Seth Godin: Nepostradatelní

Pred istým časom všetci písali o staršej, ale u nás novopreloženej knihy od Setha Godina – Linchpin (v českom preklade Nepostradatelní). 9 z 10 recenzií na túto knihu (aspon čo som čítala) bolo pozitívnych, ľudia sa zhodli na tom, že je to kniha, ktorá vám zmení život. Ja si vôbec o nej nemyslím, že je taká dobrá, ale život mi zmenila tiež.

Po prvé: človek nemusí byť v nejakej oblasti najlepší, aby v nej bol úspešný. Stačí to robiť dobre (pozor, nie priemerne), no hlavne inak. A, samozrejme, dať do toho kus srdca.

Po druhé: už viem, že som pilierom.

O Sethovi som už tu na blogu písala a z knihy Moderné kmene som vám ponúkla zopár myšlienok, ktoré ma oslovili, a ktoré sa mi zdalo múdrejšie jednoducho opísať, ako keby som ich len prerozprávala. Tento raz to bude podobne.

Dnes žijeme vo svete, kde dodržiavanie pravidiel už neprináša radosť ani zisk. Príčinou utrpenia je túžba organizácií premeniť zamestnancov na nahraditeľné kolečká v obrovskom stroji. Nepostrádateľný zamestnanec vnáša do svojej organizácie ľudský faktor, kontakty i umenie. Piliere sú stavebné kamene organizácie, ktoré majú do budúcna vytvárať veľké hodnoty.

Ak vás vaša organizácia chcela nahradiť niekým, kto je omnoho lepší vo vašom odbore, pravdepodobne by našla niekoho, kto je ochotný odpracovať o pár hodín naviac alebo niekoho, kto je omnoho skúsenejší alebo kto v štandardizovanom teste dosiahne vyššie skóre. Konkurenčnou výhodou, ktorú trh požaduje, je byť ľudskejší, mať lepšiu schopnosť nadväzovať kontakty, byť zrelší. Byť človekom schopným nasadenia a sršiacim energiou, niekým, kto dokáže vidieť veci také, aké sú, niekým, kto dokáže vyriešiť veľa naliehavých otázok a súčasne sa pritom rozhodovať bez pocitu úzkosti.

Predstavte si organizáciu, ktorá má zamestnancov, ktorí dokážu presne vnímať skutočný stav, pochopiť situáciu a pochopiť i potenciál, ktorý plynie z rôznych rozhodnutí. A teraz si predstavte, že takýto človek súčasne dokáže uviesť niečo do pohybu. Prečo by ste mali len na zlomok sekundy uvažovať nad tým, že ho vyhodíte? Nepredstaviteľné. Každá organizácia, každá firma takúto osobu zúfalo hľadá.

Ak ste pilierom, nepostrádateľným, ktorého stojí za to zamestnať a dokáže niečo zmeniť, ako sa dostanete k zamestnaniu vo svete, ktorý je plný konformných životopisov a stagnujúcich firiem? Nájdite si spoločnosť, ktorá hodnotu pilieru chápe. Ktorá nepoužíva na automatické prezeranie životopisov počítač, ktorá prijíma ľudí, nie papiere.

Zamestnanie je to, čo robíte, keď vám povedia, aby ste to robili. Zamestnanie znamená dostaviť sa do firmy, dodržiavať pokyny, špecifikácie a nechať sa viesť. Umenie je niečo, o čom vám nikto nemôže presne povedať, ako to máte robiť. Umenie je aktom prevzatia osobnej zodpovednosti, spochybnením daného stavu vecí a premieňaním ľudí.

V knihe je ešte veľa podobných myšlienok, vybrala som len niektoré, ktoré mi aj po dlhšom čase utkveli najviac v pamäti. Prečo sa tým vlastne teraz zaoberám? Úprimne, triedim si trochu myšlienky pred utorkovým pracovným pohovorom. Možno to bude len ďalšia skúsenosť, a možno práve začiatok niečoho nového. Práve tieto slová mi pomáhajú uvedomiť si, čo vlastne chcem. Pretože mne nejde o zamestnanie, ale o povolanie. Pracovať s myšlienkou, ktorej verím a posúvať ju (a zároveň i seba) ďalej.

Preto mi Seth a jeho Nepostradatelní zmenili život. Je jednoduché nadávať na zlú situáciu, nepriaznivé podmienky, nulové možnosti. Ak zmeniť niečo je možnosťou voľby, tak chcem ísť za tým. Je dôležité vedieť si uvedomiť, aké udalosti, ľudí, podmienky prijať za nezmeniteľné – je zbytočné nielen usilovať sa ich zmeniť, ale aj trápiť sa nad nimi. Sústrediť sa na to, čo sa zmeniť dá a dať do toho všetko – to je moja vízia.

Toto všetko píšem preto, že možno aj vy potrebujete nakopnúť, dodať trochu sebadôvery a uistenia, že nie je všetko stratené vo vašom živote. Naopak, všetci máme pred sebou obrovské možnosti, len sa treba pre ne rozhodnúť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like