej miske. Jediný problém vidím v tom, že žiadne plastové misky nevlastním, pretože som ich doteraz nepotrebovala. Môžem zájsť do obchodného domu a niekoľko ich kúpiť. Áno, myslím, že to je presne to, čo by žena môjho veku a spoločenského postavenia urobila. Aké vzrušujúce!

Našťastie nejde o žiadny vážny sociálny román ani o dojímavú drámu. Je to skôr zábavné čítanie, ale nie prvoplánovo. Eleanor vám bude zo začiatku trochu ľúto, ale oveľa viac budete zvedaví, ako zvládne rôzne „projekty“, ktoré ju čakajú. Napríklad keď sa zaľúbi do hipsterského gitaristu Johnnieho alebo sa skamoší s kolegom z práce, Raymondom, ktorého najskôr podľa vlastných kritérií sama považuje za čudného týpka.

Knihu V podstate som celkom v poriadku zaraďujem už teraz medzi TOP knihy roka. Už teraz je požičaná a predpokladám, že ani po návrate sa doma dlho neohreje. Je to ten typ knihy, ktorú poradím kamošom, keď sa ma opýtajú, čo by som im odporučila prečítať.

A keďže vy ste moji internetoví kamkovia, to isté radím aj vám :).

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • ak máte radi divné typy (nielen v literatúre)
  • kto ocení sarkastický humor
  • tých, ktorým sa páčia knihy Fredrika Backmana

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • ste v každej spoločnosti hviezda a z „iných“ ľudí si robíte srandu
  • čakáte love story
  • neviete čítať medzi riadkami
Ten typ poznáme z filmov aj z reálneho života. Čudáčka. Škaredé káčatko. Tichá myška. Žena, ktorá sa nemôže pochváliť svojou krásou a nedokáže jej nedostatok nahradiť ani pohotovým vystupovaním, priateľskou povahou či dobrou náladou. Tá, ku akej si nesadneme v autobuse, ktorá v škole sedávala v lavici sama a ktorá nie je zapájaná do žiadnych skupinových aktivít. Lebo je skrátka divná. Zoznámte sa s Eleanor Olifantovou. Pri prvom pohľade vás upúta zjazvené líce, rukavica na zakrytie ekzému a keď prehovorí, má vo zvyku povedať čokoľvek, čo má na srdci, či už sa to hodí alebo nie (väčšinou nie). Mama mi…
Téma - 9
Dej - 9
Postavy - 10
Štýl - 9.5

9.4

3 comments
  1. A ako sa kniha cita? Na citanie nemam prilis cas, preto potrebujem, aby ma kniha natolko vtiahla, ze to vyriesi za mna a ja ju jednoducho nebudem moct odlozit :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like