Kto nečíta, zaostáva III. (najlepšie knihy za rok 2016)

Možno už trochu neskoro na vianočného poradcu, ale aj ja som darčeky po minulé roky kupovala až na poslednú chvíľu. Preto pokus o stručné a prehľadné zhrnutie roka s odporúčaním toho najlepšieho. Zámerne to delím na bežné kategórie a nie na tradičné „pre mamu“, „pre dedka“ atď., lebo aj mame sa môžu páčiť detektívky alebo bratovi feel good romány.

Edit 15. januára: do konca roka som dočítala ešte zopár kníh, preto článok dopĺňam o ďalšie šmakocinky a instagramčeky. Tentoraz môj knihorok vyzerá podľa Goodreads takto:

Detektívky

Karin Fossum

Tento rok nevyšlo nič úplne zásadné, preto môžete siahnuť aj po starinkách. Nič nepokazíte akoukoľvek knihou od Karin Fossum, séria s inšpektorom Sejerom je veľmi vydarená a hoci posledný diel vyšiel v Premedii ešte začiatkom roka, dúfam, že v tom budú pokračovať.

Hjorth & Rosenfeldt

Nedám dopustiť tiež na duo Hjorth & Rosenfeldt, ktorých som objavila vďaka Hostu, no vydáva ich už aj slovenský Ikar. V slovenčine vyšli prvé tri z doteraz napísaných piatich dielov série so psychológom Sebastianom Bergmanom a hoci nestíham písať recenzie na každý diel, svoju kvalitu si stále držia.

Títo páni ma zatiaľ nikdy nesklamali #booklover #pohodajahoda #timefortea☕️

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on

Young adult

Will Grayson, Will Grayson

Pre young adult nie som už úplne cieľovka, ale vždy si rada prečítam niečo takéto ľahké spomínajúc na svoje prvé lásky atakdále ;). Ako fanúšik Johna Greena určite odporúčam Will Grayson, Will Grayson (pre škrupulantov pozor na gay zápletku).

Ready Player One

Z trošku iného súdka je Ready Player One. Poteší každého geeka, nerda a vlastne ak vám tieto pojmy nič nehovoria, pokojne preskočte ďalej. Ešte skúsim jedno kľúčové slovo: videohry. Ready Player One je super dystopicko-scifi-young-adultovo ladený, až sa čudujem, že sa o ňom veľmi nehovorí (hlavne s v poslednej dobe častou spomínanou virtuálnou realitou).

Čítanie, feel good, Paríž

Moja šálka kávy sú knihy, ktoré sa dnes označujú ako feel good romány, je tam troška kultúry, umenia, lásky, vzťahov, histórie, a presne také sú všetky knihy z tohto zoznamu:

S elegancí ježka

O zvláštnom priateľstve dvoch osôb, ktoré na prvý pohľad nemajú nič spoločné okrem toho, že obe bývajú v Paríži na ulici Grenelle. Na túto knihu mám milú spomienku práve z Paríža, idúc po tejto ulici som stále rozmýšľala, čo mi ten názov hovorí a kde som to počula, až som si spomenula na dávnejšie (začiatkom roka) čítanú, vlastne počúvané knihu a zaspomínala na jej atmošku.

To je život!

Opäť prostredie Paríža, spojenie umenia a lásky, ale aj satiry a vtipného nadhľadu. Top trojka tento rok!

Nedeľné to-do ;)

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on

Když život ještě býval náš

Romanticko-historický príbeh, v ktorom precestujete celú Európu, no najmä moje obľúbené krajiny. Top jednotka tento rok! Atmoška Španielska či Francúzska taká, až som sa pri čítaní chvela! Veľká škoda, že práve táto kniha vám už asi nestihne prísť do Vianoc (ale máme ju napríklad v Martinuse na Obchodnej).

