Príbehy na dobrú noc pre rebelky

Hovoríte, že ste o tejto knihe ešte nepočuli? Tak to sa čudujem, pretože medzitým už vyšiel aj druhý diel a istú dobu som nepočúvala o nej/nich nič iné, len oslavné chválospevy.

Obálka síce pôsobí tak, akoby boli cieľovkou siedmačky na ZŠ, ale nenechajte sa pomýliť. Kniha je zostavená z krátkych životných príbehov rôznych (poväčšine dospelých) žien. Kleopatra, Marie Curie, Nina Simone, Michelle Obama aj Astrid Lindgrenová; matematička, supermodelka, partizánka, pirátka, horolezkyňa, raperka aj morská biologička, ženy z USA, Nigeru, Barmy, Švédska, Somálska či Sudánu. Mnohé som vôbec nepoznala, čo je vlastne skvelé – objavila som tak kopec nových inšpirácií. Nie všetko sú to rebelky v tom pravom zmysle slova, ale majú spoločné to, že dokázali ísť za svojím cieľom (ktorý bol vždy úplne odlišný od toho, čo od nich očakávalo okolie) až do konca.

Príbehy na dobrú noc pre rebelky sú písané veľmi jednoducho, preto môžu byť zaujímavé už pre dievčatá od 8-9 rokov. Ale táto jednoduchosť vyhovovala aj mne – predsa len sú to príbehy na dobrú noc, vtedy človek nemá chuť čítať nič zložité. Každý príbeh dopĺňa citát a krásna ilustrácia od 60 maliarok z celého sveta – Kolumbie, Indie, Juhoafrickej republiky, Filipín i zo Slovenska (!).

Kniha o rebelkách je výnimočná tým, že bola pôvodne financovaná cez Kickstarter a zaznamenala tam obrovský úspech. Napokon vyšla v desiatkach krajín a niet sa čo diviť, je k tomu predurčená svojou univerzálnosťou. Viem si úplne predstaviť, že rovnakú knihu číta mama so svojou dcérou na Slovensku, v Japonsku aj v Brazílii.

Je to síce detská kniha, ale veľa povie aj dospelým – a nielen ženám! Tým isto dodá množstvo sebavedomia, ale odporúčam dať ju do pozornosti aj chlapom. Nielen u nás ešte stále prevláda názor, že žena má sedieť doma na rici, a ak zrovna stojí, tak pri šporhli, preto by bolo dobré rozšíriť obzory napríklad aj mladým chalanom.

Na záver už len info, že na svete je aj druhý diel Rebeliek, v ktorom sa dočítate o ďalších skvelých a inšpirujúcich žienkach z celého sveta. Nečudovala by som sa, ak by tých pokračovaní bolo viac – veď zoznam podobných príbehov je isto nekonečný… :)

Za zaslanie knihy ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

1 comment
  1. Mojej rebelke som z nej čítal, keď ešte nemala 6 rokov, takže použiteľné kľudne aj skôr, len treba viac vysvetľovať, ako pri rozprávkach. :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like