Franck Thilliez: Atomka

Neviem, či ste si všimli, ale to rušné obdobie, kedy vychádzala (a čítala sa) jedna detektívka za druhou (a najmä škandinávske), je už za nami. Ale keď som v katalógu Albatrosu zahliadla, že vyšla nová kniha od Thillieza Atomka, nebolo prečo váhať.

Tohto autora som objavila ešte keď vyšiel Syndróm E netradične v Artfore, po rokoch sa ho ujal Albatros a vyzerá to tak, že sa chytil, keďže Atomka je už jeho/ich tretia kniha. A hoci sériu nezachytili úplne od začiatku, je to po treťom a štvrtom aspoň logicky piaty diel.

Kto pozná duo Sharko & Hennebellová, ten môže tento odsek preskočiť, a kto nie, mohol by siahnuť radšej po niečom staršom. Ich vzájomný vzťah predsa len ovplyvňuje i ten profesionálny, aj keď nie v štýle Vtierky Castle. Sú to skrátka partneri v práci i v živote, každý z nich má už svoje temné obdobie odžité, a tak sa môžu sústrediť na prítomnosť. Alebo by chceli.

Lenže minulosť prenasleduje najmä Sharka – zdá sa, že sériový vrah, po ktorom pátra, proti nemu ako tromfy vyťahuje detaily z jeho starých prípadov. Neobíde ani Lucie, ktorá má sama čo robiť, aby pri každej mŕtvole neprežívala odznova svoje najhoršie nočné mory.

Parížske ulice? Nie, Černobyl

Je sranda, že francúzske detektívky sa nezvyknú odohrávať v parížskych uliciach, kde vyšetrovatelia striedajú pátranie s vysedávaním pri káve a croissantoch. Asi je za tým potreba exotiky, lebo aj Atomka nás vezme do viacerých zákutí Francúzska či dokonca na Ukrajinu.

Asi sa to dá čakať, lebo keď sa povie atómová energia, mnohým hneď napadne černobylská katastrofa. S jej dopadom sa zdravotne vyrovnávame ešte doteraz (sama som „dieťa Černobylu“). A akú úlohu má v knihe? Ono je to vlastne celkom komplikované a okrem toho, odkrývať súvislosti je súčasťou hry autora s jeho čitateľmi.

Či vás bude táto hra baviť, je subjektívne – pre mňa bola zatiaľ táto časť série najslabšia. Je to pritom hutná kniha s poprepletaným dejom a obľúbenými postavami. V porovnaní s inými knihami v žánri určite mierny nadpriemer, ale v porovnaní s predchádzajúcimi dielmi trošku krok vzad, najmä čo sa štýlu písania týka. Okrem toho, nejako mi nesadol štýl obálok a vedela by som si ich predstaviť trošku viac „francúzske“.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • tých, ktorí si obľúbili dvojicu Sharko & Hennebellová
  • fanúšikov francúzskych detektíviek
  • technickejšie typy (atómová energia, hypotermia)

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • nemáte radi dlhé a spletité vyšetrovania
  • ak neradi rozmýšľate nad rôznymi technickými termínmi
  • chcete čítať detektívku z ulíc Paríža

Neviem, či ste si všimli, ale to rušné obdobie, kedy vychádzala (a čítala sa) jedna detektívka za druhou (a najmä škandinávske), je už za nami. Ale keď som v katalógu Albatrosu zahliadla, že vyšla nová kniha od Thillieza Atomka, nebolo prečo váhať. Tohto autora som objavila ešte keď vyšiel Syndróm E netradične v Artfore, po rokoch sa ho ujal Albatros a vyzerá to tak, že sa chytil, keďže Atomka je už jeho/ich tretia kniha. A hoci sériu nezachytili úplne od začiatku, je to po treťom a štvrtom aspoň logicky piaty diel. Kto pozná duo Sharko & Hennebellová, ten môže tento…
Téma - 7
Dej - 6
Postavy - 7
Štýl - 5

6.3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like