Krystal Sutherland: Takmer definitívny zoznam najhorších nočných môr

Z času na čas sa si rada prečítam niečo oddychovejšie. V poslednej dobe o to viac, lebo (1) čítam Malý život, (2) riešim nejaké zdravotné problémy a s čítaním Houellebecqa na poličke sa to príliš nezlučuje.

Takmer definitívny zoznam najhorších nočných môr sa zdal byť výbornou príležitosťou ako prísť na iné myšlienky, podľa anotácie celkom šiši young adult kniha.

Ester na autobusovej zastávke okradne jej najlepší kamarát z detstva, Jonah Smallwood. Nič zásadné jej neukradne (okrem pár drobných ovocnú rolku), najhoršie však je, že prišla o svoj zoznam nočných môr. Ten je celkom rozsiahly, má nejakých 50 bodov a obsahuje aj rôzne absurdnosti, ale o tom potom.

Pointa knihy je celkom jednoduchá – Ester sa s Jonahom opäť spriatelí a ten jej veľmi svojským spôsobom pomáha jej nočné mory prekonávať. Lenže to nie je všetko, ako sa hovorí, niekedy žiaľbohu a niekedy aj chvalabohu. Dôvod, prečo Ester rieši vôbec nejaké nočné mory, je jej rodina.

Odkedy starý otec Esther Solarovej stretol smrť, celá rodina trpí strachom. Estherin otec je agorafobik a už šesť rokov nevyšiel zo suterénu. Brat Eugene sa bojí tmy a bez baterky neprejde ani krok. Mama Rosemary sa zas desí nešťastia. Solarovci veria, že sú prekliati a že raz ich to, čoho sa boja najviac, privedie do hrobu.

Mať svoje nočné mory pekne spísané a úplne sa im vyhýbať je Esterin spôsob, ako sa im brániť. Tak čo poviete – zaujímavé? Trápne? Originálne? Divné? Asi z každého čosi. Priznám sa, že môj dojem z tejto knihy sa menil ako jazda na horskej dráhe. Spočiatku originálny námet často vyúsťoval do veľmi zvláštnych situácií, ktoré mi kazili celkový dojem.

Dosť mi prekážalo, že prakticky každá postava v knihe bola niečím divná. Nebol tam nikto normálny, kto by neriešil žiadnu životnú krízu a trochu celý príbeh zľahčil, ale aj zreálnil. Spolu s postavou Smrti to pripomínalo akési veľmi zvláštne šmrncnuté fantasy.

Tiež mi tu neladilo viacero faktických vecí: Esterin brat Eugen síce trpel depresiami, no až pomerne často sa prejavoval ako celkom vtipný a v pohode chalan. Otec Peter žil v suteréne, odkiaľ nevyšiel celé roky, čo sa mi zdá už celkom pritiahnuté za vlasy, a podobných zvláštností tu bolo viacero.

Dokonca som sa musela dosť často do čítania nútiť – neviem, či to bolo spôsobené spomínanými nedokonalosťami, celkovou pochmúrnosťou knihy alebo aj ťažkou témou, ktorú naznačuje už názov. Každý človek sa niečoho bojí a možno si ani neuvedomujeme, že mnohým ľuďom to môže ochromiť život natoľko, že to zásadne ovplyvňuje kvalitu ich života.

Takmer definitívny zoznam najhorších nočných môr patrí do skupiny young adultoviek, ktoré nie sú len o dospievaní a vzťahoch, ale dávajú si za cieľ vychovať a pomôcť. Nasmerovať mladých, často zápasiacich s dospeláckymi problémami – rodinné traumy, sexuálna orientácia, šikanovanie a pod.

Aj preto som dala knihe nakoniec 4 hviezdičky, keď všetko do seba viac-menej zapadlo a keď som si uvedomila, že hoci mne okrem príbehu kniha nič nedala, môže byť veľa deciek, ktorým pomôcť môže v jazyku im vlastnom.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • ľudí, ktorí sa niečoho boja
  • mladých s problémami (v rodine, vzťahoch, škole)
  • tých, ktorí majú po krk bežných young-adultoviek o vzťahoch

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • ste prekonali obdobie puberty
  • hľadáte nenáročnú oddychovku
  • nemáte radi fantasy prvky
Z času na čas sa si rada prečítam niečo oddychovejšie. V poslednej dobe o to viac, lebo (1) čítam Malý život, (2) riešim nejaké zdravotné problémy a s čítaním Houellebecqa na poličke sa to príliš nezlučuje. Takmer definitívny zoznam najhorších nočných môr sa zdal byť výbornou príležitosťou ako prísť na iné myšlienky, podľa anotácie celkom šiši young adult kniha. Ester na autobusovej zastávke okradne jej najlepší kamarát z detstva, Jonah Smallwood. Nič zásadné jej neukradne (okrem pár drobných ovocnú rolku), najhoršie však je, že prišla o svoj zoznam nočných môr. Ten je celkom rozsiahly, má nejakých 50 bodov a obsahuje…
Téma - 9
Dej - 6
Postavy - 6.5
Štýl - 6.5

7

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
tablet showing Keys Kisses card between filled cup and dessert
prečítať

Ženy a e-knihy

V našej miestnej ľudovej knižnici ma už odmalička pútala dlhé roky sa nemeniaca červená nástenka. Boli na nej…
prečítať