Hľadám prácu. Zn.: Životopis NEpriložený!

Keď si človek chce nájsť partnera, jednou z možností je čítať inzeráty. Ak mu žiadny nepadne do oka, napíše inzerát sám.

Keď si človek chce nájsť prácu, jednou z možností je čítať pracovné inzeráty. Ale čo ak mu žiadny nepadne do oka?

Prečo pracujem v súčasnom zamestnaní

ZMM je organizácia, v ktorej som vyrastala a postupne som sa z obyčajného člena a neskôr animátora vyprofilovala až na sekretariát združenia. U nás sa to tak skromne nazýva, ale v novodobej reči by som bola niečo ako výkonná manažérka. A reálne, nielen na papieri. Máme takmer 1000 členov, rozvinutú organizačnú štruktúru, sme v spojení s medzinárodnou materskou organizáciou a tiež s podobnými organizáciami na Slovensku.

Mojou prácou nie je (len) meniť toner v tlačiarni a odpisovať na maily. Je to takmer všetko, čo treba priebežne robiť, aby organizácia ako taká fungovala (byrokracia), mala z čoho žiť (projekty), aby sa v nej niečo dialo (organizovanie akcií na slovenskej i medzinárodnej úrovni) a tiež aby o tom svet vedel (správa webu, sociálnych sietí, grafická a publikačná činnosť). Som presvedčená, že práca v ZMM mi dala obrovské množstvo skúseností, ale aj kontaktov, ktoré by som ako obyčajný mladý človek (stredná škola, vysoká škola + nejaké záujmy) len ťažko získala.

Akú prácu skutočne hľadám?

Napriek tomu som sa dostala do štádia, kedy sa mi postupne vyjasňuje, čomu by som sa chcela v živote naplno venovať. Tou oblasťou je publikačná činnosť, aj keď sa to ťažko vyjadrí len dvomi slovami, pretože to zahŕňa množstvo rôznych súvisiacich činností. A v modernom poňatí to už nie sú len klasické knihy, časopisy a iné publikácie, ale aj eknihy a digitálne publikovanie. Prečo? Odmalička milujem knihy a hoci ich písať neviem, čítam veľmi rada. Kníhkupectvá ako Martinus alebo Artfórum predstavujú pre mňa väčšie pokušenie ako topánky, kabelky alebo čokoláda. Vyštudovala som slovenčinu, takže jazyk ovládam a okrem toho ovládam technické veci na pokročilej úrovni, takže som asi vzácnym typom, keďže väčšinou sa tieto dve oblasti nezlučujú.

Keď tak človek číta Setha Godina a knihy ako Moderné kmene či Nepostrádateľní, povie si, že všetko je možné a reálne. Pri ich čítaní hltáme frázy typu vy to zvládnete, stačí sa pre to rozhodnúť a súhlasne prikyvujeme hlavou po každej vete, kritizujúcej súčasný systém práce. Čítať Setha Godina s chladnou hlavou sa asi nedá, nevyhnutne sa ale treba pozrieť na reálne možností, aké každý máme, ak niečo chceme zmeniť. Predsa len, Amerika je Amerika.

Ani tento článok neznamená môj prvý pokus niečo v tejto oblasti zmeniť. Popri práci v ZMM som si zriadila aj živnosť, ktorú propaguje aj táto moja stránka. Cítim ale, že cesta vlastného biznisu by ma až tak nebavila – hoci má (osamelá) práca z domu mnohé výhody, v dlhšom období je to také zapečenie sa na jednom mieste. V súčasnosti sa v rámci vlastného biznisu venujem hlavne niekoľkým dlhoročným klientom.

Práca mojich snov

Teraz budem trochu idealistická.

 • miesto: Nitra, okolie Nitry, v najhoršom prípade Bratislava (ale tak, aby som mohla bývať v Nitre, lebo to je zase mesto mojich snov)
 • firma: Moderná firma, ktorá má filozofiu, o ktorú sa usiluje Websupport alebo Martinus – musíte vedieť, o čom hovorím. Taká, kde sa človek môže naplno prejaviť ako osobnosť , nemusí poslúchať a plniť hlúpe nariadenia vyžehlených oblekov, kde ide o dialóg, kvalitnú prácu a nie v úplne prvom rade o peniaze. Firma, ktorá má štýl.
 • náplň práce: Spomínala som publikačnú činnosť. Jazyková korektúra, redaktorská úprava textov, grafika, sadzba, tvorba elektronických kníh, digitálne publikovanie. K posledným dvom menovaným som zatiaľ len pričuchla, ale mám dobré základy a chcela by som sa zdokonaliť.
 • plat: V závislosti od náročnosti a zodpovednosti. Ideál okolo 1000 €, ale môžem začať aj na 800 ;).
 • pracovné prostredie: V prvom rade podobne naladených kolegov. Ak človek pracuje v dobrom tíme, dokážu ho kolegovia, z ktorých sa často stávajú priatelia, potiahnuť, aj keď je zle.
 • ďalšie pracovné podmienky: Také akože služobné auto, byt alebo telefón nepotrebujem :D. Ale vyhradzujem si možnosť pracovať na Macu.
Som človek, ktorý sa vie zapáliť pre vec. Aj preto som vydržala v ZMM toľké roky – cez náročnú prácu, občas aj nezhody a nepochopenie, som sa snažila ťahať a makať, pretože som verila (a stále verím), že ide o dobré dielo.
Ak nájdem prácu, pre ktorú sa budem môcť nadchnúť a v ktorej budem môcť rásť, som si istá, že vo mne nájdete pilier, že sa stanem nepostrádateľnou..;)
3 comments
 1. Minulý týždeň som oslávil 20 rokov a už mám veľa plánov, čo robiť. Proste mám pociť, že som už niekde inde. Monika článok ti úplne vyšiel. Čoskoro sa ti s bratom ozveme. Budeme pre teba niečo mať.

 2. Ahoj Mon,
  ak si tak ešte nepsravila, pošli tento blogpost do Martinusu. Viem, že práve teraz niekoho hľadajú a táto forma dokonale spĺňa zadanie ich nie klasického inzerátu. ( pozri stránky Martinusu).

  Veľa (nielen) pracovných úspechov

  eM.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Drak sa vracia

Mám rada dobrú literatúru. Pre každého to znamená niečo iné. Niekto je na poéziu, iný na ženské romány.…
prečítať