Adobe Photoshop CS6: Oficiálny výukový kurz (+ súťaž)

Dnes je už grafikom skoro každý. Veď na to, aby ste vytvorili pekný a jednoduchý dizajn, už nepotrebujete grafické programy za stovky eur. No ak to myslíte s grafikou vážne, ideálne je učiť sa pracovať s najznámejším softvérom na tvorbu bitmapovej grafiky, ktorým je Adobe Photoshop.

Český Computer Press pravidelne vydáva pre každú verziu tohto programu osobitnú príručku – Adobe Photoshop CS6: Oficiálny výukový kurz, aktuálne pre verziu CS6. Autorom knihy je samotný kreatívny tím Adobe.

Je fajn, že koncepcia knihy sa s každou novou verziou nemení. V podstate sa len mierne aktualizuje text a pridávajú sa časti, ktoré opisujú nové funkcie. Doma na poličke mám už niekoľko podobných vydaní – okrem Photoshopu aj pre InDesign či starší Flash alebo Dreamweaver, takže viem, že kniha si udržiava svoj dobrý štandard.

Ako výukový kurz vyzerá?

Hneď na začiatku vás kniha pripraví pre štúdium. Na priloženom cédečku nájdete súbory, potrebné k jednotlivým lekciám, ale tiež zaujímavé internetové odkazy, ktoré vám môžu pomôcť. Súbory k lekciám si jednoducho skopírujete do vášho počítača a počas prechádzania lekciami budete vždy navigovaní, ako s nimi budete pracovať. Ak by vám niečo nevyšlo, na cédečku máte vždy v zálohe originálne súbory.

Keďže jednotlivé verzie Photoshopu sa vždy líšia iba o niekoľko nových funkcií, nie je potrebné kupovať si kvôli každej novinke novú knihu. Základné postupy sa naučíte aj zo staršej knihy, ak ju máte k dispozícii.

Čo je nové vo verzii CS6?

 • intuitívne nástroje pre editovanie videa
 • nástroj na inteligentné presúvanie (content-aware move)
 • nový nástroj na orezávanie (crop)
 • nové štetce, vektorové vrstvy, štýly odsekov

Na týchto výukových knihách je skvelé, že sú vhodné aj pre úplných začiatočníkov. Áno, keď si otvoríte objemnú knihu plnú obrázkov a úloh, môžete sa zľaknúť, čo všetko vás to budú chcieť naučiť. Ale jednotlivé kroky pri každej lekcii sú popísané tak jednoducho a podrobne, že nebudete mať šancu zneistieť.

Kapitoly

Adobe Photoshop CS6 Oficiální výukový kurz
 1. Zoznámenie s pracovnou plochou
 2. Základné úpravy fotografií
 3. Práca s výbermi
 4. Základy práce s vrstvami
 5. Korekcie a vylepšovanie digitálnych fotografií
 6. Masky a kanály
 7. Práca s textom
 8. Techniky vektorového kreslenia
 9. Vyššia škola kompozície
 10. Editácia videa
 11. Kreslenie nástrojom miešací štetec
 12. Práca s 3D obrázkami
 13. Príprava súborov pre web
 14. Produkcia a tlač zhodných farieb

Na začiatku každej kapitoly sa dozviete, čo sa v danej lekcii naučíte. A hneď od začiatku, popri vysvetľovaní teórie, budete krok po kroku upravovať súbory z cédečka. Pomedzi to sa občas objaví dlhší kúsok teórie, vysvetľujúci podrobnejšie niektorú funkciu či pracovný postup. Pre šikovníčkov sú tu aj pokročilé tipy od profesionálov z Adobe. Na konci každej lekcie je zopár otázok, ktorými si môžete naučené vedomosti upevniť.

V prvej kapitole je okrem základného zoznámenia sa s programom užitočná pomôcka – prehľad všetkých nástrojov – čo ktorý robí, akú má ikonku a klávesovú skratku.

Čo sa stane, keď prelúskate celú knihu?

Nie, ešte z vás nebude profesionál v práci s grafikou. A pravdepodobne budete musieť ešte veľakrát nazrieť do knihy, aby ste si niečo pripomenuli.

Budete mať však veľmi dobré základy. Odporúčam potom pokračovať prejdením si tutoriálov z webu – či sa chcete venovať typografii, úpravám fotiek, tvorbe plagátov či grafiky na web, zručnosti naberiete len poctivým cvičením. Nezľaknite sa, keď vám niečo na prvýkrát nevyjde, každým razom sa budete stále zdokonaľovať. Držím vám palce.

Vianočná súťaž: Vyhraj knihu Adobe Photoshop CS6: Oficiálny výukový kurz

 1. Sleduj ma na Twitteri 
 2. Tweetni: Súťažím o knihu Adobe Photoshop CS6: Oficálny výukový kurz 

Súťaž končí 26. decembra o 23:59, výhercu budem kontaktovať na druhý deň. Veľa šťastia! :)

Aktualizácia 27. decembra: výhercom sa stal Michal Lichner. Gratulujem! :)

Knihu do súťaže venovala spoločnosť Albatros Media.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like