„První polibek se nedává ústy, ale pohledem.“ (Marian Izaguirre: Když život ještě býval náš)

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on


Čtenáři z Broken Wheels doporučují

Ak sa povie feel good, napadne mi práve táto kniha. Pre knihomoľov must have, ale divila by som sa, ak by pravý knihomoľ túto knihu ešte nečítal!

káva z @foxfordcafe a kniha z @hostbrno – vrchol Mavíku #martinus #teambuilding

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on

Ach… tento pocit… konečne ho niekto opísal :)

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on

Drahý příteli

Nenápadná kniha zložená z listov dvoch osôb so super koncom.

Trochu večernej romantiky 😍 #booklover

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on


Klub nenapraviteľných optimistov

Trošku ťažšie čítanie, určené možno skôr chlapom, aj kvôli postavám či témam povojnovej parížskej kultúry či európskej politiky. Ja som ho čítala práve v Paríži, a sadlo to tam ako riť na šerbel.

Káva & kniha na ulici musí byť! #monickavparizi #booklover #coffeelover

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on

Vonku je obed, ale ja si čítam ako v labáku :D #monickavparizi #coffeelover #booklover

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on


Mix

Udělej si ráj

Och, na túto knihu mám super spomienky. Čítala som ju na balkóne s kávou v ruke kedykoľvek mi to prvé jarné lúče dovolili. Sú to také esejistické rozhovory s rôznymi českými postavami o Česku, Čechoch a všetkom českom, veľmi dobre napísané.

Jar sa môže začať :) #jar #slnko #kava #eknihy #booklover #balkon

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on


Trhlina

Brutálny psychohoror, z ktorého som sa skoro pos.ala. Kto má rád tento žáner a ešte nečítal, topka. (Už aj moja mama (!) ju chce.)

Support

Motivačno-biznisová kniha roka, tiež ju už asi všetci majú, ktorí ju chceli mať, ale ak náhodou máte vo svojom okolí niekoho, kto by potreboval nakopnúť a začať si plniť svoje (možno aj podnikateľské) sny, toto bude pre neho/ňu to pravé orechové.

Tady byla Britt-Marie

Topka roka. Nepoznám človeka, ktorý by čítal čokoľvek od Backmana (Muž menom Ove, Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa a toto je tretí diel) a nepáčilo by sa mu to. Fantasticky napísané, vtipné, potom vtipné cez slzy, potom chvíľu smutné, ale nakoniec strašne dobré! V tomto dieli je to celé o Britt-Marie a futbale, a 100% sa vám bude tá knižka páčiť aj ak nemáte radi Britt-Marie alebo futbal :D.

„Být v dnešní době člověk, to vyžaduje nutnou dávku papírování.“ #citasatosamo #booklover

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on

Tady byla Britt-Marie #cantwait

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on

E-knihy

Čím neskoršie čítate tento článok, tým viac času vám ostáva na darčeky a tým menšia šanca je, že vám niečo stihne prísť poštou. A v takých prípadoch sú super e-knihy. Teda ony sú super aj inokedy, ale teraz sa bavíme o Vianociach, že áno. Vždy môžete dať aj (menej osobnú) poukážku, nech si obdarovaný vyberie podľa seba, ale takto môžete darovať konkrétnu e-knihu. Kúpite ju akoby pre seba, len ju potom darujete – a darček môže prísť v presnom čase, dokonca s peknučkou grafikou. A tak si môže vaša krstná napríklad na smartfóne, tablete alebo kdekoľvek ihneď čítať, nemusí ani baliaci papier z knižky trhať!

Ak niekto nemá na čom, odporúčam aj našu čítačku Dibuk Saga, ktorá je v predaji za super cenu 99 € (o 30 eur menej ako sa predávala doteraz) a dokonca so super aktualizáciou, ktorá zvyšuje jej komfort používania. Odporúčam po cca ročnom používaní.

Zápisník

Na záver ešte jeden papierový tip – knihomoľský zápisník! Toto je taká super vec, že tým potešíte každého bez ohľadu na to, čo číta. Napríklad aj mňa. Počkám teda, čo na to Ježiško ;).

P. S. Neskôr ešte doplním knihy, ktoré prečítam počas Vianoc, nech sme kompletní, aj nejaké štatistiky a blbostičky. Toto zatiaľ berte ako takého vianočného miniporadcu :).

1 comment
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like