Konferencia 3bodky alebo Slovenčina face 2 face

Slovenčina. Mnohými nenávidená, ale mnou milovaná. A nielen keď je čistá a žiadnou chybičkou nepoškvrnená, ale vo všetkých jej farebných podobách.

V románoch, v poézii (ok, tam menej ;), na internete aj v zažltnutých časopisoch v pivnici. V bežnej reči, keď sa susedky rozprávajú cez dve záhradky, aj v slávnostných prejavoch (len nie tých Ičkových). V škole, keď od vlnoviek prejdeme na malé písané a. Keď pri hokeji kričíme „SLOVENSKOOOO!“, aj keď nadávame, že chýba slniečko.

Slovenčina je všade, potvora. No na to, že ju používame každý deň, o nej vieme veľmi málo. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme s Maruškou kedysi pred rokom založili Milujeme slovenčinu. Web pomaly rastie, plní sa. Ale je to životný projekt, nikam sa s ním neponáhľame. Chceme tu s ním hlavne BYŤ. A možno je to nuda stále len čítať internetové články. Chcelo by to zažiť slovenčinu konečne reálne, face-to-face. Tvárou v tvár. A tak nejako vznikli 3bodky.

Konferencií je teraz všade ako maku. Už dávno stratili príchuť niečoho vážneho a nudného – ak vám napadajú konferencie ako TEDx, Unicamp a pod., sú to skrátka stretnutia väčšieho počtu ľudí, ktorých spája túžba učiť sa a spoznávať inšpiratívnych ľudí.

3bodky nebudú iné – pozvanie prednášať prijali samí zaujímaví ľudia: Nikoleta Baánová, ktorá učí slovenčinu na ZŠ tvorivo a s chuťou. Katarína Škorupová, skúsená editorka zo Slovartu. Maja Mlynarčíková, ktorá tlmočí v Európskom parlamente a vo voľnom čase krotí slová. Andrea Koltaiová sa venuje jazykovej kultúre v médiách. Martin Šauer je úspešný český copywriter. Marcel Olšiak dokáže zaujímavo a vtipne vysvetliť každú lingvistickú otázku. Daniel Hevier má literatúru v malíčku a nebojí sa ju použiť. Všetci títo ľudia majú spoločné to, že pri svojej práci využívajú slovenčinu a prídu rozprávať o svojich skúsenostiach s ňou.

Aj publikum bude pestré – kopec študentov, ale aj ľudí z praxe. Už sa teším, keď si potom cez poobedňajšie workshopy sadneme a budeme sa rozprávať o veciach, ktoré nás na slovenčine bavia, ale aj hnevajú. A, samozrejme, keď to potom celé zapijeme pohárom vína alebo poctivého slovenskeho cideru na afterparty v najlepšom nitrianskom café/bare Záhir.

Bude to skvelý deň. A nepíšem to len tak, že sa chcem pochváliť. Príď aj ty, ak ťa slovenčina zaujíma. Ešte je voľných niekoľko posledných miest. Všetky informácie nájdeš na 3bodky.milujemeslovencinu.sk. Teším sa na teba 18. mája v Nitre.

3bodky_plagat_small

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like