Jo Nesbo: Krev na sněhu

Prečo klikáš na tento článok? Si fanúšik Nesba a chceš sa presvedčiť, či aj jeho najnovšia kniha je hodna prečítania? Či je lepšia alebo horšia ako ostatné a či ten Nesbo vie písať aj o niekom inom ako o Harrym Holeovi? No dobre, tu sa odpovede na svoje otázky dozvieš.

Najskôr treba povedať, že Krev na sněhu nie je prvá bez-holeovka. Veď už vyšli Lovci mozgov a minulý rok tu bol predsa aj Syn, o ktorom sa na môj vkus hovorí dosť málo. Ja viem, miešam hrušky s jablkami, veď niečo vyšlo v slovenskom a niečo v českom preklade, ale vďaka tomu, že si tak dobre rozumieme, som si dovolila hodiť to do jedného vreca. Žiadnemu nadšenému Nesbológovi by to nemalo robiť problém.

Existencia týchto kníh a ich nadpriemerná čitateľnosť by nás mali presvedčiť o tom, že keď Nesbo napíše aj kuchárku, budeme po celý čas v napätí, aké suroviny pridať a čo z toho nakoniec vznikne.

Z pohľadu deja je Krev na sněhu veľmi jednoduchá kniha. Na 150 stranách sa rozpráva príbeh o Olavovi Johansenovi, nájomnom vrahovi s dobrým srdcom.

„Vy… vy jste dal všechny svoje peníze vdově po muži, který měl někoho zavraždit?“

Keď dostane za úlohu zlikvidovať šéfovu manželku, zamiluje sa do nej a tým sa všetko skomplikuje.

Držel jsem ji strašlivě opatrně, jako suché květiny, které občas nacházím v knihách vypůjčených z knihovny a které jsou tak křehké a lámavé, až se mi mezi prsty rozpadají, jakmile se jich jen dotknu.

Áno, v podstate je to len o tomto, ale Nesbo nás na konci majstrovsky zabaví.

„Většinou se mi písmena neposkládají do smysluplných slov. Ale občas vidím prostě jenom jiné slovo a omyl mi dojde až mnohem později. Proto se stává, že příběh, který mám v hlavě, je úplně jiný. Tím pádem za cenu jednoho příběhu dostanu vlastně příběhy dva.“

krev na snehu nesboKnihu Krev na sněhu napísal Nesbo pod pseudonymom Tom Johansen a už podpísaním sa s nami Nesbo poriadne hrá. Tom Johansen je totiž fiktívna postava z jedného románu – nádejný autor, ktorý sa v 70. rokoch minulého storočia prisťahoval do Los Angeles a živil sa písaním textov pre televízny programy a reklamy. Okrem toho napísal dve knihy, z ktorých prvá je práve Krev na sněhu. Nesbo teda toto meno prevzal a naštylizoval sa do úlohy autora zo 70. rokov. Či vám bude jeho najnovšia kniha pripadať ako keby bola napísaná pred 40 rokmi? Nechajte sa prekvapiť.

Nesbo často hovorí, že do kníh rád dáva veci, ktoré má rád – napríklad obľúbenú hudbu alebo filmy. V tejto knihe spomína román Bedári od Victora Huga. Výnimočne ale nejde len o spomenutie obľúbenej knihy – mimochodom aj mojej. Olav sa čímsi podobá Jeanovi Valjeanovi, ktorý sa podobne snaží konať spravodlivo na odčinenie svojich skutkov. Perfektné prepojenie novodobej detektívky s klasikou napísanou pred 150 rokmi.

Aj tento fakt v kombinácii s tým, ako je to výborne napísané (opäť raz) úplne stačí na to, aby som mohla s čistým svedomím knihu odporučiť komukoľvek, kto má príbehy plné napätia rád.

Prečo klikáš na tento článok? Si fanúšik Nesba a chceš sa presvedčiť, či aj jeho najnovšia kniha je hodna prečítania? Či je lepšia alebo horšia ako ostatné a či ten Nesbo vie písať aj o niekom inom ako o Harrym Holeovi? No dobre, tu sa odpovede na svoje otázky dozvieš. Najskôr treba povedať, že Krev na sněhu nie je prvá bez-holeovka. Veď už vyšli Lovci mozgov a minulý rok tu bol predsa aj Syn, o ktorom sa na môj vkus hovorí dosť málo. Ja viem, miešam hrušky s jablkami, veď niečo vyšlo v slovenskom a niečo v českom preklade, ale…
Téma - 9
Dej - 8
Postavy - 9
Štýl - 9.5

8.9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like