Sherlock Holmes 1: Štúdia v krvavočervenom, Podpis štyroch + súťaž

Som trochu pozadu, čo?

Medzitým vyšiel už druhý diel série z vydavateľstva SnowMouse Publishing a ja som dostala ešte len k recenzovaniu prvého. Ale poznáte to, so many books, so little time, preto sa poďme konečne pozrieť na zub tomuto peknému počinu na našom knižnom trhu.

Moja namotanosť zo Sherlocka pramení ešte z detstva, keď som doma v rámci čítania všetkého, čo mi prišlo pod ruku, narazila aj na zbierku Doylových poviedok. Čiže dávno predtým, ako vznikol moderný BBC Sherlock s Cumberbatchom či dokonca film s Downeym Jr.

A kým Sherlock s Cumberbatchom sa mi veľmi páči, lebo ho interpretuje originálne a moderne, film vôbec nie, lebo hoci sa hral na klasickú adaptáciu, Sherlock v ňom pôsobí ako hrdina z akčných filmov bojujúci viac päsťami ako hlavou.

O to viac je mi sympatická inicitíva SnowMouse Publishing, ktoré sa odvážne pustilo do vydania pôvodného Sherlocka. Ako sami píšu: „Sme malé vydavateľstvo a neprodukujeme veľa kníh, vlastne len veľmi málo, no viac ako na kvantite nám záleží na kvalite. Venujeme sa spravidla staršej literatúre, dá sa povedať klasickej. Chceme jej dať nový „šat“ (robíme nové preklady, ilustrácie, dizajn) a urobiť ju príťažlivou aj pre moderného čitateľa.

Čo tým myslia, môžete vidieť práve na starom dobrom Sherlockovi. Rozplánovali si ho na vydanie niekoľkých dielov (zatiaľ viem o 4), pričom prvé dva sú už na svete. V prvej knihe nájdete dva dlhšie príbehy, v druhej až dvanásť rôznych prípadov.

Dnes už snáď každý pozná detektíva, ktorý tak originálne využíva dedukciu, a jeho spoločníka, doktora Watsona. Ak ich nepoznáte, bude pre vás super mať doma práve prvý diel tejto série, kde je opísané aj to, ako sa dali dohromady a ako prebiehali ich prvé prípady.

Sherlock je nielen brilantný detektív s takmer dokonalými analytickými schopnosťami, ale aj správne šľahnutý podivín, ktorý bravúrne hranie na husliach strieda s užívaním kokaínu. Doktor Watson je v knihách trochu menší trtko ako v seriáli, ale ako vymyslená postava skrátka musí kolegovi skrátka poriadne sekundovať práve svojou rozdielnosťou.

Ďalším dôvodom je určite aj to, že je to naozaj veľmi pekné urobená kniha, ktorá potom aj v sérii vynikne na každej poličke. Mne osobne použité ilustrácie pripadajú trošku staromódne, ale na druhej strane musím uznať, že do knihy sa hodia a vlastne si tam neviem predstaviť zásadne iné. Jediná moja výhrada je k vnútornej sadzbe a príliš širokému vonkajšiemu okraju, ktorý by mi pasoval viac pri strede.

Tento rok má vydavateľstvo naplánovaný ešte jeden diel série, posledný by mal vyjsť v roku 2018.

Súťaž

Ak máte chuť zasúťažiť si a vyhrať síce úplne inú knihu, ale od rovnakého autora, je tu kniha Stratený svet o príhodách doktora Challengera – to pravé orechové pre tých, ktorí sa chcú stratiť vo svete dinosaurov, dobrodružstva a pôvabov minulosti. Stačí vložiť svoj e-mail a pre zvýšenie šance na výhru recenziu ešte zazdieľať – držím palce!

Aktualizácia 2. augusta: Víťazkou sa stáva Koosova.viktoria@ – gratulujem! :)

[contesthopper contest=”10420″]
1 comment
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like