Marisha Pessl: Nočný film

Každý má nejaký Cordovov príbeh, či sa mu to páči, alebo nie.

Ak máte radi detektívky, zbystrite pozornosť. Ak máte radi aj horory, určite neprestaňte čítať. Toto je kniha, ktorú považujem za kandidáta na knihu roka 2015.

Začiatok knihy Nočný film

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on

Predstavte si Hitchcocka, Kubricka, bratov Coenovcov, Lyncha… a dajte si ich úžasnosť a talent do jednej osoby. Predstavujem vám kultového režiséra Stana Cordovu. Je to, samozrejme, fiktívna postava, ale vykreslená tak dokonale, že už po pár stránkach ho budete gúgliť, akoby bol skutočný.

Priestor okolo Cordovu sa kriví… rýchlosť svetla sa spomaľuje, informácie sa získavajú ťažšie, racionálne myslenie je čoraz nelogickejšie a hysterickejšie.

Na verejnosti sa neobjavil už 40 rokov, odkedy poskytol posledný rozhovor v roku 1977 pre časopis Rolling Stone. Filmy natáča na svojom vlastnom pozemku. Filmy, ktorých herci pokojne zapredajú svoj život za to, aby v nich mohli hrať aspoň malú rolu. Filmy, ktoré sa nepremietajú v obyčajných kinách, organizujú sa iba tajné premietania niekde v tajných podzemných priestoroch. Filmy, ktoré sú také divné a temné, že niektorí ľudia majú po ich zhliadnutí psychické problémy.

Z filmu vyžarovala taká temnota, že som si kládol otázku, či sa vôbec dokážem vrátiť do reality. Mal som totiž pocit, že som zostúpil do takých temných hĺbok ľudskej (alebo len svojej) duše, že už nikdy nebudem žiť ako predtým.

Dej sa začína smrťou Cordovovej dcéry Ashley, geniálnej klaviristky, ktorá spáchala samovraždu. Udalosť nedá pokoja skrachovanému novinárovi Scotovi McGrathovi, ktorý začne pátrať po jej skutočných príčinách. Pomáhajú mu pri tom ďalšie dve postavy – Nora a Hopper, obaja so svojským a nie úplne jasným dôvodom, prečo sa tejto kauze venovať.

Až príliš ma zaskočilo, kde som sa to ocitol: s dvoma celkom neznámymi ľuďmi, za nami len hromada historiek a pred nami bohvie čo, a medzitým naše životy utekali vedľa seba ako tri tenučké čiary.

Kniha obsahuje aj fotky, novinové výstrižky, screenshoty webových stránok, e-mailov a ďalších vecí, ktoré s prípadom súvisia. Existuje dokonca aplikácia, ktorou keď oskenujete niektoré strany, objaví sa vám ďalší multimediálny obsah. Skrátka bomba!

K Nočnému filmu mám jedinú výhradu. Bola dobre napísaná, mala originálny námet a nadpriemerné spracovanie. Napriek tomu som sa nevedela ubrániť dojmu, že jej z odstupu predsa niečo chýba. Niečo také hlboké, čo si možno ani pri čítaní nevšimneme, ale zanechá to niečo vnútri. Niečo také kafkovské, nepomenovateľné.

Skúste knihu prečítať aj vy, a dajte mi potom vedieť, čo si myslíte. Som zvedavá :).

Každý má nejaký Cordovov príbeh, či sa mu to páči, alebo nie. Ak máte radi detektívky, zbystrite pozornosť. Ak máte radi aj horory, určite neprestaňte čítať. Toto je kniha, ktorú považujem za kandidáta na knihu roka 2015. Začiatok knihy Nočný film A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on Aug 20, 2015 at 3:52am PDT Predstavte si Hitchcocka, Kubricka, bratov Coenovcov, Lyncha… a dajte si ich úžasnosť a talent do jednej osoby. Predstavujem vám kultového režiséra Stana Cordovu. Je to, samozrejme, fiktívna postava, ale vykreslená tak dokonale, že už po pár stránkach ho budete gúgliť, akoby bol skutočný. Priestor okolo…
Téma - 10
Dej - 9.5
Postavy - 7
Štýl - 10

9.1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Jo Nesbo: Smäd

Od recenzie na poslednú holeovku uplynuli takmer presne 3 roky. S Políciou som uzavrela jednu kapitolu svojho života,…
prečítať