Peter May: Výnimoční ľudia

S Peterom Mayom mám takú vtipnú príhodu. Raz som počúvala audioknihu jeho titulu Skala. Zdalo sa mi to celkom zaujímavé a napínavé, ale v duchu som si hovorila: hm, aká experimentálna forma detektívky… A až na konci som zistila, že som tú audioknihu počúvala s poprehadzovanými kapitolami! :D

Tým chcem povedať, že pri čítaní Výnimočných ľudí som bola len veľmi málo ovplyvnená dojmom z jeho slávnej trilógie z ostrova Lewis. Aj preto som sa rozhodla knihu zrecenzovať, lebo som tak mohla dať šancu autorovi, ktorý viem, že píše dobre, a zároveň knihe, ktorá je len prvým dielom novej série. A keďže som čítala klasicky knihu v pevnej väzbe, nehrozili ani poprehadzované kapitoly ;).

vynimocni ludiaVýnimoční ľudia sú ďalšia detektívka, v ktorej hlavnou postavou nie je žiadny detektív ani policajt. Enzo pracoval síce svojho času ako kriminalistický technik, ale dnes učí biológiu na malej francúzskej univerzite. S kamošmi sa staví, že s odstupom času a s použitím moderných vyšetrovacích techník dokáže vyriešiť starý prípad záhadného zmiznutia Jacquesa Gaillarda.

Roztáča sa pátranie. Okrem Enza sa do pátrania zapojí aj francúzsky novinár Raffin, jeho dcéra Sophia s priateľom Bertrandom či Raffinova bývalá Charlotte, vďaka ktorej si Enzo užije aj trochu romantiky.

Jacques Gaillard bol významný francúzsky intelektuál a zanechal po sebe len tajuplnú poznámku v diári. Celé sa to točí viac okolo kultúry a histórie ako napodobovania policajnej práce. Enzo s partiou nachádzajú stále nové indície, ktoré si musia vždy pospájať, aby sa mohli dostať ďalej.

Napriek tomu, že sa dej odohráva vo Francúzsku a z veľkej časti v mojom milovanom Paríži, mám z neho zmiešané pocity. Nepochybujem o tom, že Peter May písať vie, a s knihou v podstate nemám problém kvôli nezvládnutému literárnemu remeslu. Som však zvyknutá, že pri detektívkach mi všetko do seba zapadá a bavia ma práve kvôli dôvtipu hlavnej postavy, s akým zvyčajne prípad rieši.

Tu ma štvalo hneď niekoľko vecí:

  • Moderné vyšetrovacie metódy znamenali porovnanie DNA a potom vyhľadávanie na internete.
  • Takmer žiadne vysvetlenie toho, čo má Enzo s Gaillardom spoločné a prečo chce riešiť práve jeho prípad. To, že niekoľko ráz pri pátraní riskuje aj svoj život, sa nedá veľmi vysvetliť stávkou o pár tisíc eur.
  • Postava Nicole. Tá sa raz objaví pri jeho dverách, lebo jej sľúbil nejakú stáž a zabudol na ňu. „Zamestnal“ ju teda na svojom prípade, kde mu trochu pomohla, potom na ňu na pár dní úplne zabudol a potom sa zase objavila. Chýbajúca logika konania niektorých postáv sa tiahne celým dielom.
  • Enzova povaha. Samotný Enzo bol celkom nudná postava – ničím extra sympatický – ani vtipný, ani veľmi múdry, ani prefíkaný. Vždy sa riešia popri pátraní aj nejaké osobné veci, tu to bol spor s dcérou Kristy z prvého manželstva, na ktorú sa vykašľal kvôli druhej žene. Pôsobilo to len ako vata, lebo to ani nešlo do hĺbky a robilo to Enza ešte viac nesympatickým (keď to čítate ako ženská).
  • Indície. Silná aj slabá stránka príbehu zároveň. Enzo so svojimi pátračmi indície odkrývali pomocou internetu – spájali veci, ktoré im na prvý pohľad nič nehovorili. Niekto si dal dobre záležať na tom, aby boli veci navzájom nespojiteľné. S použitím internetu je to ale hračka (ako sa aj žiaľ ukázalo), čiže celé pátranie stálo a padalo na tom dať do vyhľadávača dobré kľúčové slová. Niečo nové sme sa dozvedeli, ale to asi ako keby ste si prečítali kúsok z Wikipédie. Ak by sa význam indícií prehĺbil a rozvil, bolo by to omnoho poučnejšie.

Asi sa vám zdá zvláštne, prečo kniha napokon dostala celkom dobré hodnotenie. aj na Goodreads som jej dala 4 hviezdičky, lebo napriek všetkým negatívam sa mi 3 hviezdy zdajú málo. Priemerná kniha to nie je, a čítala sa dobre – danbrownovský alebo pántragáčikovský štýl mi sedí.

Svedčí o tom aj fakt, že neprešiel ani mesiac a kniha je už na Martinuse vypredaná. Ak vás recenzia predsa len navnadila a chcete si spraviť vlastný názor, budem rada, ak sa zapojíte do súťaže :).

[contesthopper contest=”9486″]

Súťaž sa skončila, výhercom sa stal maros.marejka@. Gratulujem! :)

S Peterom Mayom mám takú vtipnú príhodu. Raz som počúvala audioknihu jeho titulu Skala. Zdalo sa mi to celkom zaujímavé a napínavé, ale v duchu som si hovorila: hm, aká experimentálna forma detektívky… A až na konci som zistila, že som tú audioknihu počúvala s poprehadzovanými kapitolami! :D Tým chcem povedať, že pri čítaní Výnimočných ľudí som bola len veľmi málo ovplyvnená dojmom z jeho slávnej trilógie z ostrova Lewis. Aj preto som sa rozhodla knihu zrecenzovať, lebo som tak mohla dať šancu autorovi, ktorý viem, že píše dobre, a zároveň knihe, ktorá je len prvým dielom novej série. A…
Téma - 10
Dej - 7
Postavy - 5
Štýl - 7

7.3

2 comments
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like