Simon Booker: Komu možno veriť

Už viackrát sa mi potvrdilo, že najlepšie knihy sú tie vydané potichu, bez veľkého kriku. Novinka Komu možno veriť môže pokojne konkurovať trhákom ako Dievča vo vlaku či Stratené dievča – keby sa o nej viac vedelo. Preto to teraz napravíme.

Simon Booker

je na Slovensku úplne neznámym menom a ak by ste si ho nevygúglili, neviete ani či ide o muža alebo ženu. Toľko k Simonovej popularite, o ktorej vás nepresvedčí ani to, že pracuje ako scenárista pre BBC a že so svojou partnerkou (tiež autorkou detektíviek) často debatujú pri raňajkách nad vražednými metódami vo svojich knihách. O to viac sa môžeme sústrediť a nezaujato pozrieť na jeho debutový thriller Komu možno veriť.

Morgan

Snívala o kariére veľkej novinárky, no život to chcel inak. Počas výšky otehotnela a vychovala dcéru Lissu, manželstvo skrachovalo. Namiesto písania článkov pre svetové magazíny drhne záchody lokálnej smotánky a žije v prerobenom železničnom vagóne.

Popri práci sa angažuje za oslobodenie Dannyho, najlepšieho priateľa z detstva a sníva o tom, že prvá láska sa po jeho prepustení na slobodu zmení na osudový vzťah.

Lissa

Morganina extravagantná 18-ročná dcéra žije s otcom a jeho priateľkou na druhom konci Ameriky. Matku navštívi práve v čase, keď prepustia Dannyho na slobodu. Posledné, čo potrebuje, je matkino ochkanie nad úžasným a nevinným Dannym. Po stretnutí s ním však musí uznať, že je to kus a na matkinu nevôľu si celkom padnú do oka.

Danny

Usvedčili ho z vraždy manželky a nevlastnej štrnásťročnej dcéry, súd však napokon prizná justičný omyl a po 4 rokoch sa Danny vracia z väzenia na slobodu. Po zmiznutí Lissy je podozrivým č. 1, a to sa ešte úplne nezbavil ani podozrenia zo zločinu vo vlastnej rodine.

Urobil to? Neurobil to?

komu možno veriť

Neurotická matka, zvláštne odkazy, neistá spolupráca s políciou či novinármi bažiacimi po senzáciách knihe nepridávajú na originalite. Samotný štýl písania ma však natoľko bavil, že som knihu Komu možno veriť úplne hltala.

Únos dieťaťa je síce otrepaná zápletka, no postava Dannyho miešala karty v odhadovaní toho, „kto je vrah“ až do úplného konca. Práve vo chvíli, keď všetky náznaky ukazovali na neho, stalo sa niečo, čo ma donútilo opäť pochybovať o jeho nevine.

Vieš, prečo sú bubáci nebezpeční? Pretože vyzerajú ako všetci ostatní.

A čo ten názov v štýle H16? Trošku netradične je to téma, ktorá trápi občas každého (nielen postavy v detektívkach). Komu možno veriť? Morgan stratí dôveru nielen v políciu, súdy či médiá, ale aj v najlepšieho priateľa z detstva. Nedeje sa to často aj nám?

Knihu som prečítala počas svojho pobytu v nemocnici (kde dostala prednosť pred novou sériou House of Cards) a potom som ju posunula tete na vedľajšej posteli. Tá sa do nej začítala rovnako ako ja a bavila ju tak, až mi ďakovala, že sa po rokoch mohla opäť vrátiť k čítaniu kníh. Vraj už aj zabudla, ako ju to kedysi bavilo :).

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • fanúšikov kníh v štýle Dievča vo vlaku, Stratené dievča
  • milovníkov psycho thrillerov
  • priaznivcov ľahkého čítania (výborné aj ako dovolenkové čítanie)

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • hmm, toto bude ťažké… ak nemáte radi napínavé knihy?

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Už viackrát sa mi potvrdilo, že najlepšie knihy sú tie vydané potichu, bez veľkého kriku. Novinka Komu možno veriť môže pokojne konkurovať trhákom ako Dievča vo vlaku či Stratené dievča - keby sa o nej viac vedelo. Preto to teraz napravíme. Simon Booker je na Slovensku úplne neznámym menom a ak by ste si ho nevygúglili, neviete ani či ide o muža alebo ženu. Toľko k Simonovej popularite, o ktorej vás nepresvedčí ani to, že pracuje ako scenárista pre BBC a že so svojou partnerkou (tiež autorkou detektíviek) často debatujú pri raňajkách nad vražednými metódami vo svojich knihách. O to…
Téma - 8
Dej - 8
Postavy - 8.5
Štýl - 9

8.4

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Knižný bazár

Bazár kníh Nedávno som robila poriadok v mojich stále sa plniacich policiach s knihami a vytriedila som také,…
prečítať