Červené pero – jazykové korektúry pre každého

Aktualizácia: Červené pero je funkčná služba, ktorú môžete využívať na: www.cervenepero.sk.

Už ste sa s tým určite stretli. Študenti písali seminárnu alebo záverečnú prácu, blogeri článok na svoj web, podnikatelia rozbiehali nový biznis, nezamestnaný človek si hľadal prácu. Takmer každá oblasť nášho života vyžaduje, aby sme niečo písali, upravovali, posielali ďalej. Ak výsledok vašej práce nemá byť odfláknutý, ale vás má reprezentovať, je dôležitý nielen jeho obsah, ale aj forma.

Ak si nie ste istý svojím slovenčinárskym jazykovým nadaním, pravdepodobne hľadáte niekoho, kto vám to čo najrýchlejšie a ideálne zadarmo opraví (prinajhoršom mu šuchnete veľkú čokoládu alebo fľašu vína). Títo ľudia nie sú žiadni odborníci. Možno im išli v škole dobre diktáty, možno mali zo slovenčiny vždy jednotky a možno vám naozaj poopravujú väčšinu chýb.

Prečo je teda dôležité zveriť svoje dokumenty do rúk odborníka?

 • máte istotu, že váš dokument je v poriadku
 • je vždy k dispozícii
 • môže vám poradiť, akých chýb sa máte vyvarovať
 • pomôže vám aj s obsahovou stránkou

Kde takého odborníka nájdete? Prvou vecou, čo urobí každý, je, že vygúgli jazykové korektúry alebo niečo podobné. Schválne, skúste to urobiť. Dostanete sa k niekoľkým agentúram, ktoré jazykové korektúry ponúkajú. Ich ceny sa pohybujú od 3 do 4 € za normostranu (1800 znakov), pričom za expresnú opravu (do 24 hodín) si ešte účtujú 50 % príplatok. Počítajte so mnou: bakalárska práca (cca 40 normostrán) vyjde na 120 – 160 €, ak by ste ju chceli mať opravenú do 2. dňa, tak si pripravte 180 – 240 €. Celkom dosť, nie? Veď za takú cenu vám na čiernom trhu niekto napíše celú prácu…

Alebo si predstavte, že potrebujete napísať nejaký reklamný text, v rozsahu asi 1 normostrany. Tam sa už zdá, že s cenou nie je problém (aj keď, dať 3 – 6 € za korektúru jednej strany?). Ale systém, akým agentúry fungujú, je asi takýto (ak sa k tomu vôbec na stránke dopátrate): pošlete im text, ktorý chcete opraviť. Oni vám napíšu, koľko vás to bude stáť a kedy to asi bude. Vy súhlasíte, oni začnú opravovať. Vy medzitým uhradíte potrebnú sumu a až keď ju majú na účte, pošlú vám opravený dokument. Je to dosť ťažkopádny systém.

O čo pôjde v projekte Červené pero?

 • Na začiatku sa zaregistrujete a budete mať možnosť dobiť si kredit. 1k = 1 normostrana.
 • Cena jedného kreditu (čiže 1 normostrany) bude 1,50, ale rôznymi zľavami (zvlášť pre študentov) sa budete môcť dostať na úroveň 1 €.
 • Hocikedy, keď budete potrebovať skontrolovať dokument, ho jednoducho nahráte do systému, kde sa automaticky dozviete, za ako dlho bude opravený a potom už len budete čakať, kedy vám príde hotová práca. Žiadne čakanie na odpovede, žiadne čakanie na úhradu faktúry, žiadne čakanie na potvrdenia…
 • Namiesto vymýšľania rôznych príplatkov budete mať možnosť získať ďalšie zľavy a bonusy. Napríklad bezplatnú typografickú úpravu dokumentu, alebo užitočné rady, na čo si dávať do budúcna pri písaní pozor.
 • Celý web Červeného pera by sa mal postupne stať akýmsi centrom jazykovej kultúry – už dnes mám veľké plány. A navyše, vysoko si cením spoluprácu so zákazníkmi a ich dôveru, preto sa budem snažiť nesklamať žiadneho z vás.

Prečo vzniklo Červeného pero?

 • preto, že sa chcem konečne naplno špecializovať na jednu vec
 • mám rada slovenčinu a jazykovú kultúru už od svojho detstva
 • rada pomáham ľuďom – aj nad úroveň svojich povinností
Ak sa vám projekt Červeného pera pozdáva, sledujte ho na Twitteri alebo Facebooku.
11 comments
 1. Super, skvely napad a este lepsia realizacia :) tesim sa az vyuzijem tvoje sluzby. Zrovna s tou bakalarkou si sa trafila do cierneho, dat za korekturu take peniaze nie je velmi realne, pritom som to akutne potreboval, ale aj pri firemnych textoch kde by som sa za akukolvek chybu hanbil ako pes, ale riesit to takym komplikovanym sposobom ako to funguje dnes sa mi nechce

 2. Ďakujem! Ak by si potreboval niečo opraviť, objednávky prijímam už teraz. Do rozbehnutia projektu je nemenná cena 1€/NS :).

 3. Chcem sa len opýtať.Ak chcem urobiť korektúru na baletriu, mam poslať všetko čo mam napísané alebo postupne. Vdaka. :)

 4. …no a do teraz ma fascinovalo, ze sak “PIS JAK POCUJES”…a ja si “TO” aj tak vysvetlujem…aproppo, z pravopiysu som bola na osem rokov “odsudena na -4tvorkU…co mam na to este dodat…?…?…???

 5. Dobrý deň pani Zbínová,

  svojím článkom tu klamete zákazníkov!

  Na stránke červené pero som nahral súbor, ktorý má fyzicky 7 strán a Vy ho účtujete ako 10 stranový! Čiže cena sa navýši na cenu bežnej agentúry. Nevraviac o obchodných podmienkach, v ktorých máte uvedené: “štandardnej opravy 1 normostrany textu je 2 €, cena expresnej opravy 1
  normostrany textu sú 4 €.”
  Zároveň tu píšete o agentúrach, ktoré si pýtajú peniaze vopred. Vy robíte presne to isté! Nahrá niekto súbor, zvolí si klasickú alebo expresnú korektúru, vyplní osobné údaje a bum. Rovno sa ocitne na stránke s platbou, bez toho, aby bola korektúra vôbec realizovaná.
  Hanbite sa!!!

  Prajem Vám, aby zákazníci otvorili oči a postupne Vás nahlasovali na SOI.

  S pozdravom
  Oklamaný zákazník.

  1. Dobrý deň,
   len v skratke, lebo ma zajtra čaká hospitalizácia:
   – ide o článok z roku 2011, odvtedy sa forma služby i cenník zmenili
   – ak by ste uviedli svoje údaje, nemám problém preveriť, ako systém vypočítal rozsah Vášho dokumentu (upozorňujem, že ide o normostrany, kde 1 NS = 1800 znakov s medzerami)
   – pokojne ste ma mohli kontaktovať štandardnou formou, aby sme prípad preverili a nie hneď písať o podvode. Nepoznám firmu, ktorá by neurobila nikdy ani jednu chybu a neriešila žiadnu reklamáciu.

 6. Dobrý deň,
  mala by som záujem o prácu v oblasti jazykovej korektúry textov ako externý pracovník.

  S POZDRAVOM
  Mgr.Marta Pastulová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Auschwitz

Včera som po 13 rokoch navštívila Osvienčim. Pridala som sa do partie rodinných priateľov, aby sme spoznávacím výletom…
prečítať