Stephen Clarke: Paríž sa odhaľuje

Keď som narazila na knihu Paríž sa odhaľuje od populárneho autora Stephena Clarka (Angličana žijúceho v Paríži, ktorý vtipne vo svojich knihách glosuje tamojší život), očakávala som tradičné rozprávanie o meste, jeho histórii a pamiatkach. Namiesto toho som sa začítala do úžasne zaujímavých informácií. Žiadnych nudných faktov, ale výborne odpozorovaných situácií a zvykov tohto mesta a jeho obyvateľov.

Kniha sa skladá z dvanástich častí – Parížania, Chodníky, Voda, Metro, Dejiny, Romantika, Sex, Jedlo, Móda, Film, Umenie a Byty.

Paríž je ako najznámejšia filmová hviezda na svee. Už sa strácame v jej bohatej filmografii. Máme pocit, že vďaka fotkám, knihám, piesňam a obálkam luxusných magazínov, ktoré ju stále udržiavajú na očiach verejnosti, o nej vieme všetko. Lenže všetko vedieť nemôžeme. Niektoré pikošky dobrovoľne rozširuje, iné radšej zametie pod svoj drahý koberček. Táto kniha chce jej tajomstvá odhaliť.

pariz sa odhaluje

Vydajte sa na prehliadku s týmto vtipným sprievodcom, spoznajte všetky tajomstvá veľkomesta od módy, kinematografie a umenia, cez byty a bagety, až po svrčkov v metre a cikanie na ulici. Sú Parížania skutočne takí hrozní, ako sa o nich traduje? Čo pre nich znamená voda a prečo sa musia s jedlom maznať? A ako je to so šampanským, romantikou a sexom?

Dozviete sa že…
… povestná parížska nevľúdnosť nie je úmyselnou snahou cudzincov urážať, je to len znak túžby po pokojnom živote.
… ak sa chcete stať Parížanom, musíte si o sebe myslieť, že ste tá najdôležitejšia bytosť na svete.
… na okoloidúcich sa neusmievajte. Budú si myslieť, že ste buď blázon, alebo že sa im posmievate, prípadne, že by ste sa s dotyčnou osobou radi vyspali. Na druhej strane, ak naozaj túžite po sexe, stačí sa na okoloidúceho Parížana len usmiať.
… v parížskom metre žijú cvrčky, ktoré sa živia odhodeným jedlom, papierikmi a cigaretovými ohorkami

Knihu Paríž sa odhaľuje odporúčam každému, koho fascinuje Paríž a francúzska kultúra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like