Kasie West: Po tvém boku

Trošku sa čudujem, že túto knižku zatiaľ nikto neprirovnal ku Gilmorkám. Lebo keď Autumn ostane omylom cez predĺžený víkend zavretá v knižnici a zistí, že spolu s ňou tam ostal (dobrovoľne) zavretý aj miestny chuligán Dax, okamžite sa mi vybavila dvojica Rory & Jess.

V tomto prípade je ale ten sčítanejší Dax. Vôbec ho netrápi, dokonca mu vyhovuje, že bude celý víkend zavretý medzi knihami. Oproti tomu je Autumn odhodlaná dostať sa odtiaľ čo najskôr. Čuduje sa, že si nikto z jej priateľov neuvedomil, že ju tam omylom zabudli.

Keď sa so situáciou zmieri, zapína inštinkt prežitia. Okrem zabalenia sa do Daxovho spacáka a snorení po zvyškoch v chladničke sa pokúša o dialóg. Dax je zo začiatku nevrlý, Autumn nedôverčivá, ale čoskoro zistí, že reči, ktoré sa tomto divnom chalanovi zo školy šíria, sú… len reči.

Dax to v pestúnskej starostlivosti nemá vôbec ľahké a keďže je tvrdá hlava, občas sa skrátka zapletie do vecí, ktoré ho privádzajú do problémov. Spolužiaci, ktorí si o ňom šuškajú, ho vôbec nepoznajú. A to je to, čo má spoločné s Autumn.

Tá je síce priemerné dievča, ktoré sa dobre učí, pochádza z dobrej rodiny, v škole má svojich kamarátov a páči sa jej spolužiak Jeff. Má však aj tajomstvo, ktoré sa bojí svojim priateľom povedať, aby ju neodsuzovali. Začína si uvedomovať, že úplne uvoľnená môže byť len s ľuďmi, ktorí vedia o nej aj tie najhoršie veci a prijímajú ju aj s nimi – takú, aká je (veruže by si rozumela s Bridget Jonesovou). Ako napríklad Dax, ktorý sa jej tajomstvo dozvie ako prvý.

 

Táto zápletka nie je na ľahkú tínedžerskú literatúru vôbec zlá a dialógy Autumn a Daxa v knižnici patria k tomu najlepšiemu v knihe. Ostatné postavy sú tú skôr len na dotvorenie atmosféry. Nevyhneme sa ani typickému tínedžerskému klišé, bez ktorého tuším v tomto žánri vie písať fakt len Green.

Hoci sa mi kniha Po tvém boku čítala dobre, dávam jej len 3 hviezdičky. Ak by som mala odporučiť knihu puberťáčke, ktorý prečíta max. 1-2 do roka, asi by som vybrala niečo iné. Na druhej strane, ak vyberáte darček pre mladé dievča vo forme knihy, ktorá neurazí a ešte má v sebe aj hlbšiu myšlienku, môže to byť dobrá voľba.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • tínedžerky do 16 rokov
  • milovníkov Gilmoriek (a Jessa)
  • knihomoľov

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • nemáte radi klišé postavy
  • ste dokončili základnú školu
  • hľadáte trochu hlbšie čítanie
Trošku sa čudujem, že túto knižku zatiaľ nikto neprirovnal ku Gilmorkám. Lebo keď Autumn ostane omylom cez predĺžený víkend zavretá v knižnici a zistí, že spolu s ňou tam ostal (dobrovoľne) zavretý aj miestny chuligán Dax, okamžite sa mi vybavila dvojica Rory & Jess. V tomto prípade je ale ten sčítanejší Dax. Vôbec ho netrápi, dokonca mu vyhovuje, že bude celý víkend zavretý medzi knihami. Oproti tomu je Autumn odhodlaná dostať sa odtiaľ čo najskôr. Čuduje sa, že si nikto z jej priateľov neuvedomil, že ju tam omylom zabudli. Keď sa so situáciou zmieri, zapína inštinkt prežitia. Okrem zabalenia sa…
Téma - 7.5
Dej - 7
Postavy - 6.5
Štýl - 5

6.5

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Libby Page: Bazén

Tento mesiac mi z nových ikarovských (potenciálnych) bestsellerov nič nesadlo. Preto som sa rozhodla prečítať si nenápadnú oddychovku…
prečítať