Umenie typografie a DTP

Typografia je jeden z mojich najobľúbenejších druhov umenia. Spor o to, či u mňa bola skôr láska ku knihám z hľadiska ich obsahu alebo toho, ako skvele vyzerajú, sa snáď dá prirovnať k večnej otázke – čo bolo skôr, sliepka alebo vajce? Nakoniec sa zo mňa nestala typografická fanatička, ktorá skúma serify, kade chodí, ale za pekným fontom sa otočím rovnako ako za pekným chlapom.

Aj preto ma potešili dve nové knihy, na ktoré som naraz narazila pri snorení v internetovom e-shope s knihami Albatros.

Gavin Ambrose, Paul Harris: Typografia

Veľmi pekne (typo)graficky spracovaná kniha pre nadšencov typografie, ktorí hľadajú kvalitný zdroj základných informácií doplnený o množstvo obrázkov. Zoznámi vás s tým, čo vlastne písmo je, na čo sa používa a ponúkne základný pohľad na anatómiu písma. Ak vás práve táto kapitola naštartuje a budete sa chcieť dozvedieť viac, môžete prejsť do hĺbky.

Pre prácu s písmom je neodmysliteľné poznať klasifikáciu písiem. Pre nádejných dizajnérov je tu rozsiahla kapitola, venujúca sa sadzbe textu, teda pravidlám toho, ako s písmom pracovať pri jeho používaní v počítačovej grafike – pričom sa orientuje skôr na tlačový výstup, nie na webovú typografiu.

Náročnejší čitatelia sa potešia úvodu do toho, ako sa písmo vytvára (generovanie fontov, ručne kreslené písmo), ale aj realizuje (materiály a techniky tlače). Na záver tu nájdete kapitolu Písmo v praxi, kde sa dozviete, čo je to eklektizmus a budete si môcť pozrieť zaujímavé prepojenia obrazu a textu. Pre zábudlivých je v knihe na konci pripravený prehľadný slovníček najdôležitejších výrazov.

Túto knihu odporúčam hlavne začiatočníkom a mierne pokročilým grafikom. Nájdu v nej prehľadne popísané základné pravidlá práce s písmom s dostatkom obrazového materiálu pre inšpiráciu. Oceňujem, že do češtiny knihu preložil a pre naše prostredie upravil Pavel Kočička, jeden z najväčších odborníkov na typografiu v Česku.

Zdenka Dvořáková: DTP a předtisková příprava

Ak bola prvá kniha určená skôr tým, ktorých zaujíma typografia a chcú sa v nej zorientovať, táto kniha je určená hlavne pre pokročilých grafikov. Kniha sprevádza celým procesom prípravy grafického produktu a zameriava sa na fázu DTP a prípravu na tlač. Nie je teda orientovaná iba na typografiu a prácu s fontami, ale zahŕňa aj prípravu obrazových podkladov, správu farieb a tvorbu tlačového PDF.

Autorkou knihy je mladá česká DTP operátorka, ktorá podľa jej slov napísala túto knihu preto, lebo jej chýbala podobná príručka, ktorá by obsahovala všetky podstatné a pritom často ťažko dostupné informácie z oblasti DTP.

Vytlačiť si niečo z počítača na domácej tlačiarni a pripraviť do tlače povedzme časopis alebo dokonca knihu, to si už vyžaduje rešpekt. Grafická úprava, ktorá v knihe vyzerá úplne prirodzene, sa nedá dosiahnuť pár klikmi vo Worde. Takisto proces výroby takejto knihy nie je založený na náhode, ale má niekoľko dôležitých fáz. Je nevyhnutné, aby ich poznal už grafik/DTP operátor, pretože ak tlačiar dostane zlé podklady, už z nich ťažko niečo vykúzli.

Paradoxne sa kniha začína práve procesom tlače, až po ňom nastupujú kapitoly o príprave podkladov pre tlač. Autorka logicky na začiatok umiestnila dôležité súvislosti, ktoré treba mať pri príprave podkladov na mysli a ďalej sa na ne odvoláva. Rozlišuje prácu s bitmapovou a vektorovou (krivkovou) grafikou, ukazuje pravidlá sadzby a zalamovania a nechýba ani dôležitá časť o správe farieb. Samotnému písmu je to venovaný menší priestor (na doplnenie odporúčam knihu Praktická typografie), snáď preto, že správa a výber fontov idú už za rámec knihy a majú skôr dizajnérsky charakter. Kniha sa končí podrobným vysvetlením grafických výstupov – teda tvorbe tlačového PDF a komunikácii s tlačiarňou pri odovzdávaní dát.

Súťaž: Vyhraj jednu z týchto dvoch kníh! Ako?

  1. Sleduj ma na Twitteri 
  2. Tweetni: Súťažím o jednu z dvoch kníh o typografii a DTP pre dizajnérov.

Súťaž končí 1. októbra o 23:59, výhercov budem kontaktovať na druhý deň a dohodnem sa s nimi, kto si vezme ktorú knihu. Veľa šťastia! :)

Update 2. 10.: Vyhodnotenie súťaže

Výhercami sa stávajú @Muzzug a @shulo – ozvite sa mi na mail (monika.zbinova@gmail.com), aby sme sa dohodli, kam vám pošlem knihu. Kto napíše prvý, má právo vybrať si, ktorú knihu chce :).

1 comment
  1. paci sa mi sutaz :) mam radost z kazdeho cloveka ktoreho spoznam a funguje vo svete dizajnu a podobnych peknych veci. Kedze knihu DTP uz mam, kniha FORMAT sa mi zide viac :)

    pekny den

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like