Pierre Dukan: Dukanova diéta

13 miliónov ľudí sa predsa nemôže mýliť

V týchto dňoch vychádza na Slovensku kniha, ktorá sa aj u nás určite stane bestsellerom tak, ako všade vo svete. Dievčatá a dámy už Dukanovu diétu poznajú z rádií, časopisov i z televízie, kde sa nadšene popisuje ako zázračná diéta prominentov.

Pomôžte mi schudnúť

Kniha sa začína jednoduchým príbehom autora, Dr. Pierra Dukana, z jeho lekárskej praxe, kde opisuje prvé nasadenie diéty u svojho pacienta. Intuitívne mu vytvoril jednoduchý jedálniček, v ktorom obmedzil typ jedla, ale nie jeho množstvo a frekvenciu. Tento jedálniček spolu s jeho 4 fázami sa stali základom celej diéty.

Zabudnite na 20 vajec týždenne

Už na začiatku autor odsudzuje mnohé diéty, ktoré drasticky zakazujú chudnúcim ľuďom orientovať sa len na jeden druh potravín. Táto diéta má viac spoločného s na Slovensku dobre známou 90-dňovou redukčnou diétou, v ktorej sa striedajú 4 dni a každý deň sa konzumuje istý druh potravín – ich kombináciou sa dosahuje nielen chudnutie, ale aj zaistenie potrebnej výživovej hladiny každého človeka.

Ako rýchlo a pritom trvalo schudnúť

Dukanova diéta je založená na delenej strave v 4 fázach.

dukanova-dieta-obalka
  1. Útočná fáza – diéta čistých proteínov, ktorá zaručuje prudký štart, motivuje, ale všetko bez vedľajších efektov.
  2. Striedavá fáza – striedavá proteínová diéta, kedy sa čisto bielkovinové dni striedajú s dňami, kedy sa kombinujú so zeleninou.
  3. Konsolidačná fáza – upevňuje získanú hmotnosť a je určená na zamedzenie jojo efektu. Trvá 10 dní na každý zhodený kilogram v predchádzajúcich fázach.
  4. Fáza definitívnej stabilizácie – založená na troch jednoduchých opatreniach (napr. nechodiť výťahom) a trvá v podstate celý život.

V ďalších častiach autor vysvetľuje základné nutričné pojmy, na ktorých je jeho diéta postavená a tiež to, prečo je dôležité piť pri diéte veľa vody a príliš nesoliť. Najobsiahlejšou časťou knihy je podrobné rozpísanie potravín, ktoré môžete konzumovať v konkrétnej fáze diéty. Dobrou správou je, že autor pamätal snáď na všetko možné jedlo a ako sám hovorí, môžete sa jeho zoznamom riadiť presne – čo tam nájdete, jesť môžete, ale čo nie, tomu sa musíte určite vyhnúť, inak to bude mať rovnaký efekt, ako ihla pre nafúknutý balón. Negatívom je, že veľká časť potravín je takých, ktoré v našich končinách nezoženiete – diéta je pôvodom francúzska a síce mnohé veci sú rozšírené po celom svete, obyčajné slovenské mestečko a jeho malé obchodíky (o dedinách nehovoriach), nebudú veľmi nápomocné a okruh dovolených potravín sa okreše aj o polovicu.

Čo robí Dukanovu diétu výnimočnou?

Ak ste to práve vy, kto sa usiluje dlhodobo schudnúť, určite mi dáte za pravdu, že bez poriadnej disciplíny sa to nedá a aj v tej najlepšej diéte o pár dní podľahnete, ak vás nemá kto podporovať. Webová stránka Dukanovej diéty bude vaším osobným trénerom a podporovateľom v tom, aby ste dosiahli požadovanú hmotnosť. Stačí si na dukandiet.co.uk zadať svoje parametre a ďalšími krokmi vás už prevedie sprievodca. Samozrejme, nie je to zdarma, ale možno práve platený koučing vás podnieti k tomu, aby ste diétu dodržiavali a dotiahli ju až do úspešného konca. Ak vám váš rozpočet nedovoľuje si túto službu zaplatiť, môžete sa inšpirovať aspoň konkrétnymi receptami jedál pre každú fázu.

Riešenie aj pre ťažko obéznych ľudí

Vedeli ste, že sa dá chudnúť aj cmúľaním kociek ľadu, jedením studenej stravy či sprchovaním sa v chladnejšej vode? Vaše telo vtedy vraj musí spáliť pomerne dosť kalórií. Podobný efekt dosiahnete aj pri striedmejšom obliekaní, nižšej izbovej teplote, no hlavne pri chôdzi, ktorú Dukan neodporúča, ale vyslovene predpisuje ako na recept.

Od detstva po menopauzu

Každé obdobie života človeka je rozdielne nielen z psychického hľadiska, ktorému venujeme pozornosť najčastejšie, ale aj z fyzického – Dukan preto uvádza niekoľko usmernení, ako diétu prispôsobiť pre rôzne vekové kategórie. Na záver dopĺňa ešte posledné informácie a zľahka rozvádza výhody a potrebné záležitosti okolo diéty.

Oslovila vás Dukanova diéta? To, čo som o nej napísala, je len nepatrné percento z celého prepracovaného systému. Ak sa chcete dozvedieť viac alebo dokonca s diétou začať, odporúčam vám knihu Dukanova diéta rovno zakúpiť, aby ste mali počas jej držania k dispozícii všetky informácie.

4 comments
  1. Neviem, či diéty sú tým správnym spôsobom chudnutia. Diéta je krátkodobá, po nej sa človek vracia do starých koľají. Oveľa dôležitejšie je, podľa mňa, vnútorné rozhodnutie. Zázračné prútiky nefungujú a ani nie sú prospešné. Chce to trvalú zmenu.

  2. Nie je dieta ako dieta. A po diete treba zacat rozumne zit. Ja som sa na Dukanovej diete zbavila obezity a ked skoncim 3. fazu zacnem normalne a zdravo zit. Samozrejme, som pevne odhodlana si novu vahu udrzat. Tie chipsy a cokoladky uz mi ani nechybaju (klop klop)
    Bolo to tazke, ale dieta-portal a ich forum mi pomohli

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like