Michael Hjorth & Hans Rosenfeldt: Učedník

Sebastiana Bergmana som si v prvom dieli obľúbila. Psychológ, ktorý významne prispel k vyriešeniu vraždy, a ešte k tomu pred časom stratil pri tragickej udalosti svoju ženu i dcéru. Vlastne mi ho bolo celkom ľúto. Aj preto som sa tešila, keď zistil, že má dospelú dcéru Vanju – zhodou okolností hlavnú členku štátnej švédskej kriminálky. 

Podľa toho, čo predvádza v druhom dieli spisovateľského dua Hjorth & Rosenfeldt, ho nemôžem nazvať inak ako hajzel. Namiesto toho, aby sa spamätal, keď má konečne pre koho žiť, a dal si do poriadku život, to robí presne naopak. Neoznámi citlivo Vanji, že je jej otcom, namiesto toho ju špehuje a snaží sa nájsť špinu na jej „náhradného“ otca. 

Keď pochopí, že takto to ďalej nepôjde a aby sa k Vanji priblížil, musí sa opäť stať členom jej vyšetrovacieho tímu, nespráva sa aspoň trochu slušne, ale provokuje všetkých naokolo, až ho Vanja znenávidí ešte viac. Zlatý Harry Hole! Hoci alkoholik s vlastnými psychickými ťažkosťami, vždy bol aspoň trochu sympatický tým, že sa aspoň snažil udržať si okolo seba svojich najbližších.

Ale nielen o Bergamanovi je kniha Učedník. Ako napovedá názov (škoda, že nie aj obálka), pôjde o vraždy, ktoré nápadne pripomínajú tie, ktoré sa stali už pred mnohými rokmi. Ich autorom je geniálny psychopat Edward Hinde, aktuálne si odpykávajúci doživotný trest. Mladé ženy padajú ako hrušky – a vždy rovnakým spôsobom: znásilnené, zabité, v tej istej nočnej košeli, navoňané rovnakým parfémom.

Vyšetrovatelia hneď tušia, že majú do činenia s niekým, pre koho je Hinde obrovským vzorom. Lenže keď pri vraždách objavia detaily, o ktorých verejnosť nemá ako tušiť a tiež šokujúce prepojenie s ďalšou hlavnou postavou, vyšetrovanie naberá úplne iné obrátky a stáva sa poriadne osobným. Všetko ukazuje práve na Hindeho, ktorý ale nemá absolútne žiadny prístup k vonkajšiemu svetu…

Som rada, že druhé pokračovanie (prvý diel Temná tajemství si môžete prečítať aj dodatočne) si udržalo vysoký štandard. Učedník mi celkom nápadne pripomenul Mlčanie jahniatok – takisto v hlavnej úlohe s géniom, ktorý v tomto prípade „pomáha riešiť“ sériové vraždy. 

Paradoxne si Hinde v knihe získa asi viac vašich sympatií ako Sebastian Bergman. Ale v tom je to čaro, pretože vás ani jeden zaručene nebude nudiť. Na svoje si prídu aj tí, ktorí majú radi rôzne bočné zápletky. Tie opäť sprevádzajú hlavnú dejovú líniu a autorskému duu sa tak darí výborne budovať a rozvíjať celý svet okolo všetkých postáv švédskej kriminálky – ku ktorej bude Bergman osudom asi stále priťahovaný. Ale či a ako sa tak stane, sa dozvieme opäť až v ďalšom dieli. 

Sebastiana Bergmana som si v prvom dieli obľúbila. Psychológ, ktorý významne prispel k vyriešeniu vraždy, a ešte k tomu pred časom stratil pri tragickej udalosti svoju ženu i dcéru. Vlastne mi ho bolo celkom ľúto. Aj preto som sa tešila, keď zistil, že má dospelú dcéru Vanju - zhodou okolností hlavnú členku štátnej švédskej kriminálky.  Podľa toho, čo predvádza v druhom dieli spisovateľského dua Hjorth & Rosenfeldt, ho nemôžem nazvať inak ako hajzel. Namiesto toho, aby sa spamätal, keď má konečne pre koho žiť, a dal si do poriadku život, to robí presne naopak. Neoznámi citlivo Vanji, že je jej…
Téma - 9
Dej - 9
Postavy - 9
Štýl - 9

9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like