Oliver Harris: Temné srdce Londýna

Temné srdce Londýna je detektívka, o ktorej ste pravdepodobne nepočuli. Móda severských krimi je už za nami a aktuálne nevládne žiadny štýl spájajúci autorov či témy. Vynárajú sa teda najmä pokračovania úspešných sérii – no a potom jednohubky podobné tej, ktorú máme pred sebou.

Ako názov prezrádza, ocitáme sa uprostred Londýna. V centre svetovej metropoly sa nielenže riešia špecifické problémy, ale fungujú tam aj svojské delenia policajných právomocí.

Hlavná postava, detektív Nick Belsey, tu pôsobí ako päsť na oko. A to sme považovali Harryho Holea za badboya. S Belsyem sa zoznamujeme po prehýrenej noci, ktorej priebeh si pamätá len matne. Tento štýl života ho dostal až do bodu, kedy si kvôli dlhom nedokáže udržať bývanie a kvôli nedodržiavaniu predpisov ani prácu.

Prípad, ku ktorému sa dostane, vlastne vôbec nerieši. Chce len využiť zmiznutie milionára, jeho prázdny dom a identitu na to, aby zdrhol a začal nový život, hoci – nevyzerá, že sa plánuje zásadnejšie zmeniť.

Povolanie policajta v ňom ale stále aktívne rezonuje. Belsey má možno od poslušného policajného príslušníka ďaleko, no inteligencia, dôvtip a schopnosť dedukcie mu rozhodne nechýbajú. Či už je to ľudská alebo policajná zvedavosť, bojuje s jeho povahou cynického flegmatika, a tak nikdy nevedno, či sa na ďalšej strane všetko kompletne nezvrtne.

Temné srdce Londýna odo mňa za svoju originalitu získalo 5 hviezdičiek, a min. 4 z nich patria práve Belseymu. Nepredvídateľnosť jeho skutkov v spojení s tým, že si aj v službe robí prakticky čo chce, v kombinácii s podivným prípadom týkajúcim sa ruského milionára Devereuxa, ženie čitateľa stále dopredu.

Knihu odporúčam najmä tým, ktorí ocenia netypickú, no inteligentnú detektívku a už ich neveľmi lákajú klišéovité prípady a ich vyšetrovatelia. Na svete je už aj pokračovanie pod názvom Podzemný kryt. Osobne som veľmi zvedavá, čo tento policajný hajzlík zase povyvádza.

Za zaslanie knihy ďakujem vydavateľstvu Albatros Media

Temné srdce Londýna je detektívka, o ktorej ste pravdepodobne nepočuli. Móda severských krimi je už za nami a aktuálne nevládne žiadny štýl spájajúci autorov či témy. Vynárajú sa teda najmä pokračovania úspešných sérii - no a potom jednohubky podobné tej, ktorú máme pred sebou. Ako názov prezrádza, ocitáme sa uprostred Londýna. V centre svetovej metropoly sa nielenže riešia špecifické problémy, ale fungujú tam aj svojské delenia policajných právomocí. Hlavná postava, detektív Nick Belsey, tu pôsobí ako päsť na oko. A to sme považovali Harryho Holea za badboya. S Belsyem sa zoznamujeme po prehýrenej noci, ktorej priebeh si pamätá len matne.…
Téma - 8.5
Dej - 8.5
Postavy - 10
Štýl - 9

9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like