Dolores Redondová: Neviditeľný strážca

Máte radi detektívky, ale lezie vám už na nervy to chladné a sterilné prostredie severu Európy? Čo tak sa pozrieť niekde, kde je horúcejšie, napríklad do Španielska?

Máte pravdu, Španielsko nie je krajinou chrliacou detektívky ako na bežiacom páse. Preto ma zaujalo, že u nás práve vychádza kniha Neviditeľný strážca od začínajúcej autorky Dolores Redondovej, ktorá sa vôbec nesnaží napodobniť súčasný trend, ale prispieva do žánru niečím novým, typickým pre túto temperamentnú krajinu.

V mestečku neďaleko slávnej Pamplony vyčíňa tajomný vrah. Jeho obeťami sú dospievajúce dievčatá, ktoré zbavuje znakov dospelosti – roztrhá im šaty, vyholí ohanbie a ruky položí do panenskej pozície. Akoby ich chcel vrátiť do detských čias… Prípad zarážajúco pripomína nedávnu vraždu. Aká bytosť má na svedomí smrť mladých dievčat a prečo ich rituálne zabíja? Miestnych obyvateľov ovláda strach, zdá sa, že dávne baskické legendy ožívajú.

Vyšetrovaním poveria inšpektorku z oddelenia kriminálnej polície, Amaiu Salazarovú. Stopy ju privedú späť do rodného Elizonda, odkiaľ sa kedysi snažila navždy uniknúť. Traumatické zážitky a ponuré rodinné tajomstvo sa opäť vynárajú. Amaiu prenasleduje vlastná minulosť. Podarí sa jej zvládnuť vlastnú psychiku a vyriešiť náročný prípad?

neviditelny_strazca

Tajomné bytosti, legendy a miestna mytológia sú práve tým korením, ktoré dáva šťavu inak klasickému napínavému príbehu. Inšpektorka Salazarová sa snaží byť racionálna a neveriť na povery. Všetci ostatní pripúšťajú, že majú dočinenia s niečím naozaj podivuhodným. Hovorí sa, že na všetko existuje racionálne vysvetlenie, ale čo keď sa s tajomnými bytosťami stretli už aj jej najbližší?

To, že je hlavnou postavou žena, dáva príbehu tiež svojský šmrnc, veď takých detektívok naozaj nie je veľa. Amaia má milujúceho manžela, ktorý jej pomohol prekonať všetky detské traumy, ale pri návrate do svojho rodného kraja zase musí bojovať s nočnými morami. Chcela by byť silnou a mať situáciu pod palcom, v skutočnosti je veľmi zraniteľná – aj preto je jej postava v knihe najreálnejšia. To sa už nedá tvrdiť o jej manželovi Jamesovi, ktorý sa správa mužsky ideálne, no práve o to menej uveriteľne :).

Na detektívky som obzvlášť prísna, pretože by to mal byť ľahký a dobre čitateľný žáner. V Neviditeľnom strážcovi som sa miestami strácala a zamotávala, niektoré pasáže mi prišli zbytočné a zopár dialógov umelých. Striedavo som to pripisovala neskúsenosti autorky a prekladu, ktorý nedokázal úplne tú španielsku mystiku a temperamentnosť preniesť aj do riadkov. Keď sa ale na knihu pozriem z odstupu, rozhodne ju môžem odporučiť. Spojenie detektívky, silnej psychologizácie a akejsi fantasy je originálne, za to naozaj palec hore.

Máte radi detektívky, ale lezie vám už na nervy to chladné a sterilné prostredie severu Európy? Čo tak sa pozrieť niekde, kde je horúcejšie, napríklad do Španielska? Máte pravdu, Španielsko nie je krajinou chrliacou detektívky ako na bežiacom páse. Preto ma zaujalo, že u nás práve vychádza kniha Neviditeľný strážca od začínajúcej autorky Dolores Redondovej, ktorá sa vôbec nesnaží napodobniť súčasný trend, ale prispieva do žánru niečím novým, typickým pre túto temperamentnú krajinu. V mestečku neďaleko slávnej Pamplony vyčíňa tajomný vrah. Jeho obeťami sú dospievajúce dievčatá, ktoré zbavuje znakov dospelosti – roztrhá im šaty, vyholí ohanbie a ruky položí do panenskej…
Téma - 7
Dej - 6
Postavy - 5.5
Štýl - 6.5

6.3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like